Wirtualne spotkania z Jo Nesbø, Dorotą Masłowską i R.J. Palacio na profilu Empiku na Facebooku
Empik kontynuuje cykl #premieraonline, w ramach którego odbywają się kolejne e-spotkania autorskie na żywo. W najbliższych dniach czytelnicy będą mogli gościć w swoich domach Jo Nesbø, Dorotę Masłowską i R.J. Palacio.
Okazją do spotkań z pisarzami są premiery ich najnowszych książek. Podczas relacji na żywo na profilu Empiku na Facebooku widzowie będą mieli możliwość zadawania pisarzom pytań. Wszystkie rozmowy będą tłumaczone na język polski, a także język migowy.
Jo Nesbø – piątek, 4 września, godz. 20:00
Na całym świecie książki norweskiego pisarza sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy. Do trzymających w napięciu bestsellerów Jo Nesbø przekonały się również kolejne pokolenia czytelników nad Wisłą. Podczas spotkania organizowanego przez Empik pisarz przedstawi swoją najnowszą, wyczekiwaną powieść „Królestwo” (Wydawnictwo Dolnośląskie).
Kryminał osadzony w klimatycznej norweskiej wiosce opowiada historię mechanika Roya, który musi się zmierzyć z mrocznymi rodzinnymi sekretami z dzieciństwa i czasu dorastania. Widzowie rozmowy prowadzonej przez Adama Szaję będą mieli okazję zapytać Jo Nesbø nie tylko o jego twórczość literacką, ale i karierę muzyczną – autor ma na koncie siedem płyt z zespołem Di Derre oraz jeden solowy krążek.
Dorota Masłowska – poniedziałek, 7 września, godz. 18:00
Gościem Empiku będzie też Dorota Masłowska, autorka książki „Jak przejąć kontrolę nad światem 2” (Wydawnictwo Literackie), wydanej w unikalnej oprawie graficznej autorstwa Macieja Chorążego. Rozmowę z pisarką poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
„Jak przejąć kontrolę nad światem 2” to drugi tom głośnych tekstów Doroty Masłowskiej, które na przestrzeni lat wyewoluowały w stronę autorskiego gatunku z pogranicza eseju, stand-upu i pamiętnika. Wyczulona na język ulicy i mediów Dorota Masłowska obiektem refleksji czyni (nie)ważne i potoczne: urząd pocztowy, kurs szycia, podróż, stypendium pisarskie, obyczaje pandemiczne. Poddaje analizie rozmaite detale i sfery naszej codzienności, tworząc oryginalny zapis współczesnej obyczajowości – jednocześnie zabawny i bolesny.
„Trudno o lepszy moment, by sięgnąć po książkę Doroty Masłowskiej, która mimo 'zagmatwanej niemożliwości, odrażającego nonsensu i naszej bzdurnej niemocy’ próbuje chwytać konkret doświadczenia. To realne jest brzydkie, ale jest swojskie, jest nasze. Czy jednak to właśnie ono w swej brzydocie musi się zawsze wyłaniać z mgły? Owszem, na tym polega urok naszego losu tkwiącego między mgłą i brzydotą w dialektycznym napięciu, którego nie zmniejsza ani konsumpcja, ani medialna popkultura. Masłowska nie udaje, że kontroluje świat, ale sprawuje pełną kontrolę nad językiem i oddaje go czytelnikowi, by służył za latarnię w coraz bardziej zamglonej rzeczywistości” – napisał o książce Edwin Bendyk.
R.J. Palacio – środa, 9 września, godz. 18:00
Dzięki formatowi cyklu #premieraonline polscy czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać z pisarką R.J. Palacio o jej najnowszej książce „Biały ptak” (Wydawnictwo Albatros) – niezapomnianej historii o wytrzymałości, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życia. Spotkanie z autorką poprowadzi Justyna Suchecka.
Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę, Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową. I kiełkuje nadal, w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być życzliwymi i pomocnymi dla innych. Historia opowiedziana w „Białym ptaku” przypomina, że dobro trzeba czynić zawsze. Nawet w czasach, kiedy można za to zapłacić najwyższą cenę. Nawet jeśli jest się tylko dzieckiem.
W zorganizowaną przez R.J. Palacio akcję społeczną „Wybierz Dobro” (Choose Kind) włączyły się tysiące szkół, również szkoły polskie. W „Białym ptaku” autorka sięga do historii II wojny światowej, aby pokazać, że wartości, dzięki którym uratowano życie dziesiątkom tysięcy ludzi, są ważne także dzisiaj.
[am]
TweetKategoria: wydarzenia