W Warszawie rusza nowe centrum literackie ? Big Book Cafe. Na otwarcie literacki stand-up Krzysztofa Vargi i Pablopavo

6 lipca 2017


W piątek, 14 lipca startuje Big Book Cafe i pierwsza realizowana tam seria wydarzeń – Literacki Stand-up. Rusza nowe miejsce na książkowej mapie Warszawy oraz oryginalny cykl występów na żywo, podczas których autorzy próbują sił w roli performerów i wygłaszają komentarze do rzeczywistości. Jako pierwsi na scenę literacką wyjdą Krzysztof Varga i Pablopavo, twórcy tekstowo-muzycznego stand-up?u zatytułowanego „Moja śmierć cywilna i inne melodie”. Kolejne stand-upy, każdy w wykonaniu innych gości, będą odbywały się co miesiąc.

Na warszawskim Mokotowie rusza centrum literatury, jakiego w Polsce nie było. Big Book Cafe będzie miejscem okołoksiążkowych innowacji, eksperymentów i zaskakujących wydarzeń. Nowatorskie idee realizowane dotąd podczas międzynarodowego Big Book Festival tu będą rozwijane na co dzień. „Teraz, w wyczekiwanym przez naszą czytelniczą publiczność Big Book Cafe, festiwal literacki będzie trwał przez okrągły rok. To miejsce i jego program są naszym kolejnym słowem w rozmowie o odważnym kształtowaniu kultury czytania” ? mówi Anna Król z Fundacji „Kultura nie boli”, pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Big Book Cafe będzie otwarte przez siedem dni w tygodniu. Na co dzień stanie się miejscem okołoliterackich rozmów przy kawie, spotkań z pisarzami, przestrzenią zapewniającą spokojne czytanie książki w otwartej czytelni, a także księgarnią.

Cechą wyróżniającą centrum jest jednak pierwszy w Polsce program nowatorskich zdarzeń, które pozwalają na świeże i rezonujące społecznie przeżywanie literatury. Big Book Cafe będzie realizować różnorodne prezentacje, nietypowe adaptacje, czytania czy zaskakujące formuły rozmów. Fundacja „Kultura nie boli” od pięciu lat zajmująca się edukacją literacką, w oryginalny sposób ożywia dyskusję o sensowności czytania, wywołuje do odpowiedzi najważniejszych twórców literackiego wszechświata, łączy pisarstwo z pulsem codzienności.

„Świat literatury bywa areną walki ? o czytelników, o miejsce na półce, o pieniądze. Najrzadziej walczy się na niej o sens czytania i sprawę najbardziej ulotną ? sens tworzenia literatury przez jej autorów” ? tłumaczy Anna Król, pomysłodawczyni Literackiego Stand-up?u, pierwszej serii wydarzeń w Big Book Cafe. Scena ta jest tworzona z myślą o pisarzach i innych artystach „pracujących w literach”. Daje twórcom możliwość wykrzyczenia swoich argumentów, podzielania się prywatnymi fascynacjami i oczyszczenia ze złości, a także zmierzenia się z własną twórczością na oczach czytelników. Żeby to uczynić, autorzy podejmą wyzwanie ? wyjdą zza biurek, wcielą się w role performerów i staną przed publicznością. „To nieuprawiany u nas sposób literackiej konfrontacji, a jednocześnie eksperyment. Mówi się, że nie ma w Polsce miejsca na prawdziwą rozmowę o książkach. Chcemy sprawdzić, czy aby na pewno” ? dodaje Anna Król.

Pierwszymi bohaterami Literackiego Stand-up?u, który od lipca regularnie będzie odbywała się w Big Book Cafe, jest duet twórczych wagabundów. Tworzą go Krzysztof Varga – pisarz, który z precyzją chirurga tnie na kawałki świat bohaterów literackich, szukając w nim sensu i spełnienia, oraz Pablopavo ? pierwszy poeta wśród muzyków, który lubi wypatrywać szczęścia „gdzieś indziej”. Ich stand-up stanie się rozmową o zmierzchu świata literatury. Artyści zapowiadają tekstowo-muzyczny freestyle – świat ukazany oczami literata i literat widziany przez muzyka.

Pierwszy wieczór z Literackim Stand-up?em, a tym samym otwarcie Big Book Cafe odbędzie się w piątek, 14 lipca, o godz. 20:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Big Book Cafe – nowe centrum literackie mieści się przy ul. J. Dąbrowskiego 81 w Warszawie.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia