Znamy już hasło i pierwszych gości 7. edycji Big Book Festival!

21 lutego 2019


Fundacja „Kultura nie boli” ogłosiła termin siódmej edycja Dużego Festiwalu Czytania. W tym roku międzynarodowe wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dniach od 21 do 23 czerwca, a jego hasło to: „Skok w bok!”

„Pozwól sobie na nieskrępowaną przyjemność czytania i skocz z nami daleko od głównego nurtu. Zapomnij o listach bestsellerów, modnych pisarzach, o tym, co chwalą i rekomendują recenzenci albo znajomi. Podczas siódmej edycji Big Book Festival nie dzielimy książek na lepsze i gorsze, zapominamy o kategoriach literackich, a z tysięcy tytułów wybieramy to, co nam się podoba. Czerpiemy czystą radość płynącą z czytania” ? zapowiadają organizatorki, Anna Król i Paulina Wilk.

Przez trzy czerwcowe dni będziemy oddawać się małym zdradom literackim. Ulegać książkowym pokusom i czytać nie tylko to, co trzeba lub wypada, ale bezkarnie sięgać po tytuły, na które po prostu mamy ochotę. Kręcą cię kryminały? Marzysz o romansie z odrobiną fantasy? Pociągają cię eseistyczne rozważania o upływie czasu? Rzuć wszystko i grzesz czytaniem!

„Literatura jest beztroską odskocznią, windą do zapomnienia, zabiegiem usuwającym stres i chwilą ulgi. Czytanie nie zawsze uszlachetnia, czasem po prostu relaksuje i podnieca. Na Big Book Festival czyta się inaczej. Zrób z nami skok w bok ? od znanych sposobów spędzania czasu z książkami i pisarzami. Daj się ponieść drobnym szaleństwom, weź udział w spotkaniach zaskakujących formą, nie bój się literackiej rekreacji i wspólnego przeżywania opowieści” ? zachęca Fundacja „Kultura nie boli”.

Big Book Festival podróżuje i co roku odkrywa nową przestrzeń w innej części miasta. W 2019 roku robi geograficzny skok w bok z centrum wielkiego miasta i zaprasza na Stary Mokotów. Do jednej z najprzyjemniejszych okolic Warszawy, do dzielnicy pisarzy i twórców. Wzdłuż ulicy Jarosława Dąbrowskiego powstanie bermudzki trójkąt literacki rozciągający się pomiędzy trzema adresami. Każdy z nich pochodzi z innej epoki. Od miejsca innowacyjnych eksperymentów książkowych po klimatyczną rezydencję, w której koncentrowało się literackie życie tuż po wojnie.

Oto, gdzie odbędzie się 50 nowatorskich wydarzeń Big Book Festival:

Dąbrowskiego 81 ? tu działa Big Book Cafe, centrum literackie Fundacji „Kultura nie boli”, czytelniczy pępek Warszawy. Utworzone w 2017 roku miejsce łączy intensywny program wydarzeń z kameralną księgarnią, wegetariańską kuchnią i nowatorską kawiarnią. Dawniej była tu legendarna Centrala Rybna i kolejki po karpie, dziś jest stylowy adres, który znają sąsiedzi, pisarze, Agnieszka Holland i Andrzej Gołota. Big Book Cafe to zdobywca Wdechy i tytułu Miejsca Roku 2018.

Łowicka 21 / róg Dąbrowskiego ? budynek Centrum Łowicka był częścią najstarszej powojennej spółdzielni mieszkaniowej w Warszawie. Od 40 lat jest aktywnym domem kultury Mokotowa, słynie z koncertów, wystaw, dyskusji, zajęć sportowych i z tego, że dba o ciało oraz ducha u wszystkich ? od małych po osoby dojrzałe. Wybudowany w latach 60. skrywa piękne sale, intrygujące piwnice i zielony dziedziniec. Wszystkie zakamarki zostaną festiwalowo ożywione.

Dąbrowskiego 51 / Muzeum Władysława Broniewskiego ? willa, w której poeta mieszkał i pracował w ostatnich latach życia. Podarowana pisarzowi w 1950 roku zachowała oryginalne wnętrza i umeblowanie, pozwala poczuć prywatną atmosferę życia literackiego z połowy ubiegłego stulecia. Działa tam oddział Muzeum Literatury poświęcony Władysławowi Broniewskiemu. W czasie Big Book Festival salon, gabinet, taras i ukryty na tyłach rezydencji ogród wypełnią czytania i rozmowy.

Przy okazji poznaliśmy pierwsze nazwiska zagranicznych gości Big Book Festival 2019. Warszawę w tym roku odwiedzą: eseistka Kapka Kassabova (Bułgaria), powieściopisarz Arnon Grunberg (Holandia), badacz Holokaustu Hans Joachim Lang (Niemcy), pisarka Radka Denemarkova (Czechy), zajmująca się katastrofami nuklearnymi Kate Brown (USA), ekspertka do spraw waginy i kobiecości w dziejach Cahtherine Blackledge (Wielka Brytania), młoda gwiazda powieści Helga Flatland (Norwegia), mistrzyni głębi psychologicznej Therese Bohman (Szwecja) oraz reportażysta ze szlaków uchodźczych Agus Morales (Hiszpania).

Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Kultura nie boli”, która zajmuje się nowatorską edukacją literacką. Już w sobotę, 23 lutego, od 10:00 do 18:00 w Big Book Cafe (Dąbrowskiego 81) będzie okazja, by wesprzeć siódmą edycję wydarzenia. Podczas Targu Księgarni Społecznej „Dorzuć swoje pięć groszy!” można kupić książki podarowane przez pisarzy, redaktorów, recenzentów i czytelników. Wszystkie w dobrym stanie, za 5 lub 10 złotych. Do wyboru ponad tysiąc tytułów! Cały dochód zostanie przeznaczony na tegoroczną edycję Big Book Festival. Organizatorzy zapraszają z torbami i gotówką.

Pełny program Big Book Festival 2019 zostanie ogłoszony w maju. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia