banner ad

Polska premiera filmu „Służąca” inspirowanego powieścią „Złodziejka” Sarah Waters

2 listopada 2016

premiera-sluzacej-1
Najnowszy film Park Chan-wooka, twórcy „Oldboya” i „Pani Zemsty”, trafi w piątek 4 listopada do polskich kin. Przewrotny i perwersyjny thriller „Służąca” oparty został na bestsellerowej powieści Sarah Waters „Złodziejka”.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 30. XX wieku w okupowanej przez Japończyków Korei. Dziewczyna imieniem Sook-hee zostaje zatrudniona jako służąca u Hideko, pięknej Japonki i dziedziczki wielkiej fortuny, która wiedzie ustronne życie w dużej posiadłości wiejskiej u boku dominującego wuja Kouzukiego. Ale służąca skrywa pewien sekret, o którym nie wiedzą jej nowi pracodawcy. W rzeczywistości jest zawodową naciągaczką będącą na usługach pewnego oszusta podającego się za japońskiego hrabiego. Ów człowiek chce, aby dziewczyna zaskarbiła sobie względy Hideko, stała się jej zaufaną powiernicą i pomogła mu ją uwieść. Kiedy już ożeni się z milionerką, doprowadzi do tego, żeby zamknięto ją w szpitalu dla obłąkanych, dzięki czemu przejmie ogromny majątek. Początkowo wszystko wydaje się iść zgodnie z planem do momentu, gdy Sook-hee i Hideko zaczynają czuć do siebie coś więcej.

premiera-sluzacej-2

„Służąca” to opowieść o trójkącie miłosnym, pożądaniu, seksualnych fantazjach i wyrafinowanej zemście. Widziana z różnych perspektyw intryga z minuty na minutę diametralnie się zmienia, zmierzając ku przewrotnemu finałowi. Park Chan-wook stworzył porażające wizualnie i trzymające do końca w napięciu widowisko, w którym nic nie jest tym, czym się początkowo wydaje.

Film powstał w oparciu o powieść Sarah Waters zatytułowaną „Złodziejka”, ale Park Chan-wook przeniósł akcję z wiktoriańskiej Anglii do bliższej jemu samemu scenerii. Wprowadził również pewne zmiany do fabuły, nadając obrazowi bardziej autorski sznyt. Kiedy Sarah Waters przeczytała scenariusz, przyznała, że bardzo jej się spodobał, ale zamiast nazywania filmu adaptacją, uznała, że bardziej odpowiednie będzie określanie go jako „inspirowanego powieścią 'Złodziejka'”.

premiera-sluzacej-3

Do roli Sook-hee południowokoreański reżyser chciał zatrudnić zupełnie nieznaną nikomu twarz. Spośród 1500 aktorek jego wybór padł na 26-letnią absolwentkę dziennikarstwa, której jedynym doświadczeniem aktorskim było kilka reklamówek i krótkometrażowy film. W zmysłowym obrazie towarzyszą jej Min-hie Kim (jako Hideko), Jung-woo Ha (Hrabia Fujiwara), Jin-woong Jo (wujek Kouzuki), So-ri Moon (ciotka) i Hae-suk Kim (żona pana Sasaki).

„Służąca” wchodzi do polskich kin 4 listopada. Poniżej możecie obejrzeć zwiastun filmu:

premiera-sluzacej-4

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film