Wojciech Chmielarz debiutuje na scenie w literackim stand-upie na motywach „Lalki” Bolesława Prusa

12 grudnia 2018


Wojciech Chmielarz po raz pierwszy w roli stand-upera! W niedzielę 16 grudnia na scenie literackiej Big Book Cafe w Warszawie autor świetnych powieści kryminalnych i jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy zmierzy się z legendarną „Lalką” Prusa.

Stand-up zatytułowany „Lalunia. Idealiści i konformiści” będzie współczesną wariacją o świecie, w którym wielkie marzenia zdradzamy dla pieniędzy, komfortowego życia i łatwiejszej przyszłości. Biorąc na warsztat „Lalkę” i postacie idealistów opisanych przez Bolesława Prusa pod koniec XIX wieku, Wojciech Chmielarz będzie poszukiwać miejsca tu i teraz dla tych, którzy chcą żyć dla idei. Autor dopisze nowe fragmenty do słynnego dzieła i wykona je przed publicznością.

Jakie pytania zadawaliby sobie opisani w „Lalce” Wokulski, Ochocki lub Rzecki, gdyby żyli dziś? Czy żyją wśród nas, w codziennym pędzie, tacy jak oni marzyciele miłości, idealiści etosu pracy, wyznawcy postępu naukowego jako drogi do zbawienia ludzkości? Co mieści się w dzisiejszym pakiecie ideałów: sława, uroda, pasjonująca praca, a może fascynujące życie? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będą twórcy stand-upu. Będzie śmiesznie, gorzko i przewrotnie, a tytułowa „Lalka” zmieni się w „Lalunię” ? karykaturalnie wykrzywioną ikoną piękna i perfekcji.

Na scenie razem z Wojciechem Chmielarzem pojawią się aktorzy interpretujący kluczowe fragmenty oryginału „Lalki”. Myśli i przekonania Wokulskiego, Ochockiego i Rzeckiego oddadzą Piotr Żurawski („Czas honoru?, „Jutro idziemy do kina”) oraz Mirosław Haniszewski („Kler”, „Jestem mordercą”). Współczesną oprawę muzyczną do ich rozważań stworzy didżej ? Bartek Winczewski, współtwórca kolektywu Beats Friendly, autor audycji radiowych, fan deep house?u i nowego disco.

Ten męski skład planuje brawurową reinterpretację powieści o mieście, w którym idealistów jest jak na lekarstwo. Czy przetrwają? Czy wpłyną na naszą przyszłość? O tym przekonamy się już niebawem.

„Lalunia” z Chmielarzem w roli głównej odbędzie się 16 grudnia o godz. 19:00 w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Bilety w cenie 15 złotych są już dostępne w serwisie www.bilety24.pl oraz na miejscu w lokalu.

Wydarzenie będzie stanowić zamknięcie drugiego sezonu Stand-upów Literackich prezentujących polskie książki wszech czasów. „W przyszłym roku zapraszamy do zmienionej formuły, w której pisarze, dziennikarze i postaci publiczne będą tworzyć improwizowane sceniczne obserwatorium naszej codzienności” ? zaprasza Anna Król, pomysłodawczyni i reżyserka cyklu.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia