Park Chan-Wook wyreżyseruje miniserial na podstawie „Małej doboszki” Johna le Carrégo

13 listopada 2017


Jeden z najbardziej znanych południowokoreańskich filmowców, Park Chan-Wook, wyreżyseruje sześcioodcinkowy miniserial na podstawie powieści „Mała doboszka” Johna le Carrégo. Realizacja produkcji ma ruszyć w styczniu 2018 roku.

Opublikowana pierwotnie w 1983 roku powieść „Mała doboszka” opowiada o młodej angielskiej aktorce o imieniu Charlie, która podczas podróży po Europie zostaje nakłoniona do współpracy z Mosadem. Kobieta ma pomóc w ujęciu palestyńskiego terrorysty, który odpowiadał za wysadzenie domu izraelskiego dyplomaty na przedmieściach Bonn. Zadanie zaczyna jednak przerastać Charlie, którą targają wewnętrzne sprzeczności.

„Spośród wielu arcydzieł le Carrégo, tym, które najbardziej uwielbiam, jest 'Mała doboszka'” ? powiedział Park Chan-Wook. „Rdzeniem tej historii jest niezwykle bolesny, ale porywający romans. To sprawia, że ??ta historia jest uniwersalna, wykracza poza granice czy języki i pozostaje niezwykle aktualna” ? dodał reżyser.

Choć Park Chan-Wook lubi interpretować ekranizowane książki w autorki sposób, czego dał wyraz chociażby w „Służącej” zrealizowanej na podstawie powieści „Złodziejka” Sarah Waters, tym razem zamierza pozostawić bez zmian zarówno czas (koniec lat 70. i początek 80.), jak i miejsce akcji (różne lokalizacje w Europie i nie tylko, m.in. Londyn, Mykonos, Monachium, Wiedeń, Bonn, Tel Awiw).

Niewiele wiemy na razie o produkcji i obsadzie serialu. Media poinformowano jedynie, że projekt scenariusza napisała Amanda Coe, a główną rolę (Charlie) zagra Florence Pugh (na zdj.), którą widzowie mogli oglądać m.in. w „Lady Makbeth” i „Upadających”. „To najbardziej energiczna młoda aktorka, jaką ostatnio widziałem” ? skomentował Park Chan-Wook.

„Mała doboszka” to pierwsza telewizyjna produkcja, przy której pracować będzie słynny południowokoreański reżyser, znany m.in. z takich filmów, jak „Oldboy” czy „Pani Zemsta”. Jak sam przyznał, „aby zekranizować tak dobrą powieść, nie tracąc jej integralności, potrzeba czasu i głębi serialu telewizyjnego”.

Za realizację „Małej doboszki” odpowiedzialne będzie trio, na które składa się firma producencka Ink Factory oraz stacje telewizyjne BBC One i AMC. Ekipa ta współpracowała już przy kręceniu „Nocnego recepcjonisty” na podstawie powieści le Carrégo. „Mała doboszka” doczekała się już kinowej ekranizacji w rok po wydaniu książki. W obrazie w reżyserii George’a Roya Hilla wystąpili m.in. Diane Keaton i Klaus Kinski. Film spotkał się jednak z mieszanymi reakcjami krytyków i widzów, co przełożyło się na bardzo niskie przychody, które nie pokryły nawet połowy wydatków poświęconych na produkcję.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film