Gabinet lingwistyczny Michała Rusinka w warszawskim Big Book Cafe

5 grudnia 2017


W piątek 15 grudnia warszawski Big Book Cafe zaprasza na kolejną odsłonę literackiego stand-upu, tym razem w arcydowcipnej formie, a jej bohaterem będzie Michał Rusinek.

Znany literaturoznawca, tłumacz i autor książek na jeden wieczór przywdzieje lekarski kitel i przyjrzy się językowi. Weźmie pod lupę zjawiska charakterystyczne dla współczesnej polszczyzny, zarówno prywatnej, jak i publicznej, od języka młodzieży, po język „dobrej zmiany”. Doktor Rusinek wyjaśni, dlaczego tętno współczesnej poezji bije w katalogach firm sprzedających farby. Dowiemy się, jak zgubne bywa dążenie do elegancji oraz dlaczego tak chętnie zdrabniamy, a tak niechętnie się deklinujemy.

Sekretarz Wisławy Szymborskiej, autor i felietonista na jeden dzień zostanie uzdrowicielem. „Język ma paradoksalną naturę: im bardziej jest poprawny, tym bardziej staje się niezauważalny, znika nam z oczu. Żebyśmy przypomnieli sobie o istnieniu języka, na jego powierzchni musi pojawić się rysa, błąd, odstępstwo od reguły” ? wyjaśnia Michał Rusinek, który z zacięciem tropi „pypcie na języku”, czyli wszystko to, co boli, uwiera, drażni albo po prostu śmieszy. Sam wielokrotnie przekonał się, że lekceważenie językowych zasad może prowadzić do komicznych sytuacji. Takich jak ta:

– Rozmawiam z Panem Michałem Rusinek?
– Tak, ale ja się deklinuję!
– A, to przepraszam ? zadzwonię później.

Doktor z Krakowa będzie sypał przykładami niewłaściwego traktowania polszczyzny, jej zniekształcania i kaleczenia. Obnaży błędy językowe dziennikarzy, polityków, urzędników, ponaśmiewa się z telewizyjnych pasków i reklam. W swoim „laryngologiczno-lingwistycznym” stand-upie Michał Rusinek spróbuje postawić diagnozę: na co choruje język i jak można mu pomóc. Autor „Pypciów na języku” stawia sobie za cel uwrażliwienie publiczności na zjawiska językowe oraz poważne „konsekwencje płynące z niezwracania na nie uwagi”.

Michał Rusinek jest ostatnim w tym roku gościem Literackiej Sceny Stand-upowej w Big Book Cafe. W serii zatytułowanej „Pisarze komentują świat” wystąpili dotąd: Krzysztof Varga, Michał Witkowski, Justyna Kopińska, Max Cegielski, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek i Magdalena Parys.

Literacki stand-up Michała Rusinka odbędzie się w piątek 15 grudnia w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Bilety w cenie 15 złotych są już dostępne w serwisie www.bilety24.pl oraz w lokalu. Zakup możliwy jest także na miejscu w dniu wydarzenia (płatność gotówką).

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia