Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w interpretacji młodych aktorów z Łodzi

16 stycznia 2024

Za kilka dni – 22 stycznia – przypada 103. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dzień wcześniej, w niedzielę, 21 stycznia, na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi twórczość poety przypomną młodzi aktorzy: Michał Jóźwik, Jakub Kryształ i Karol Lelek. O oprawę muzyczną zadba pianistka Barbara Bubka.

Wydarzenie ma być ukłonem w stronę poety i młodego mężczyzny, który w obliczu wojny musiał się zmierzyć z koniecznością szybkiego wejścia w dorosłość. Swoje życie oddał w walce w powstaniu warszawskim. Obszerna spuścizna, którą po sobie zostawił, pozwala młodszym pokoleniom lepiej poznać i zrozumieć życie artysty, któremu brutalnie odebrano młodość.

„Spotkanie z poezją będzie hołdem złożonym Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiego. Przekonamy się, że mimo czasów, w których przyszło mu żyć, jego dzieła nie zostały zdominowane przez wojenną rzeczywistość” – zapowiadają organizatorzy. „Pragniemy zabrać publiczność w wędrówkę po poruszającej twórczości Baczyńskiego” – dodają.

Widzowie usłyszą interpretacje wierszy „Piosenka”, „Słowa do deszczu”, „O mój ty smutku cichy”, „Dwie miłości”, „Pokolenie” czy „Z głową na karabinie” w wykonaniu aktorów związanych z łódzkimi teatrami: Michała Jóźwika, Jakuba Kryształa i Karola Lelka.

Michał Jóźwik ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Jest członkiem zespołów: Teatru Chorea w Łodzi i Teatru Komedii Impro w Łodzi. Gra w spektaklach Krakowskiego Teatru Scena STU oraz Teatru Czytelnia Dramatu i Sceny Prapremier InVitro w Lublinie. Jest również pedagogiem teatru, grał w kilkudziesięciu filmach, głównie krótkometrażowych.

Jakub Kryształ to aktor Teatru Powszechnego w Łodzi, znany m.in. z ról w takich spektaklach, jak „Korepetycje z miłości” Flavii Coste, „Rodzina” Antoniego Słonimskiego czy „Manewry weselne” Marka Crawforda. Działał w Fundacji Teatr Na Głowie, był także założycielem i aktorem Teatru Improwizacji Tadam.

Karol Lelek jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Po ukończeniu szkoły, w ubiegłym sezonie teatralnym, zadebiutował w Teatrze WARSawy gdzie można go było zobaczyć w spektaklu „Nasze miasto” Thorntona Wildera. Aktualnie gra jednego z sympatycznych policjantów z Sandomierza w serialu „Ojciec Mateusz”.

Poezji, tradycyjnie już, towarzyszyć będzie muzyka. Tym razem o jej kształt zadba pianistka – Barbara Bubka, studentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Wydarzenie odbędzie się – w ramach Krakowskiego Salonu Poezji – w Teatrze Muzycznym w Łodzi w niedzielę 21 stycznia o godz. 12:00. Bilety można kupić online lub w kasie teatru bezpośrednio przed wydarzeniem. Koszt jednej wejściówki to 10 złotych.

[md]
fot. mat. prasowe
źródło: Newseria

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia