Poznaliśmy finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020. Po roku przerwy na liście polskie tytuły

4 września 2020

Znamy tytuły książek zakwalifikowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020. Jury z ogłoszonej jeszcze w czerwcu długiej listy nominowanych pozycji wybrało siedem, które powalczą o zwycięstwo. Na autorkę bądź autora najlepszej książki czeka nagroda w wysokości 150 tysięcy złotych.

Wśród finalistów znaleźli się pisarze i pisarki z pięciu krajów. Po roku przerwy, gdy pierwszy raz w historii nagrody w finale nie było książki polskiej, nasz kraj reprezentują dwie pozycje, taką samą reprezentacją może pochwalić się Ukraina.

Lista finałowych książek przedstawia się następująco:

  • Kapka Kassabova „Granica. Na krawędzi Europy”, tłum. Maciej Kositorny, wyd. Czarne (Bułgaria),
  • Siergiej Lebiediew „Dzieci Kronosa”, tłum. Grzegorz Szymczak, wyd. Claroscuro (Rosja),
  • Mikołaj Łoziński „Stramer”, Wydawnictwo Literackie (Polska),
  • Tania Malarczuk „Zapomnienie”, tłum. Marcin Gaczkowski, wyd. Warstwy (Ukraina),
  • Paweł Piotr Reszka „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, wyd. Agora (Polska),
  • Goran Vojnović „Moja Jugosławia”, tłum. Joanna Pomorska, Wydawnictwo Akademickie Sedno (Słowenia),
  • Serhij Żadan „Internat”, tłum. Michał Petryk, wyd. Czarne (Ukraina).

Wyboru książek dokonało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.

Nazwisko laureatki bądź laureata tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus poznamy 17 października. Nagrody wręczone zostaną podczas połączonej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, która tradycyjnie przyznawana jest w maju, ale w tym roku w wyniku pandemii przesunięta została na jesień. Gala będzie też kulminacyjnym momentem jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, kilkutygodniowego maratonu festiwali i wydarzeń literackich, w skład których wejdą m.in. obchody rocznicy przyznania Nobla Oldze Tokarczuk, Bruno Schulz. Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, wydarzenia wokół nagród Angelus i Silesius, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania czy Wrocław Marsz do Księgarń.

W samej nagrodzie Angelus również zaszły zmiany: od 2020 wszyscy finaliści otrzymają wyróżnienia wynoszące po 5 tysięcy złotych, z kolei nagroda za przekład podniesiona została do 40 tysięcy złotych. Zmienia się także charakter Nagrody publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Dotąd to wyróżnienie przyznawane w internetowym plebiscycie przez czytelników miało charakter symboliczny, od tego roku laureatka lub laureat zostaną zaproszeni na koszt organizatora Angelusa na trzymiesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia. Plebiscyt internetowy Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej ruszy 16 września i zakończy się 16 października. Swój głos będzie można oddać na stronie www.angelus.com.pl.

[am]
fot. i źródło: Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy