Wystawa prac Grzegorza Rosińskiego od 7 października do obejrzenia w Centrum Komiksu EC1 w Łodzi

19 września 2023

Od 7 października w Łodzi będzie można oglądać wielką wystawę retrospektywną Grzegorza Rosińskiego. Ekspozycja zainauguruje otwarcie nowo powstałego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

Grzegorz Rosiński od lat należy do ścisłej czołówki mistrzów komiksu europejskiego. Jak przypominają organizatorzy, za tym prostym stwierdzeniem kryje się bogata i pełna dramatycznych zwrotów biografia, nierozerwalnie sprzężona ze skomplikowanymi dziejami XX-wiecznej Europy, oraz ogromny, przez całe życie konsekwentnie rozwijany talent plastyczny, który zaowocował imponującym dorobkiem twórczym.

Rosiński dyplom z ilustracji książkowych robił u Jana Marcina Szancera. Przygodę z komiksem rozpoczynał w Polsce w czasach PRL, tworząc ilustracje do serii „Kapitan Żbik”, „Legendy Polskie”, „Pilot śmigłowca” oraz publikując historie w magazynach „Relaks” i „Alfa”.

Międzynarodową sławę przyniosły mu komiksy o Thorgalu, do których scenariusze pisał Jean Van Hammem. Pierwsze tomy powstały jeszcze w Polsce, ale w 1982 artysta przeprowadził się na stałe do Belgii i tam kontynuował artystyczną drogę. Na Zachodzie Rosiński dał się poznać nie tylko jako autor „Thorgala”, ale również tworzonej do scenariusza André-Paula Duchâteau serii science-fiction „Yans”, rysowanej według scenariusza Jeana Dufaux serii „Skarga Utraconych Ziem” oraz m.in. albumów „Szninkiel” i „Western”.

„Współtwórca Thorgala doczekał się już w swojej karierze całego szeregu efektownych wystaw (jak choćby ta z wielkich salonów ratusza miasta Angoulême, zorganizowana podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w 2003 roku, autorska ekspozycja pokazywana na festiwalu komiksu i gier w Lukce w 2008 roku czy retrospektywa 'Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu’, zorganizowana przez Muzeum Regionalne w rodzinnej Stalowej Woli w 2012 roku) – jednak ta, przygotowana przez Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi ma ambicję możliwie wszechstronnego, ale zarazem do głębi osobistego ukazania wyjątkowego fenomenu, jakim jest osoba i twórczość polskiego artysty” – informują organizatorzy.

W 2021 roku Rosiński przekazał swój dorobek w depozyt powstającemu jeszcze wówczas Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Pierwszym pełnowymiarowym efektem tego procesu będzie zapowiadana wystawa.

„Naszą wystawę wyróżniają ogromny zasób dzieł i obiektów, które mieli do dyspozycji twórcy wystawy – Piotr Rosiński i Maria Lengren, a także wyjątkowy i specyficzny związek artysty z instytucją odpowiedzialną za realizację. Grzegorz Rosiński od początku wchodzących już w czwartą dekadę dziejów łódzkich konwentów komiksowych, które stały się zalążkiem działającego obecnie Centrum i organizowanego przezeń festiwalu, wspierał je i darzył autentyczną przyjaźnią. Była to zresztą integralna cząstka roli, jaką od lat z niezłym skutkiem spełnia: roli promotora, ambasadora i przyjaciela polskiego komiksu – sztuki, która zawdzięcza mu szczególnie wiele. Nasza wystawa dobitnie tego dowodzi” – komentują przedstawiciele łódzkiego Centrum Komiksu.

Bilety na wystawę można kupić online. Po okresie ekspozycji w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi prace Rosińskiego będą gościć w 2024 roku w Pałacu Kultury i Nauki. Warszawską edycję wystawy zorganizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia