Premiera kinowa „Wszystko zostaje w rodzinie” – wiwisekcja relacji rodzinnych na podstawie powieści Domenica Starnonego

19 listopada 2021

Od 19 listopada na ekranach polskich kin można oglądać film „Wszystko zostaje w rodzinie” będący adaptacją głośnej powieści cenionego włoskiego pisarza Domenica Starnonego, która w Polsce została wydana pod tytułem „Sznurówki”. Za reżyserię odpowiada równie ceniony Włoch – Daniele Luchetti.

Historia rozpoczyna się na początku lat 80. Aldo i Vanda są małżeństwem z dwunastoletnim stażem. Kiedy ich poznajemy, wracają z karnawałowej zabawy. Rodzinną sielankę gwałtownie przerywa niespodziewane wyznanie mężczyzny. Aldo mówi żonie, że ma romans z młodszą koleżanką z pracy, dla której w końcu opuszcza dom. Skrzywdzona Vanda obawia się, jak ich rozstanie wpłynie na dzieci. Kiedy obawy osiągają punkt kulminacyjny, podejmuje zdecydowane kroki.

Trzydzieści lat później zgorzkniała Vanda i utemperowany Aldo znów są razem. Wrócili do siebie, ale to nie znaczy, że są ze sobą szczęśliwi. Vanda każdego dnia karze bowiem swojego męża za niewierność.

Dlaczego spełniony mąż i ojciec dwójki dzieci postanowił nagle porzucić rodzinę i obojętnie patrzeć, jak jego przeszłość powoli rozpada się na kawałki? Co nim kierowało i czy tylko on był odpowiedzialny za rodzinny kryzys? Co po latach trzyma ludzi przy sobie, kiedy miłość już dawno się skończyła? Książka i film odsłaniają mechanizmy relacji małżeńskiej. Czytelnik i widz nie są w stanie zdecydować, kto z tej dwójki jest ofiarą, a kto katem. To zawieszenie osądu stanowi o sile tej historii.

„Mówi się o zdradzie, ale moja książka nie jest o zdradzie. To nie jest powieść o niewierności, ale o negatywnych skutkach fałszywych pojednań” – mówi pisarz Domenico Starnone. „Zamiast o zdradzie lepiej byłoby powiedzieć o złamaniu lojalności. W relacjach międzyludzkich liczy się lojalność. Kiedy zostaje złamana, a może to się zdarzyć we wszystkich rodzajach relacji, nie tylko miłosnych, powstaje jakby pęknięcie” – dodaje pisarz.

„Aldo wierzy, że zachowuje się lojalnie, mówiąc żonie o zdradzie, ale w rzeczywistości umowa małżeńska została już naruszona, jego słowa są tylko wyznaniem nielojalności. Trzymając się ściśle zasady, największą lojalnością byłoby poinformowanie na czas, że zamierzamy być nielojalni. Przykładowo, gdyby Judasz powiedział do Jezusa: 'Panie, to ja cię zdradzę, za chwilę to się stanie, nic na to nie poradzę’, wtedy zbliżylibyśmy się bardzo do skrajnego wzorca lojalności, który dotyczy również życia w związku. Ale jakże nudne byłyby historie bez ludzkich słabości i niejasności” – zauważa Starnone.

Na podstawie książki powstał film „Wszystko zostaje w rodzinie”, do którego scenariusz reżyser Daniele Luchetti stworzył wspólnie z Francesco Piccolą i Domenico Starnonem. „Napisaliśmy scenariusz, który nie bał się słów, a nawet mówienia. Z tego powodu podczas kręcenia zdecydowałem się na bardzo czysty dźwięk, bez zakłóceń, bo prawie wszystko w filmie przechodzi przez wypowiedzi bohaterów” – wyjaśnia reżyser.

W obsadzie „Wszystko zostaje w rodzinie” znalazły się gwiazdy kina włoskiego: Alba Rohrwacher („Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”), Luigi LoCascio („Kapitał ludzki”), Laura Morante („Imperium wilków”), Silvio Orlando („Młody papież”) oraz Giovanna Mezzogiorno („Miłość w czasach zarazy”).

„Dręczyłem ich, trzymając kamerę blisko, by zagłębić się w ich reakcje, traktując ich twarze jako krajobrazy do eksploracji. Kiedyś myślałem, że kamera stanowi centrum mojej pracy. Teraz zdaję sobie sprawę, że to, co możemy stworzyć między scenariuszem, reżyserem i aktorem, wywraca moje priorytety do góry nogami. Nie szukam perfekcji w grze aktorów: szukam luk, rozproszenia, odrobiny prawdy. Czasami mówię im żartem, że jestem nieperfekcjonistycznym reżyserem. Wolę, kiedy rezultat jest nieoczekiwany, kiedy mnie zaskakuje, a dzieje się tak, gdy masz aktorów, którzy są otwarci i ci ufają. Kiedy w centrum znajduje się aktor, oznacza to skupienie wzroku na naszych emocjach, czyli na wszystkim, co mamy” – wyjaśnia Luchetti.

„Wszystko zostaje w rodzinie” to opowieść o uczuciach, lojalności i niewierności, urazie i wstydzie. Starnone i Luchetti bardzo uczciwie pokazują szkody, jakie problemy rodziców mogą wyrządzić dzieciom.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu, który do kin wprowadził dystrybutor Aurora Films:

Okładka powieści „Sznurówki” Domenica Starnonego, która ukazała się w nakładem Wydawnictwa W.A.B w tłumaczeniu Stanisława Kasprzysiaka:

Ekranizacja książki trafiła do kin pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film