List Jerzego Pilcha do widzów „Pod Mocnym Aniołem” Smarzowskiego

14 stycznia 2014

Jerzy Pilch o "Pod Mocnym Aniołem"
13 stycznia w Warszawie, w wypełnionym po brzegi Multikinie Złote Tarasy, odbyła się uroczysta premiera najnowszego filmu Wojtka Smarzowskiego ? „Pod Mocnym Aniołem”. Chociaż na premierze zabrakło Jerzego Pilcha, autora książkowego pierwowzoru, okazuje się, że – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – obejrzał film i postanowił podzielić się swoimi wrażeniami na jego temat w liście, który zgromadzonej publiczności odczytał przyjaciel literata, Andrzej Grabowski. Oto jego treść:

„Bracia i Siostry!

Z całego serca żałuję, że nie jestem z Wami. Gdybym był i oświadczył, że drżę, że dosłownie trzęsę się ze wzruszenia ? brzmiałoby to prawdopodobnie ? tym prawdopodobniej, że byłaby to prawda.

Lata całe utrzymywałem, iż fakt, że jakieś moje teksty są przysposabiane do filmu czy teatru dowodzi w jak tragicznym położeniu jest film i teatr polski. Trwałem w tej nonszalancji do chwili, gdy przyszła groźna wiadomość: nadchodzi Smarzol. Ach oczywiście duma ? należę do wyznawców i wielbicieli tego reżysera, mam o jego dziełach zdanie jak najwyższe. Duma, ale i strach. Strach, iż ten wielce przenikliwy artysta zdemaskuje mnie i usunie z literatury. Strach, iż wydobędzie na wierzch wszystkie felery mojej książki. Strach, iż jako pierwowzór upadłego pod względem fizjologicznym głównego bohatera ? wypadnę ? powiedzmy ? mało romantycznie. Obejrzałem film i poczułem natychmiastową ulgę, ciepło rozchodzące się po członkach, strachy pierzchły, ich miejsce zajęła brawura i poczucie wszechmocy. Zdumiewająco wierny istocie tekstu obraz jest wizją tak osobną, tak konsekwentną, tak dramatyczną, tak aluzyjną, iż powiedzieć, że jest to rzecz wybitna, to nic nie powiedzieć. Powiem tak: moja książka spokojnie sobie leży, a nawet stoi na półce z literaturą deliryczną. W kontekście wizji Wojtka Smarzowskiego klasyczne alkoholowe perły, z działu 'deliryka’ przeniesione zostały do działu 'drapieżne komedyjki’.

Bracia i Siostry! Zdrowie Wojtka i jego ludzi! Z dumą wstępuję w te szeregi ? tak jest ? jestem człowiekiem Reżysera ? moje przeto również ? Bracia i Siostry ? zdrowie!

Pozdrawiam Was z całego serca!

Warszawa, styczeń 2014

Jerzy Pilch”

Ekranizacja wyróżnionej Nagrodą Literacką Nike powieści Jerzego Pilcha „Pod Mocnym Aniołem” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego trafi na ekrany kin 17 stycznia. Poniżej zdjęcie z premiery filmu w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie.

Pod Mocnym Aniołem - premiera

fot. Akumiszcza/Wikimedia, Kino Świat

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: listy