banner ad

Warszawskie Big Book Cafe świętuje pierwsze urodziny!

5 lipca 2018


Big Book Cafe, nowe centrum literackie, które dokładnie od roku ożywia kulturalnie Warszawę, świętuje pierwsze urodziny. „W piątek, 6 lipca otwieramy drzwi dla wszystkich, którym książki leżą między żebrami. Poczęstujemy was winem i zatańczymy!” ? zapraszają organizatorki tego wyjątkowego miejsca.

Dokładnie w piątek, 6 lipca mija rok, odkąd nowe miejsce literackie stworzone przez Fundację „Kultura nie boli” zaczęło intensywne życie przy ul. Dąbrowskiego 81 na Warszawie, w lokalu przez cztery dekady zajmowanym przez centralę rybną. W ciągu roku udało się zorganizować blisko 200 spotkań i przyciągnąć 10 tysięcy uczestników. Miejsce specjalizuje się w unikalnych i produkowanych przez zespół fundacji wydarzeniach, takich jak: „Stand-upy Literackie” z udziałem pisarzy, aktorów i muzyków oraz autorskie „Śniadania z prasą”, czytania performatywne czy cykle filmowe inspirowane literaturą. Na scenie przy Dąbrowskiego 81 pojawili się autorzy zagraniczni, m.in.: Aleksandra Marinina, Stefan Hertmans, Ruth Ware, Claire Armistead czy Filip Florian. A wśród Polskich gwiazd: Pablopavo i Krzysztof Varga, Magdalena Parys, Justyna Kopińska, Michał Rusinek i wielu innych wspaniałych twórców. Zaproszeni goście wcielali się również w nietypowe role ? stawali za barem, parzyli kawę, próbowali swoich sił jako księgarze i performerzy.

„To jedyne w Polsce miejsce z tak intensywnym programem literackim prowadzone przez niezależną organizację pozarządową. Jesteśmy dumni z tego, że udało nam się stworzyć adres żywy, w którym spotkania z literaturą przybierają oryginalne formy, śmiało wykraczamy poza świat książek i eksperymentujemy. Na jesieni wystartujemy z serią reżyserowanych spektakli literackich, które będą współtworzyć najważniejsi twórcy teatralni i filmowi” ? mówi Anna Król, pomysłodawczyni Big Book Cafe.

Co jeszcze wydarzy się w Big Book Cafe w drugim roku jego istnienia? „Będziemy się mocno rozwijać, proponując czytelnikom krótkie cykle tematyczne, a także spotkania z gośćmi ze świata. Przygotowujemy wizyty pisarzy rosyjskich, a także artystów i ekspertów z Wielkiej Brytanii, którzy pomogą nam wyobrazić sobie szczęśliwszą przyszłość w cyklu 'Imagining cities’. Będziemy też rozmawiać o książkach z autorytetami publicznymi i proponować adaptacje literackie” ? zapowiada Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”.

Z  okazji pierwszych urodzin twórcy Big Book Cafe zapraszają na huczną imprezę, podczas której w autoironicznym stand-upie przedstawią hity i kity pierwszych 12 miesięcy, wykażą liczne sukcesy i niewarte wspomnień porażki, zatrudnią Sylwię Chutnik jako kierowniczkę bufetu, wyróżnią swych najczęstszych bywalców i zaproszą do tańca przy muzyce, którą na żywo zagrają Leski, a także Radex & Bisz.

WSZYSTKIEGO CZYTANEGO! Pierwsze urodziny Big Book Cafe odbędą się już w piątek 6 lipca o godzinie 20:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

fot. Big Book Cafe

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia