Znamy pełny program 16. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Ruszyły zapisy na wydarzenia

24 września 2020

W dniach od 1 do 10 października we Wrocławiu odbędzie się 16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale w tym roku, ze względu na bardzo ograniczoną liczbę miejsc, na poszczególne punkty programu obowiązują zapisy. Część spotkań będzie transmitowana na Facebooku.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania to organizowane od szesnastu lat we Wrocławiu święto literatury, podczas którego prezentowane są krótkie prozy polskich i zagranicznych autorów. Najważniejszą częścią festiwalu są czytane inscenizacje – rodzaj performatywnego eksperymentu na pograniczu teatru, literatury i autorskiego happeningu, podczas którego testowany jest potencjał unikalnego spotkania z żywą opowieścią. Te i pozostałe wydarzenia festiwalowe poświęcone są badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, a także wymianie doświadczeń artystów różnych specjalności. Festiwal aktywnie uczestniczy w dyskusjach o przemianach kulturowych i społecznych współczesnego świata, podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Towarzyszą mu standardowe spotkania autorskie, warsztaty twórcze, dyskusje, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, konkurs na opowiadanie i tłumaczenie literackie.

„16. edycja będzie szalenie teatralna. Badamy działanie tekstu w innych kontekstach, przestrzeniach, mediach. W jaki sposób odbieramy tekst zapośredniczony przez chłodne medium (wideo), w jaki przez medium wilgotne (czytania performatywne, teatr)? Co tracimy, a co zyskujemy, wychodząc poza intymność kartki, włączając w lekturę osoby drugie, trzecie? Rozszerzając proces komunikacji, tracimy nad nim pełną kontrolę, ale zyskujemy radość działań kolektywnych, budujemy wspólnotę, a nasze doświadczenie staje się doświadczeniem zbiorowym. Zaprosiliśmy do współpracy Teatr Polski w Podziemiu, Teatr na Faktach, Instytut Grotowskiego oraz reżyserki i reżyserów, aktorki, aktorów, muzyków, graficzki, tłumaczki i naszych wspaniałych gości – pisarzy z Polski i zagranicy – do wspólnych eksperymentów, których centrum stanowi tekst: opowiadanie, wiersz, litania, proza, flash-fiction, powieść, zdanie, słowo, dźwięk” – komentuje Agnieszka Wolny-Hamkało, kuratorka literacka festiwalu.

W tym roku, ze względu na bardzo ograniczoną liczbę miejsc, na wszystkie wydarzenia odbywające się na żywo obowiązują zapisy przez formularze dostępne na stronie festiwalu. Jeśli zabraknie miejsc na wydarzenie, istnieje możliwość wpisania się na listę rezerwową. Organizatorzy będą kontaktować się w miarę zwalnianych miejsc. Oczywiście nie ma gwarancji wstępu, jeśli nie znajdziemy się na liście uczestników.

Każdy uczestnik festiwalu po przyjściu na wydarzenie zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o stanie zdrowia, osobno na poszczególne dni festiwalu. Organizatory proszą o zachowanie zasad bezpieczeństwa – noszenie maseczki, zachowanie odstępu od pozostałych uczestników, dezynfekowanie rąk, a jeśli ktoś się czuje źle, to powinien zostać w domu. Większość wydarzeń będzie transmitowana online na profilu festiwalu na Facebooku.

Poniżej możecie zapoznać się z pełnym programem festiwalu, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Maski, gesty”:

1 października / Sala Teatru Laboratorium

18:00 „Historja”, reż. Dorota Bator, dramaturgia Dorota Bator i Krzysztof Kopka, scenografia, kostiumy i formy Kasia Leks, konsultacje muzyczne Magdalena Gorwa, warstwa muzyczna Teresa Kowalik i Piotr Starczak, występują: Teresa Kowalik, Anna Wieczorek, Piotr Starczak. Zapisy: tutaj.

Spektakl dokumentalny „Historja” powstał w ramach projektu „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Scenariusz oparty jest na spisanych rozmowach z bajarzami, opowiadaczami i ludźmi zajmującymi się baśniami w Polsce. Są kraje, w których sztuka opowiadania historii jest traktowana na równi z muzyką, teatrem i filmem. Choć w Polsce to zjawisko nie jest tak popularne, możemy spotkać wiele wrażliwych i ciekawych osób, które pielęgnują i rozwijają tę dziedzinę sztuki. To właśnie im przyglądamy się na scenie. Scenariusz spektaklu bazuje na baśniowej opowieści o utracie, która koresponduje z prawdziwymi wydarzeniami z życia jednej z bohaterek przedstawienia. Spektakl łączy teatr dokumentalny z teatrem formy.

20:00 „Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem. Sonet prozą o Susan S.”, tekst Agnieszka Wolny-Hamkało, reż. Agnieszka Wolny-Hamkało i Mikołaj Mikołajczyk, występuje Jolanta Olszewska, muzyka Tomasz Sikora. Zapisy: tutaj.

Monodram o Susan Sontag opowiada o głodzie badaczki, obsesyjności naukowca i fizjologii pisania. O tym, co robi z nami łaknienie i jaką cenę płaci się za sławę, także w świecie nauki. „To kara za moje łaknienie, mój głód. Nigdy nie umiałam żyć z resztek po innych” – pisała Sontag, jedna z najbardziej wpływowych intelektualistek lat 60. i 70. Pierwsza „celebrytka” współczesnej humanistyki: przestrzegała przed „wpływowymi obrazami”, a sama stawała się „wpływowym obrazem”. Jej skomplikowane życie osobiste, trudny charakter i intelektualna żarłoczność do dzisiaj budzą kontrowersje. Jedno jest pewne, dała światu najlepsze po Walterze Benjaminie eseje o fotografii. A sama dostała wszystko, co może dać tzw. szczodre życie: nienawiść i czułość, uwielbienie i strach. „Susan Sontag? Ta hucpiara?”. „Gdyby zechciała poczytać, wiedziałaby, że kamp był metodą prezentacji scenicznej w angielskim wodewilu już w połowie XIX wieku”. „Zwyzywała mnie od idiotek”. „Władcza, żarłoczna, kompulsywna”, szekspirowska, ibsenowska, niezapomniana Susan S.

2 października / Sala Teatru Laboratorium / również online

18:00 Filip Zawada „Kilka rzeczy, o których nie powinniśmy wiedzieć”.
18:30 Inscenizacje cz. I – opowiadania Ayfer Tunç, Marcina Kurka i Karin Peschki. Reż. Katarzyna Dudzic-Grabińska. Zapisy: tutaj.

Drugiego października wieczór festiwalowy rozpocznie się już na schodach Instytutu Grotowskiego, gdzie Filip Zawada przeczyta „Kilka rzeczy, o których nie powinniśmy wiedzieć”. Następnie, już w Sali Teatru Laboratorium, teksty gości festiwalowych interpretować i performować będą artyści związani obecnie lub w przeszłości z Wrocławiem – Małgorzata Szczerbowska, Dariusz Maj, Karolina Micuła oraz Paweł Bernadowski. Towarzyszyć im będą autorzy, w formie performansu, czytania na żywo lub w zapisie wideo: Marcin Kurek, Ayfer Tunç (Turcja) i Karin Peschka (Austria).

3 października Sala Teatru Laboratorium / również online

18:00 Łukasz Drobnik „Devonian”.
18:30 Inscenizacje cz. II – opowiadania Marie Aubert, Barbary Sadurskiej i Zsófii Bán. Reż. Marta Streker. Zapisy: tutaj.

4 października Sala Teatru Laboratorium / również online

18:00 „W dwóch językach polskich”, reż. Grzegorz Grecas, choreografia z elementami polskiego języka migowego Madi Rostkowska, występują: Karolina Brzęk, Tomasz Lipka, Madi Rostkowska, Krzysztof Satała. Zapisy: tutaj. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

Spektakl „W dwóch językach polskich” to opowieść-podróż przez współczesną Polskę – strefę wolną od Polskiego Języka Migowego, strefę wolną od tłumaczy, wreszcie strefę wolną od Głuchych. Naszymi przewodnikami po „świecie ciszy” okaże się czwórka bohaterów, którym będziemy towarzyszyć podczas dorastania, pierwszych spotkań ze światem zewnętrznym, poszukiwania własnej tożsamości i kultury. Na widowni spotkają się widzowie Głusi i słyszący, współobywatele, którzy od lat rozmawiają w dwóch językach polskich – zbyt rzadko ze sobą.

Projekt zrealizowaliśmy metodą verbatimu – dosłownego zapisu rzeczywistości. Punktem wyjścia stały się rozmowy ze społecznością Głuchych, ich historie, wspomnienia i przeżycia. Zadaniem twórców było wierne przedstawienie ich na scenie, bez dopisania ani jednego słowa/znaku. Tym razem podczas wywiadów z bohaterami dyktafon zastąpiła kamera, a wszyscy aktorzy stworzyli swoje role zarówno w polskim fonicznym, jak i w Polskim Języku Migowym. Charakterystyczny dla metody verbatimu proces budowania roli w oparciu o indywidualny, często potoczny język bohatera, stał się więc unikatowym działaniem odkrywania fizyczności i zderzeniem ze „słowem”, które nie brzmi, lecz istnieje w przestrzeni.

20:00 „Maski, gesty”. Z Jackiem Głombem rozmawia Marcin Hamkało. Zapisy: tutaj.

5 października MPT / kino Popiół i Diament

18:00 Przegląd adaptacji filmowych / „Śmiertelnie rude włosy i czerwony habit. Wieczór Daniela Defoe i Margaret Atwood”. Prowadzenie Adriana Prodeus, z udziałem Beaty Barteckiej. Wejściówki na przegląd adaptacji filmowych do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza.

„Perukarz”, 1999, reż. Steffen Schäffler – Nominowana do Oscara animacja lalkowa jest adaptacją „Dziennika roku zarazy” Daniela Defoe. To relacja z epidemii dżumy, która nawiedziła Londyn w latach 1665-66. Przebieg zdarzeń relacjonuje w swoim dzienniku perukarz, zamknięty w mieszkaniu. Jego głos podkłada Kenneth Brannagh. 15-minutowy film realizowano 6 lat, w dekoracjach zbudowanych ściśle według archiwów. Długie ujęcia rozświetla prawdziwy ogień.

„Opowieść podręcznej”, 1990, reż. Volker Schlöndorff – Pierwsza ekranowa wersja powieści Margaret Atwood według scenariusza Harolda Pintera. Film przepełniony duchem i estetyką lat 90. Apokaliptyczny lęk końca wieku i duch feminizmu trzeciej fali zyskały skrótową, metaforyczną formę. Muzykę napisał Ryūichi Sakamoto, laureat Oscara za „Ostatniego cesarza”. Zagrali Natasha Richardson, Faye Dunaway i Robert Duvall. Warto porównać z popularnym serialem z 2017 roku.

6 października MPT / kino Popiół i Diament

18:00 Przegląd adaptacji filmowych / „Wirujący kapelusz i łóżko po zmarłej. Wieczór Mordecaia Richlera i Flannery O’Connor”. Prowadzenie Adriana Prodeus, z udziałem Jana Pelczara. Wejściówki na przegląd adaptacji filmowych do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza.

„Ulica”, 1976, reż. Caroline Leaf – Nominowana do Oscara animacja malowana na szkle jest adaptacją „Ulicy” Mordecaia Richlera. To gawęda o starości i śmierci z perspektywy dziecka, które czeka na własny pokój. Akcja toczy się upalnym latem, gdy rodzina nie wyjeżdża z miasta, tylko zostaje w domu, czekając, aż umrze babcia. Richler, pisarz z Montrealu, i Caroline Leaf, malarka z Seattle, tworzą swoją ulicę Nalewki, na której widzimy liczną, żydowską rodzinę i ukazane z czarnym humorem obrzędy pogrzebowe.

„Mądrość krwi”, 1979, reż. John Huston – Przewrotna opowieść z amerykańskiego Południa, gdzie młody weteran wojenny ogłasza się prorokiem nowego kościoła. Zrealizowana z pasją adaptacja powieści Flannery O’Connor jest uważana za najlepszą w dorobku Johna Hustona, który specjalizował się w ekranizacjach literatury („Moby Dick”, „Noc iguany”, „Pod wulkanem”). Nieprzewidywalna akcja i niecodzienny humor cechują ten oryginalny świat ślepców, wyznawców i handlarzy wiarą.

7 października MPT / kino Popiół i Diament

18:00 Przegląd adaptacji filmowych / „Rajskie ptaki i Szekspir w psychiatryku. Wieczór Gabrieli Mistral i Kate Grenville”. Prowadzenie: Adriana Prodeus, z udziałem Anity Wincencjusz-Patyny. Wejściówki na przegląd adaptacji filmowych do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza.

„Czas aniołów”, 1987, reż. Faith Hubley – Laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 1945 Gabriela Mistral to chilijska poetka, bajarka i edukatorka, której „Anioł Stróż” posłużył za kanwę scenariusza. Zekranizowała go nowojorska artystka animacji, wykorzystując wzory pochodzące ze sztuki rdzennej ludności obu Ameryk. Pieczołowicie komponując obrazy malarskie, dba o społeczne zaangażowanie. Odpowiada na pytanie, co by było, gdyby z realizmu magicznego została sama magia.

„Historia Liliany”, 1996, reż. Jerzy Domaradzki – Historia ekscentrycznej kobiety, która nie godzi się na mieszczańskie konwenanse i ląduje w psychiatryku, a gdy zyskuje wolność, zarabia na ulicach Sydney, recytując Szekspira. Napisała ją jedna z najpopularniejszych australijskich pisarek Kate Grenville jako część trylogii o trudach emancypacji kobiet w początkach XX wieku. Sfilmował Jerzy Domaradzki („Piąta pora roku”, „Wielki bieg”, „Planeta krawiec”). A zagrała Toni Colette tuż po debiucie w „Weselu Muriel”.

8 października MPT / kino Popiół i Diament

17:00 „Swoje nowe rzeczy” czyta Zyta Rudzka / tylko online.
18:00 „Dyptyk warszawski” czyta Janusz Rudnicki / również online.
19:00 rozmowa „Przepływy rzeczywistości”, prowadzenie: Tomasz Grabiński, goście: Zsófia Bán, Lenka Kuhar Daňhelová, Daniel Majling, František Malík, Magda Piekarska, Janusz Rudnicki, Anna Wanik / również online.

Czy artysta powinien się angażować w życie społeczne i polityczne? Czym jest uczciwość w sztuce? Czy książka lub przedstawienie teatralne jest/może/powinno być wydarzeniem politycznym? Czy festiwal jest instytucją sztuki? Czy dziś w literaturze i teatrze w Polsce i Czechach, na Słowacji i Węgrzech funkcjonuje cenzura/autocenzura? Czy może dziś powinniśmy nauczyć się na nowo „sztuki czytania między wierszami” znanej z okresu komunizmu? Wejściówki na „Dyptyk warszawski” i „Przepływy rzeczywistości” do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza.

9 października Piekarnia / również online

18:00 Inscenizacje cz. III / Teatr Polski w Podziemiu. Zapisy: tutaj.
Jakub Żulczyk „Błąd”, reż. Grzegorz Jaremko – fragmenty utworu dramatycznego pt. „Błąd” Jakuba Żulczyka.
Daniel Majling „Ruska klasyka”, reż. Oskar Sadowski.

20:00 rozmowa „Świat/teatr/świat”, prowadzenie: Piotr Rudzki. Zapisy: tutaj.

10 października Piekarnia / również online

18:00 Inscenizacje cz. IV / Teatr Polski w Podziemiu. Zapisy: tutaj.
Petr Borkovec „Opowiadania”, reż. Marta Streker.
19:00 „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce. Co widzi?”, rozmowa z udziałem Klementyny Suchanow, Agnieszki Graff, Edwina Bendyka i Tomasza Piątka, prowadzenie Agnieszka Wolny-Hamkało. Zapisy: tutaj.
20:30 „Remix polski. Koncert galowy”, reż. Martyna Majewska. Zapisy: tutaj.

16 września-4 października / Galeria Szewska Pasja

„Płynne ustalenia” – Tegoroczne hasło festiwalowe brzmi „Maski, gesty”, zaś hasło konkursu na najlepsze opowiadanie: „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce”. W komentarzu do konkursowego motta czytamy: „Temat konkursu wolno w tym roku zupełnie zlekceważyć. W dobie masowego sterowania ludźmi i powszechnego odrastania granic postanowiliśmy dać Wam iluzję, że sami o czymś decydujecie i jesteśmy niezmiernie ciekawi, co z tą pozorną wolnością zrobicie”. Wystawa dotyczy właśnie tych mglistych związków, mętnych asocjacji i pozornej decyzyjności. Do festiwalowych haseł nawiązuje tylko poprzez nostalgiczno-niepokojący nastrój. Składa się z kolaży i haseł instrukcji, które zapraszają do tego, aby przyjrzeć się uważniej jej wybranym elementom i\lub zastanowić się nad proponowanym zagadnieniem. Część prac powstawała jako zadania edukacyjne, służące pobudzaniu wyobraźni w okresie zamknięcia w domach. Teraz, na ulicy, pośród szumu bodźców, mogą tylko z czymś się skojarzyć, coś przypomnieć albo wywołać déjà vu.

16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia