banner ad

Światowa premiera nowej powieści Eleny Ferrante przesunięta na wrzesień z powodu epidemii koronawirusa

21 kwietnia 2020


W związku z pandemią koronawirusa zdecydowano się przesunąć światową premierę nowej powieści Eleny Ferrante. Również Wydawnictwo Sonia Draga dostosowało się do tych wytycznych i zmieniło datę pojawienia się tej pozycji na naszym rynku wydawniczym.

Do tej pory powieść zatytułowaną „Zakłamane życie dorosłych” (oryg. „La vita bugiarda degli adulti”) mogli przeczytać jedynie rodacy pisarki, Włosi. Publikacja zdążyła się tam bowiem ukazać na kilka miesięcy przed wybuchem epidemii, dokładnie w listopadzie 2019 roku. Światową premierę zaplanowano na czerwiec 2020 roku. Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem i możliwe trudności z dystrybucją postanowiono jednak przesunąć ją na wrzesień. Wtedy też będziemy mogli przeczytać książkę w Polsce.

„Zakłamane życie dorosłych” rozgrywa się w Neapolu w latach 90. Główną bohaterką jest ciekawa i niespokojna Giovanna, próbująca rozwikłać tajemnicę, którą skrywają jej rodzice. Śliczna buzia dziewczynki uległa przemianie i z czasem zaczęła przypominać szpetną twarz złośliwej nastolatki. Ale czy naprawdę? A jeśli tak, to w jakim lustrze trzeba się przejrzeć, żeby odnaleźć samą siebie i siebie ocalić? Poszukiwania nowego oblicza, które zastąpi szczęśliwą dziecięcą buzię, toczą się między dwoma spokrewnionymi biegunami Neapolu, żywiącymi wobec siebie strach i nienawiść: miastem ze wzgórz, które przybrało maskę wytworności, i tym z dołu, kryjącym się za trywialnością i krzykliwością. Giovanna balansuje między jednym i drugim, upada i się podnosi, zdezorientowana, bo tak na dole, jak i na górze nie znajduje ani odpowiedzi, ani ratunku.

Świat dorosłych z jego powierzchownością i obojętnością zatruwa życie nastolatków, będących bohaterami tej powieści. Ci, których idealizowali w dzieciństwie, kilka lat później tak bardzo ich rozczarowali. Dlatego walczą o przetrwanie, o uniezależnienie się od rodziców i możliwość dokonania w życiu samodzielnego wyboru. „Zapewniamy, że jest na co czekać” ? pisze Wydawnictwo Sonia Draga.

Książka „Zakłamane życie dorosłych” Eleny Ferrante ukaże się w Polsce 9 września 2020 roku w przekładzie Lucyny Rodziewicz-Doktór. Wszystkim, którzy wyczekują premiery, wydawca udostępnił pierwsze zdania powieści: „Dwa lata przed tym, jak mój ojciec nas zostawił, powiedział matce, że jestem bardzo brzydka. Wyszeptał to cicho, w mieszkaniu, które wspólnie kupili zaraz po ślubie, w dzielnicy Rione Alto, na końcu via San Giacomo dei Capri. Wszystko zastygło ? neapolitańskie uliczki, zimne lutowe światło i te słowa. Tylko ja się wymknęłam i nadal przemykam przez wersy, które w zamyśle mają nadać mi jakąś historię, choć w rzeczywistości są niczym ? niczym, co byłoby moje, co się naprawdę zaczęło albo naprawdę dokonało, lecz zwykłą gmatwaniną. I nikt, nawet ta, która pisze te słowa, nie wie, czy zawierają właściwy wątek opowieści, czy może stanowią jedynie kłębek bólu bez szans na odkupienie”.

[am]
fot. Pier Luigi Valente/Unsplash

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy