W Wiśle pod koniec maja odbędzie się pierwszy festiwal literacki imienia Jerzego Pilcha

23 kwietnia 2021

Wisła pragnie uhonorować urodzonego w tym mieście Jerzego Pilcha festiwalem literackim jego imienia. Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w ostatni weekend maja z udziałem ponad sześćdziesięciu gości.

Jerzy Pilch odszedł od nas prawie rok temu, 29 maja. Jego proza była inspiracją dla wielu twórców filmów czy sztuk teatralnych. Literatura Pilcha pełna jest ironii, ale też czułości. Był świetnym krytykiem i obserwatorem rzeczywistości. W dużym stopniu ukształtowała go Wisła, a szczególnie jego protestancka rodzina. Zwłaszcza rozmowy z babką Czyżową wywarły na nim ogromne piętno. „Jej doświadczenie było takie, że nie wychodziła z kuchni, bo nawet nie z domu, a zmieniały się wokół niej państwa, systemy i języki. I ona, ciągle nie wychodząc z kuchni, mieszkała a to w Austrii, a to w Czechach, a to w Rzeszy, a to w Polsce” – opowiadał w jednym z wywiadów Pilch.

Wisła była bardzo ważnym miejscem nie tylko w biografii, ale i w twórczości autora. Dlatego pojawił się pomysł, by właśnie tutaj stworzyć Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Odbędzie się on w dniach od 28 do 30 maja. W stolicy Beskidów ma się pojawić ponad 60 pisarzy i pisarek, dzięki czemu miasto ma szansę trafić na mapę największych festiwali literackich w Polsce.

„29 maja mija pierwsza rocznica śmierci naszego wielkiego pisarza, Jerzego Pilcha. Chcemy uczcić jego pamięć, organizując w naszym mieście duży festiwal literacki. Granatowe Góry to miejscowość, która pojawiała się w twórczości Jerzego Pilcha i chyba nikt nie ma wątpliwości, że jej pierwowzorem była właśnie Wisła. Mamy nadzieję, że najlepsza polska literatura na stałe zagości w naszym mieście” – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Trzy dni pełne literatury i sztuki

Przez trzy dni Wisła zdominowana zostanie przez spotkania autorskie, debaty, warsztaty i przedstawienia teatralne. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller, Jerzy Kronhold, Wojciech Jagielski, Justyna Sobolewska, a także Michał Rusinek i Ryszard Koziołek.

„Chcemy, żeby festiwal Granatowe Góry zaproponował widzom możliwie pełną refleksję o świecie. Będziemy rozmawiali o prozie i życiu Jerzego Pilcha, ale także o poezji, opisywaniu świata, odpowiedzialności za słowo. Przez trzy dni w Wiśle odbywać się będą zarówno spotkania literackie na różnych scenach, jak i spacery czy warsztaty. Nie zabraknie też strefy ekologicznej i strefy literatury dziecięcej” – mówi Andrzej Drobik, koordynator ds. programu i organizacji festiwalu.

Specjalnie z myślą o festiwalu powstaje sztuka teatralna pt. „Pamięć głębinowa”. Pojawi się także Teatr Improwizowany Klancyk. A w koncercie inauguracyjnym festiwalu zobaczymy zespół Kwiat Jabłoni.

Organizacyjne wyzwanie

„Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją Festiwalu Słowa Granatowe Góry jest, żeby zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha. I wciąż na nowo zadawać pytania, na które on także szukał odpowiedzi” – mówi Agata Romaniuk, koordynatorka ds. programu i organizacji festiwalu.

W skład rady programowej festiwalu wchodzą: Ryszard Koziołek (przewodniczący), Tomasz Bujok, Magdalena Bielska, Anna Dziewit-Meller, Paweł Goźliński, Bronisław Maj i Andrzej Drobik (sekretarz). Festiwal zostanie zorganizowany dzięki środkom miasta przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Organizatorem festiwalu jest Wiślańskie Centrum Kultury.

„Ten festiwal jest dla nas niezwykłym wyzwaniem, m.in. logistycznym. Zaprosiliśmy do Wisły kilkudziesięciu artystów. Cieszymy się, że udało się doprowadzić do realizacji tego wydarzenia, bo wierzymy, że będzie ono niezwykle ważne i oczekiwane przede wszystkim przez mieszkańców Wisły. Myślę, że festiwal ma olbrzymi potencjał, aby stać się jedną z najważniejszych imprez literackich w całej Polsce. Budujące jest to, że w organizację festiwalu włączają się partnerzy z Wisły. Bez ich pomocy takiej imprezy nie udałoby się zrealizować” – komentuje Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Miejmy nadzieję, że pandemia nie pokrzyżuje planów organizatorów.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia