Mroczny Rycerz w czerni i bieli. Pierwsze pełne wydanie komiksu „Batman: Black & White” już w sprzedaży

23 września 2020

23 września w ramach kolekcji „Batman Noir” wydawnictwa Egmont do sprzedaży trafiło dwutomowe wydanie serii „Batman: Black & White”. Jak tytuł wskazuje, każda znajdująca się w tych albumach opowieść została przedstawiona w czerni i bieli. Publikacja ukazała się już przed laty w naszym kraju nakładem TM-Semic, teraz jednak po raz pierwszy odbiorcy otrzymują komplet wszystkich historii.

Postać Batmana już od ponad 8 dekad pobudza wyobraźnię nie tylko czytelników jego przygód, ale też szerokiego grona pisarzy i artystów. Elastyczność świata Mrocznego Rycerza pozwala bowiem na niezliczone interpretacje mitu bohatera walczącego pod wpływem osobistej tragedii z niesprawiedliwością. Stworzyło to idealne podwaliny pod projekt antologii zbierającej dzieła najlepszych twórców z całego świata, projekt, który ostatecznie przyjął tytuł „Batman: Black & White”. Opowieści zilustrowano w czerni i bieli, czyli w oprawie doskonale korespondującej z mroczną naturą obrońcy Gotham City.

Pomysłodawcą antologii był Mark Chiarello, artysta i redaktor, który swoją karierę w biznesie komiksowym rozpoczął pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Inspiracją do stworzenia projektu stała się rozmowa w gronie artystów, w trakcie której padło pytanie: gdybyście znaleźli się na bezludnej wyspie, jaką komiksową serię chcielibyście mieć ze sobą? Wszyscy zgodnie podali klasyk publikacji grozy spod szyldu Warren Publishing – „Eerie” oraz „Creepy”. Oba te komiksy cechowała duża różnorodność pod względem artystycznym. Po rozpoczęciu pracy w DC Comics, Chiarello przypomniał sobie tę rozmowę i zaproponował swoim zwierzchnikom wydanie antologii w czerni i bieli z Batmanem w roli głównej. Wydawca nie był do końca przekonany do takiej inicjatywy z powodu niskiej sprzedaży czarno-białego projektu z inną postacią w 1991 roku. Chiarello pozostał jednak nieugięty (a nawet zaproponował całoroczne mycie samochodu Paula Levitza, ówczesnego redaktora naczelnego DC), dzięki czemu ostatecznie dostał zielone światło na realizację swojego planu oraz innych redaktorów do pomocy.

Efektem działań Marka Chiarello, jego współpracowników i ogromnego grona artystów z całego świata jest wyjątkowa praca zbiorowa, która eksploruje każdy możliwy zakątek mitu postaci Batmana. To zbiór ciekawych, krótkich opowieści zabierających czytelników w miejsca, o jakich nie mieli czasem nawet pojęcia.

„Batman: Black & White” otwiera drzwi do różnorodnych doświadczeń artystycznych (od prostej kreski, po fotorealizm) dzięki warsztatowi największych talentów z każdego zakątka świata. Wśród nich znalazły się zarówno takie nazwiska, które czytelnik kojarzył już z postacią Batmana (m.in. Bruce Timm – współtwórca serialu animowanego „Batman” z 1992 roku, Brian Bolland – rysownik albumu „Batman: Zabójczy żart”), jak i twórcy do tej pory niezwiązani z Mrocznym Rycerzem (w tym Chris Claremont – kojarzony głównie z pracą nad „Uncanny X-Men”). Wśród scenarzystów natomiast znaleźli się tacy mistrzowie pióra jak Archie Goodwin, Joe Kubert, Neil Gaiman, Katsuhiro Otomo, Warren Ellis, Brian Azzarello i Ed Brubaker.

Sukces inicjatywy doprowadził do jej kilku kontynuacji. Pierwsza, oryginalna antologia w formie czterozeszytowej miniserii ujrzała światło dzienne w 1996 roku. Kontynuacja była z kolei publikowana w formie dodatków do serii „Batman: Gotham Knights” w numerach 1–49 (2000–2004), gdzie opowieści z numerów 1–16 zostały wydane w formie zbiorczej jako część druga (razem z nowym, dodatkowym materiałem), zaś z numerów 17–49 jako część trzecia. Kolejne, finałowe podejście nadeszło w latach 2013–2014 w formie miniserii składającej się z sześciu zeszytów.

Antologia otrzymała najważniejsze amerykańskie wyróżnienie komiksowe – Nagrodę Eisnera. Na podstawie wybranych opowieści z „Batman: Black & White” powstały także animowane adaptacje w formie tzw. motion comics oraz linia statuetek. W Stanach Zjednoczonych, w formie cyfrowej (z późniejszym przeznaczeniem do tradycyjnego druku), powstaje obecnie antologia „Harley Quinn Black + White + Red” inspirowana pierwotną koncepcją Marka Chiarello.

Wydawnictwo ukazało się w Polsce w ekskluzywnej serii „Batman Noir” w powiększonym formacie.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi