W Światowy Dzień Książki warszawskie Big Book Cafe zainauguruje program na żywo

21 kwietnia 2020


W centrum literackim na warszawskim Starym Mokotowie rusza program literacki online pod hasłem #BigBookCafeNaŻywo. W czwartek, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, zainauguruje go spotkanie z prezydentem Warszawy ? tym razem nie o polityce, ale o książkach i o czytaniu. Kilka dni później Izolda Kiec opowiadać będzie o twórczości i postaci Zuzanny Ginczanki.

Rafał Trzaskowski przyjął zaproszenie do udziału w specjalnym wieczorze w cyklu Książki mojego życia, który odbywa się w Big Book Cafe od ponad roku. Ten wieczór planowany był w innych okolicznościach, które pokrzyżował wybuch pandemii. W czwartek 23 kwietnia o godz. 20:00 prezydent Warszawy spotka się więc z czytelnikami on-line i opowie o najważniejszych lekturach i książkach, które na niego wpłynęły. Rozmowę poprowadzi Paulina Wilk, pomysłodawczyni cyklu. Transmisja spotkania odbędzie się na żywo w kanałach Big Book Cafe na Facebooku i YouTubie.

„Książki mojego życia” to wyjątkowa seria rozmów z ważnymi postaciami życia publicznego, autorytetami i artystami, niezwiązanymi bezpośrednio z branżą wydawniczą ani z rynkiem książki. W szczerych, nieformalnych rozmowach goście rozmaitych profesji opowiadają o swoich związkach z literaturą, od pierwszych samodzielnych lektur po książki, które ukształtowały ich jako ludzi odgrywających istotną rolę w naszej rzeczywistości.

Rafał Trzaskowski, słynący z zamiłowania do czytania, przybliży książki, które uważa za najistotniejsze w swoim życiu. Paulina Wilk połączy się z nim bezpośrednio z Big Book Cafe. Prezydent odpowie m.in. na pytania o to, jak książki i kultura w domu pomagają radzić sobie z presją pandemii, jakie lektury o Warszawie poleciłby obcokrajowcom, czy słucha audiobooków, jakie zasady rządzą jego domową biblioteką i kto w dzieciństwie wprowadzał go do świata literatury. Widzowie będą również mogli formułować pytania i komentarze na bieżąco.

Twórcy Big Book Cafe powołują się na badania wskazujące, że czytanie rozwija unikalne umiejętności i wspiera spełnione życie bogate w doświadczenia. A także na testy wskazujące, że czytanie może pozytywnie wpływać na zdrowie i długość życia. Cykl „Książki mojego życia” to jedna z atrakcji programowych mokotowskiego centrum ? od pierwszego spotkania cieszy się wielkim zainteresowaniem czytelników i bywalców Big Book Cafe. Aby pokazać, jak książki i czytanie wpływają na kształtowanie niebanalnych biografii i wyrazistych osobowości, goście cyklu proszeni są o przygotowanie własnego literackiego Top 10, opowiadają o swoich zwyczajach czytelniczych i domowych bibliotekach.

W ciągu 12 miesięcy na spotkaniach cyklu „Książki mojego życia” o swoich ukochanych lekturach, o pisarzach, dla których zarywają noce, i o najważniejszych wartościach czerpanych z czytania opowiadali m.in.: artystki Magda Umer i Maria Peszek, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, dziennikarka Magda Mołek, olimpijczyk Tomasz Majewski, filozof Tomasz Stawiszyński, a także endokrynolog prof. Krystian Jażdżewski.

Legendarna poetka i jej biografka

Kolejnym punktem programu #BigBookCafeNaŻywo będzie spotkanie z Izoldą Kiec ? literaturoznawczynią, której w dużej mierze zawdzięczamy renesans niezwykłej poezji i postaci Zuzanny Ginczanki. Bardzo oczekiwana biografia poetki autorstwa badaczki z Poznania ? uzupełniona, poszerzona i wznowiona ? nareszcie jest dostępna w sprzedaży! Książka „Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt” Izoldy Kiec ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy, które w ubiegłym roku wydało obszerny tom poezji zebranych Ginczanki.

W niedzielę 26 kwietnia o godz. 19:00 Big Book Cafe zaprasza na spotkanie online poświęcone legendarnej poetce. Fragmenty poruszającego życiorysu Ginczanki zinterpretuje aktorka Magdalena Koleśnik. Wieczór prosto z Big Book Cafe poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska. O legendzie przedwojennej cyganerii, przyjaciółce Tuwima i Gombrowicza, rozstrzelanej w 1944 roku, o jej tajemnicach po raz pierwszy tak obszernie opisanych i zweryfikowanych opowie Izolda Kiec, która odpowiedzi szukała w archiwach i wierszach Ginczanki. Transmisja na kanale Big Book Cafe na Facebooku.

Zapowiedzi programowe na maj

Kolejne wydarzenia #BigBookCafeNaŻywo odbędą się w maju ? Big Book Cafe zamieni się w studio, z którego transmitowane będą prezentacje najpiękniejszych tekstów o przyrodzie w aktorskich interpretacjach z muzyką na żywo. W cyklu „Zielono mi” usłyszymy m.in. fragmenty książki Simony Kossak „Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt” w interpretacji Marii Malikowskiej (13 maja) oraz słynnego literackiego eko-manifestu Jonathana Safrana Foera „Zjadanie zwierząt” w interpretacji Agaty Buzek (20 maja). O oprawę muzyczną tych prezentacji zadba Leski.

Na zdjęciu głównym: Paulina Wilk z Marią Peszek podczas spotkania w ramach cyklu „Książki mojego życia”.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia