Brawurowy stand-up literacki Magdaleny Parys o relacjach polsko-niemieckich już w najbliższy piątek w warszawskim Big Book Cafe

21 listopada 2017


W piątek 24 listopada Big Book Cafe w Warszawie zaprasza na kolejną odsłonę literackiego stand-upu, którego gościem będzie Magdaleną Parys. Autorka bestsellerowych powieści „Tunel”, „Magik” i „Biała Rika” będzie żartem obalać mity na temat Niemców i odkrywać przed polską publicznością prawdziwą duszę niemiecką.

Dlaczego nie wolno głośno mówić „Hitler”? Czy każdy Niemiec miał dziadka nazistę i chowa swastykę w pawlaczu? Jak to możliwe, że mimo wojennych przewin RFN ponownie stało się europejską potęgą? I czy Niemcy mają wyrzuty sumienia? Polska pisarka mieszkająca w Berlinie stawia zakazane pytania, rozsadza stereotypy, wprowadza dowcip tam, gdzie dotąd panowały uprzedzenia i lęk. Mówi całą prawdę o naszych niestrasznych sąsiadach.

Magdalena Parys w swoich książkach ? popularnych po obu stronach Odry ? podnosi problemy przeszłości i pokazuje, jak historia kształtuje relacje. Urodziła się w Gdańsku, od lat mieszka w Niemczech, często bywa w Polsce i świetnie zna paradoksy wzajemnych uprzedzeń. Nagradzana pisarka wyjaśni, skąd wzięły się popularne uproszczenia, takie jak to, że „każdy niemiecki dziadek był w Wehrmachcie, a każda babcia hajlowała”, dlaczego Polacy mimo wszystko lubią berlińskich hipsterów i zakupy w niemieckiej stolicy. Odsłoni, jak trauma wojny kształtuje Niemców ? ich codzienność i poczucie odpowiedzialności za wielkie cierpienie, za Europę. Jak Niemcy rozliczali się ze zbrodni nazistowskich przy rodzinnych stołach, kiedy przerwali milczenie i dlaczego Angela Merkel chce przyjmować imigrantów.

Magdalena Parys szykuje bezprecedensową lekcję anatomii ? sprawdzi, co nam od 70 lat leży na wątrobie i czy śmiech może leczyć uporczywą niechęć. Organizatorzy zalecają, by na występ przyjść z otwartymi głowami i dużą dawką humoru. „Magdalena Parys ma unikalne osobiste doświadczenie życia w dwóch narodach i na ten wieczór stanie się tłumaczką uprzedzeń. Zaproponuje nam nowy język na opisanie wzajemnych uczuć” ? mówi Paulina Wilk z Big Book Cafe, centrum literackiego, które organizuje cykl stand-upów. „Autorka zdecydowała się na bardzo odważną formę. W jej występie pojawią się wątki osobiste, epizody z relacji rodzinnych, a także kontrowersyjne symbole wojny i nazizmu. To będzie seans konfrontacji, z której mamy szansę wyjść odmienieni i uśmiechnięci”.

Magdalena Parys jest już kolejną autorką, która podejmuje wyzwanie i prezentuje się na Literackiej Scenie Stand-upowej w Big Book Cafe. Oryginalny cykl występów, w których twórcy komentują żywe, dotykające ich zjawiska współczesności i literaturę, ruszył w lipcu i potrwa trzy lata. Dotąd w serii wystąpili: Krzysztof Varga ironizujący o braku krytyki literackiej w Polsce, Justyna Kopińska pokazująca jak milczenie przyzwala na przemoc, Max Cegielski odsłaniający relacje Polaków ze światem islamu, a także Sylwia Chutnik i Grażyna Plebanek, które boksowały się z seksizmem.

Najbliższa odsłona cyklu z Magdaleną Parys odbędzie się w piątek 24 listopada w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Bilety w cenie 15 złotych są już dostępne w serwisie www.bilety24.pl oraz w lokalu. Zakup możliwy jest także na miejscu w dniu wydarzenia (płatność gotówką).

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia