„Wszystko zostaje w rodzinie” – ekranizacja powieści „Sznurówki” Domenica Starnonego w kinach w listopadzie. Zobacz zwiastun

31 sierpnia 2021

W listopadzie na ekrany polskich kin wejdzie włoska produkcja „Wszystko zostaje w rodzinie” nakręcona na podstawie powieści „Sznurówki” Domenica Starnonego, która ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa W.A.B. Autor książki jest także współautorem scenariusza filmu. Za reżyserię odpowiada Daniele Luchetti.

Historia zaczyna się na początku lat osiemdziesiątych. Aldo i Vanda są małżeństwem z dwunastoletnim stażem. Rodzinną sielankę bohaterów gwałtownie przerywa niespodziewane wyznanie mężczyzny.

Prowadzący na co dzień popularną audycję radiową Aldo przyznaje się pewnego wieczoru do romansu. Gdy namiętna relacja z młodszą koleżanką z pracy zaczyna nabierać tempa, zszokowana Vanda na dobre traci grunt pod nogami. Kobieta nie tylko musi uporać się z własną traumą, ale też wytłumaczyć całą sytuację zdezorientowanym dzieciom. Nie widząc jakiejkolwiek inicjatywy ani żalu ze strony męża, decyduje się podjąć zdecydowane kroki…

Trzydzieści lat później Aldo i Vanda wciąż jednak są razem. Zgorzkniali, nieszczęśliwi, próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, co trzyma ludzi przy sobie, kiedy miłość już dawno się skończyła.

„Gdy po raz pierwszy przeczytałem 'Sznurówki’, znalazłem w książce kwestie, które bezpośrednio mnie dotyczyły i postaci, z którymi trudno było się nie utożsamiać. Z rodzinnej historii, obejmującej trzydzieści lat i dwa pokolenia, z więzami przypominającymi bardziej drut kolczasty niż więzy miłości, wyłania się z pytanie: czy pozwolilibyśmy, aby naszym życiem rządziła miłość?” – komentuje reżyser Daniele Luchetti.

Autor filmu miesza porządki czasowe i punkty widzenia swoich bohaterów, chcąc oddać rodzinny dramat. „Wszystko zostaje w rodzinie” opowiada o ukrytych siłach, które nas łączą, ale i szkodach, jakie u wszystkich członków rodziny wyrządzić może związek bez uczucia. „Nie tylko miłość łączy ludzi, ale także to, co pozostaje, gdy miłości już nie ma” – wyjaśnia reżyser.

W obsadzie „Wszystko zostaje w rodzinie” znalazły się gwiazdy kina włoskiego: Alba Rohrwacher, Luigi LoCascio, Laura Morante, Silvio Orlando oraz Giovanna Mezzogiorno. Film wejdzie na ekrany polskich kin 19 listopada dzięki Aurora Films. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun tej produkcji.

Okładka powieści „Sznurówki” Domenica Starnonego, która ukazała się w przekładzie Stanisława Kasprzysiaka:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film