W sobotę wieczorem rozpocznie się ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”

8 października 2021

W sobotę 9 października odbędzie się VII edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Wydarzenie organizowane jest w tym roku pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Udział zgłosiło 1300 bibliotek z całej Polski, w tym ponad 70 z Warszawy.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania organizowane od 2015 roku. Ma ono w niekonwencjonalny sposób zachęcać do korzystania z bibliotek jako otwartych, najbliższych, najbardziej demokratycznych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi.

„Trudny czas pandemii przypomniał, jak biblioteki są ważne i potrzebne – kierujemy wspólnie na nie światło, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca” – piszą organizatorzy wydarzenia, Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W sobotę w bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Odbędą się m.in.: ogólnopolska gra online „Czytanie wzmacnia” z 24 zadaniami „wzmacniającymi” uczestników w czterech kategoriach: relacje, zdrowie, wiedza, wyobraźnia (będzie dostępna nocą na: nocbibliotek.pl/gra), a także: spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, mecze literackie wzmacniające kibiców, nocowania w bibliotece, szybkie randki z książkami i ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych, zwiedzanie magazynów i poszukiwanie skarbu, pokazy ekranizacji, silent disco i potańcówki między regałami, słowotwórcze warsztaty międzypokoleniowe, maratony komiksowe i czytelnicze oraz inne atrakcje.

Uroczysta inauguracja akcji zaplanowana została na godz. 19:00 w nowej bibliotece MDM w Warszawie (przy ul. Marszałkowskiej 55/73). Wydarzenie poprowadzą Katarzyna Stoparczyk i Maciej Orłoś. Udział zapowiedzieli m.in. Grzegorz Kasdepke, Igor Brejdygant, Zuzanna Orlińska, Marcin Kozioł, Rafał Witek i Joanna Mueller, której wiersz napisany z tej okazji „Co to za tuba, co to za wzmacniacz?” zostanie przeczytany ze sceny. Uroczystość będzie transmitowana do bibliotek.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek.

Mapa ze wszystkimi książnicami biorącymi udział w Nocy Bibliotek dostępna jest na tej stronie. Wystarczy kliknąć w wybraną bibliotekę, by dowiedzieć się, jakie wydarzenia przygotowała na ten dzień.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia