Trzecia edycja Śląskich Targów Książki w Katowicach

6 listopada 2017


Znakomici autorzy, bogata oferta wydawnictw przygotowana przez ponad 140 wystawców, spotkania literackie, warsztaty, dyskusje i wiele atrakcji dla dzieci ? tak zapowiadają się 3. Śląskie Targi Książki, które odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach od 10 do 12 listopada 2017 roku. Gościem Honorowym tegorocznej imprezy będą Węgry.

Śląskie Targi Książki staną się dla mieszkańców aglomeracji doskonałą okazją do spotkań ze znanymi i lubianymi autorami oraz udanych zakupów książek od ponad 140 wystawców z całej Polski. Swoją ofertę wydawniczą zaprezentują m.in.: Akapit Press, Bellona, BOSZ, Bukowy Las, Burda Książki, Debit, Dom Wydawniczy Rebis, Dwie Siostry, Karakter, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Media Rodzina, Muza, Publicat, Czytelnik, Timof Comics, Uroboros, W.A.B., Wilga, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo MG, Nasza Księgarnia, Sonia Draga, SQN, Zakamarki i Znak.

W tym roku gośćmi Śląskich Targów Książki będą m.in. Katarzyna Bonda, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Ryszard Koziołek, Jakub Żulczyk, Jacek Hugo-Bader, Jakub Małecki, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Anna Hrycyszyn, Magdalena Kubasiewicz, Marta Kisiel-Małecka, Jerzy Kronhold i Krzysztof Siwczyk. Niewątpliwą atrakcją targów będzie spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim wokół jego premierowej książki „Jak zawsze”. Pojawią się także znane osobistości ze świata mediów i polityki, które promować będą swoje książki, m.in.: Jacek Cygan, Lech Majewski, Marek Przybylik, Robert Biedroń, Tatiana Mindewicz-Puacz, Paweł Czado, Ewa Wachowicz, Bronisław Cieślak, Sławomir Łosowski, Christopher Niedenthal i Katarzyna Pakosińska.

Gościem Honorowym trzeciej edycji targów są Węgry, a prezentacja węgierskiej kultury i literatury zajmie w katowickim centrum kongresowym szczególne miejsce. Literatura, obok muzyki, jest dla Madziarów kwestią bardzo istotną, jeśli nie najistotniejszą. Na tym polu mogą się oni pochwalić wyjątkowymi pozycjami, które doceniane są na całym świecie. Do takich dzieł z pewnością należy „Pamięć” Pétera Nádasa, uznana przez Susan Sontag za „najlepszą powieść naszych czasów i jedną z najlepszych powieści XX wieku”, a która w tym roku została wydana w Polsce (tł. Elżbieta Sobolewska, wyd. Biuro Literackie). Polskie wydanie „Pamięci” to tylko jedna z ponad 40 nowych publikacji, z którymi dzięki obchodom Roku Kultury Węgierskiej mogą zapoznać się polscy czytelnicy. Zyskali oni dostęp do wielu ważnych dzieł węgierskich autorów ? od powieści i zbiorów opowiadań, przez eseje i opracowania historyczne, do interesujących przykładów literatury dziecięcej.

Organizatorzy pomyśleli również o atrakcjach dla najmłodszych i nieco starszych czytelników: pojawi się Czytelnia pod Sówką, czyli przestrzeń twórczego działania ze słowem oraz Litera i słowo ? warsztaty typograficzno-literackie dla grup szkolnych i dla rodzin. Również z myślą o dzieciach odbędą się warsztaty z Dariuszem Rekoszem. Całe klasy i rodziny będą mogły też wziąć udział w Ostrym Dyżurze Literackim zorganizowanym przez portal czasdzieci.pl. Do wspólnego czytania bajek zaprosi Fundacja Miasto Słów. A Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury przygotowało specjalne warsztaty, na których dzieci i młodzież dowiedzą się więcej o pracy tłumacza. Już po raz trzeci Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzą na Targach wymianę książek i zapewne pobiją rekord z zeszłego roku.

3. Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach od 10 do 12 listopada w godzinach 10:00-18:00. Szczegółowy program znajdziecie na stronie imprezy: www.slaskczyta.pl.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia