Premiera albumu „Kartoteka rozrzucona” na stulecie urodzin Tadeusza Różewicza

8 października 2021

Z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, przypadającej w sobotę 9 października, Wydawnictwo Warstwy przygotowało cykl publikacji poświęconych pisarzowi. Pierwszą z nich jest album „Kartoteka rozrzucona. Fotograficzna podróż z Różewiczem” prezentujący unikatowe zdjęcia autorstwa Adama Hawałeja.

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Różewicza, autor „Kartoteki” wspominany jest więc przy wielu okazjach. Wrocławski Dom Literatury, który prowadzi Wydawnictwo Warstwy, już wiosną przygotował pasmo spotkań różewiczowskich pozwalających odkryć różne oblicza pisarza, które było prezentowane na wybranych festiwalach literackich. 4 października miała z kolei miejsce pierwsza związana z tym jubileuszem premiera, album „Kartoteka. Fotograficzna podróż z Różewiczem” z fotografiami Adama Hawałeja. Zdjęcia zostały wykonane podczas prób zespołu teatralnego przygotowującego się do premiery „Kartoteki rozrzuconej” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Poznajemy w ten sposób jeszcze jedną, może mniej znaną czytelnikom twarz Tadeusza Różewicza – nie tylko poety, pisarza i dramaturga, ale także reżysera, wcielającego swoje literacko-teatralne koncepcje w sceniczne życie.

„Ponieważ obchodzimy stulecie urodzin Różewicza, często sięgam do zdjęć, które miałem możliwość mu zrobić. Przy tej okazji odkrywam również siebie jako fotografa. Myślę, że przy 'Kartotece rozrzuconej’, mimo trudnych warunków technicznych, niewiele mi umknęło. Fotograf żyje chwilą. To, co udaje mu się pochwycić w locie, jest niepowtarzalne i szybko zaciera się w pamięci. Przyjemnie jest myśleć, że dzięki zdjęciom, zrobionym podczas prób 'Kartoteki rozrzuconej’, tamte chwile nadal żyją, choć dziś są już częścią historii: mojej z Różewiczem, ale także teatru i literatury” – mówi Adam Hawałej w otwierającej książkę rozmowie z Jolantą Kowalską.

W poniedziałek 11 października o godz. 19:00 w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie się wernisaż kameralnej wystawy fotograficznej Adama Hawałeja oraz spotkanie z autorem zdjęć i jednocześnie wieloletnim przyjacielem Różewicza. Rozmowę wokół albumu „Kartoteka rozrzucona. Fotograficzna podróż z Różewiczem” poprowadzi wrocławska dziennikarka i pisarka Violetta Nowakowska.

W spotkaniu będzie można wziąć udział na żywo, jednak z uwagi na obostrzenia pandemiczne został wprowadzony limit miejsc. By mieć pewność udziału, warto dokonać wcześniejszej rezerwacji, pisząc na adres: sekretariat@literatura.wroclaw.pl (w temacie maila należy wpisać „Kartoteka”). Premiera będzie także transmitowana online, a obejrzymy ją m.in. na facebookowych stronach Warstw, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO czy Prozy.

Autor zdjęć w albumie, Adam Hawałej, jest fotografem od 1966 roku, kiedy to rozpoczął pracę u Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. W 1972 roku został fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej. Po jej likwidacji związał się z Polską Agencją Prasową, gdzie pracował do 2012 roku. Zajmował się głównie fotografią prasową w regionie Dolnego Śląska, ale dokumentował także wydarzenia w kraju i poza jego granicami. Przez wiele lat fotografował realizacje teatralne Henryka Tomaszewskiego, Jerzego Grotowskiego, Jerzego Grzegorzewskiego i Tadeusza Różewicza. Jest m.in. autorem albumu z fotografiami teatralnymi „Teatr Polski gra” (1996), a także publikacji dotyczącej problematyki osób niepełnosprawnych „Wrocław bez barier” (2006). W 2011 roku opublikował wybór unikatowych fotografii „Różewicz”, a w 2016 książkę „Śmietnik” z serią zdjęć dokumentujących happening z 1989 roku.

[am]
fot. Rafał Komorowsk/Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi