W dniach od 2 do 4 czerwca odbędzie się Festiwal Książki Opole 2017

15 maja 2017


W dniach od 2 do 4 czerwca Plac Wolności w Opolu już po raz drugi zamieni się w Miasteczko Literackie, obejmujące targi książki, spotkania autorskie, warsztaty i koncerty. Do miasta zawitają Andrus, Grochola, Meller, Mróz, Jagielski, Kydryński, Jungowska, Fiedorczuk, Orbitowski i wielu innych. Podczas wydarzenia będzie miało miejsce II Wielkie Opolskie Dyktando, a także liczne warsztaty i koncerty.

Autorzy Festiwalu Książki

Tak jak w ubiegłym roku, nie zabraknie autorów i autorek o popularnych nazwiskach: Katarzyna Grochola, Janusz Leon Wiśniewski, Marcin Meller, Wojciech Jagielski, Sylwia Chutnik, Marta Abramowicz, Tomasz Minkiewicz (WILQ) i Jacek Pałkiewicz. Wśród nich pojawią się także takie znane osobistości, jak Marcin Kydryński, Tomasz Raczek, Artur Andrus, Tomasz Sekielski czy Maciej Orłoś, a to nie koniec listy gości, którzy odwiedzą Opole w ramach festiwalu. Opolanie będą mogli wybrać spośród licznych atrakcji. Tegoroczny Festiwal jest bardzo urozmaicony i zróżnicowany. Zdecydowanie jest bardzo rozbudowana cześć skierowana dla dzieci ? spotkanie z Edytą Jungowską, inauguracja kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, spotkania i warsztaty dla dzieci. Podczas festiwalu odbędzie się również akcja charytatywna „800 książek na 800-lecie Opola”.

Koncerty festiwalowe

Opole od lat kojarzone jest z polską piosenką, stąd na festiwalu książki nie może zabraknąć akcentu muzycznego, aczkolwiek w literackim kontekście. 3 czerwca na Scenie Plenerowej (szachownica przy Miejskiej Bibliotece Publicznej) będziemy mogli wziąć udział w spotkaniu autorskim oraz koncercie Marty Kossakowskiej, znanej wcześniej jako Marika. Wokalistka przeszła artystyczną metamorfozę od polskiego reggae-soulu w stronę elektronicznej avant-popowej twórczości. Na festiwalu będzie promować też swoją książkę „Antydepresanty”. W ramach obchodów 800-lecia Opola 2 czerwca na scenie pojawi się ceniona i wielokrotnie nagradzana Ania Dąbrowska. Stolicę Polskiej Piosenki będzie reprezentować Sabina Sago – wokalistka, autorka tekstów i aktorka musicalowa, która w 2003 wraz z zespołem zajęła 3. miejsce w „Debiutach”. Festiwal zakończony zostanie spotkaniem autorskim z Natalią Fiedorczuk?Cieślak, tegoroczną laureatką Paszportu Polityki i muzycznym akcentem w wykonaniu artystki.

Targi książki

Równie ważną częścią Festiwalu Książki w Opolu są targi, gdzie będzie można nabyć w okazyjnych cenach nowości z ponad 40 wydawnictw. Wydawcy z całej Polski zaprezentują swoją ofertę zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Targi odbywać się będą przez wszystkie dni festiwalowe (w piątek w godz. 10:00?19:00, w sobotę w godz. 11:00?20:00, w niedzielę w godz. 10:00?18:00).

Wielkie Opolskie Dyktando

Wzorem poprzedniego roku, podczas drugiej edycji Festiwalu Książki Opole odbędzie się II Wielkie Opolskie Dyktando. Wydarzenie zaplanowano na sobotę 3 czerwca na godz. 12:00 w Filharmonii Opolskiej. Osoba, która napisze tekst dyktanda bezbłędnie lub popełni najmniejszą liczbę błędów ortograficznych i interpunkcyjnych, otrzymuje tytuł Opolskiego Mistrza Ortografii. Tekst dyktanda przeczyta Mistrz Mowy Polskiej – Artur Andrus, a poprowadzi je znana vlogerka i autorka książki „Mówiąc inaczej” – Paulina Mikuła. Zapisy na stronie: www.festiwalksiazki.pl.

Zaczytane Opolskie

Uatrakcyjnieniem Festiwalu Książki Opole 2017 jest projekt Zaczytane Opolskie, które obejmuje spotkania w regionie: Brzeg, Nysa i Kluczbork. Literackimi gwiazdami projektu są Katarzyna Grochola, Janusz Leon Wiśniewski i podróżnik Jacek Pałkiewicz.

Festiwal Książki Opole powstał na podstawie wieloletniego projektu Opolgrafu pod szyldem „Fabryka Inspiracji”. Dziesięć lat temu drukarnia po raz pierwszy zorganizowała spotkanie autorskie na hali produkcyjnej w introligatorni. Od tamtej pory odbyło się ok. 50 spotkań. W ubiegłym roku ponad 7 tysięcy opolan spotkało się z 45 autorami i artystami. W ramach Targów Książki pojawiło się 40 wydawnictw z całej Polski. W tym roku okazji do spotkań i zakupów będzie więcej – festiwal potrwa aż 3 dni. Zmienia się też jego lokalizacja, całość odbędzie się na Placu Wolności.

Organizatorami Festiwalu Książki Opole 2017 są Fundacja Fabryka Inspiracji PL i miasto Opole, a targów – Drukarnia Opolgraf. Partnerami są: Miejska Biblioteka Publiczna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, Filharmonia Opolska i Radio Opole. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia