„The Republic of Dreams” w Warszawie. Immersyjna instalacja zabierze odbiorców w podróż po uniwersum Brunona Schulza

20 lipca 2021

W niedzielę 25 lipca w Domu Spotkań z Historią w Warszawie odbędzie się prapremierowy pokaz „The Republic of Dreams” – projektu eksplorującego twórczość Brunona Schulza. Pomysłodawca Mika Johnson – wraz z artystami z Polski, USA, Czech i Ukrainy – zabierze odbiorców w podróż po uniwersum autora „Sklepów cynamonowych” za pośrednictwem immersyjnej instalacji.

Schulz stworzył odporną na upływ czasu przestrzeń, która po dziś dzień kształtuje i angażuje odbiorców. Autorzy projektu nazywają ją Republiką Marzeń. I to właśnie do niej zapraszają szeroką publiczność, również osoby niezaznajomione do tej pory z twórczością mistrza pióra z Drohobycza.

„Łatwiej jest zacytować Schulza niż opowiadać o jego dorobku. Specyfika jego twórczości zachęca do naśladowania, parafrazowania czy nawet podejmowania prób odtwarzania jego stylu. Republic of Dreams oddaje charakter twórczości Schulza, zabierając publiczność w zmysłową podróż po świecie dźwięków i kształtów” – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Elementami składającymi się na instalację są projekcje multimedialne, muzyka ambientowa, prace wideo i dźwiękowe. Te ostatnie zachęcają odbiorców do zanurzenia się w świat wyobraźni i snów.

„Schulz może być świetnym przewodnikiem po naszych snach i wspomnieniach z dzieciństwa. Pisarz przypomina nam, że wyobraźnia jest sferą wolną od jakichkolwiek restrykcji, a marzenia senne czy zanurzenie się w rozległe światy wewnętrznych wyobrażeń, mogą być źródłem nie tylko komfortu, ale i przyjemności” – mówi Mika Johnson, twórca projektu.

Praca nad projektem toczyła się całkowicie zdalnie – pomiędzy Polską, Czechami i Stanami Zjednoczonymi. Twórczość Schulza stała się dla artystów przestrzenią kreatywną, otwartą pomimo fizycznego dystansu i ograniczeń w poruszaniu się. Inspiracją było doświadczenie zasypiania z wykorzystaniem muzyki, dźwięków, takich jak np. synchroniczne dudnienie, aplikacje do medytacji, wideo, techniki świadomego wchodzenia w stan marzeń, hipnozy.

25 lipca o godz. 14:30 w Domu Spotkań z Historią pojawią się artyści odpowiedzialni za projekt „The Republic of Dreams”. Prezentacji towarzyszyć będzie nowa odsłona strony internetowej projektu. Znajdą się na niej kompozycje reżyserów dźwięku – Eliego Stine’a i Jacksona Bierfeldta, muzyka Wacława Zimpela i AWALI, wideo autorstwa Jakuba Krejčiego oraz fragmenty opowiadań Brunona Schulza czytane przez aktorki Olgę Mikulską i Julie Gibson Josephson. Całość dopełnią ilustracje Marty Lissowskiej. Ekspozycja w Domu Spotkań z Historią będzie dostępna do 28 sierpnia.

Projekt „The Republic of Dreams” jest realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w partnerstwie z Goethe-Institut w Warszawie oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia