Colin Farrell jako uosobienie zła, Henry Drax. Zwiastun miniserialu na podstawie powieści „Na wodach północy” Iana McGuire’a

21 lipca 2021

To jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji tego roku. Na zamówienie BBC Two powstała ekranizacja nominowanej do Nagrody Bookera powieści „Na wodach północy” Iana McGuire’a. W pięcioodcinkowym miniserialu w głównych rolach zobaczymy Colina Farrella i Jacka O’Connella. Udostępniono właśnie zwiastun adaptacji.

Fabuła „Na wodach północy” (w oryg. „The North Water”) osadzona została pod koniec lat 50. XIX wieku, gdy przemysł wielorybniczy powoli zamierał. Patrick Sumner, chirurg wojskowy ze zszarganą reputacją, zaciąga się w charakterze lekarza okrętowego na statek wielorybniczy wypływający na Morze Arktyczne.

Gdy statek jest już daleko od lądu, w porcie znalezione zostają zwłoki zamordowanego chłopca. Sumner niechętnie wchodzi w rolę detektywa. Wkrótce stanie twarzą w twarz z potwornościami większymi nawet od tych, z jakimi zetknął się w armii. Okrucieństwu żywiołów dorównuje bowiem brutalność załogi. Uosobieniem największego zła okazuje się Henry Drax, harpunnik, morderca, bestia.

Kiedy wyjdzie na jaw, jaki jest prawdziwy cel wyprawy, a załoga straci wszelką nadzieję, w przerażających ciemnościach arktycznej zimy między Sumnerem a Draxem dojdzie do nieuchronnej konfrontacji.

W ekranizacji powieści Iana McGuire’a na szczególną uwagę zasługuje popisowa rola Colina Farrella, który wciela się w Henry’ego Draxa. „Postać Draxa była bardzo, bardzo trudna do obsadzenia” – mówi reżyser i scenarzysta miniserialu Andrew Haigh. „Musieliśmy znaleźć kogoś, kto zechce udać się w pewne mroczne miejsca i fizycznie się przemienić. Colin Farrell był całkowicie gotowy na tę fizyczną przemianę. Przybrał na wadze, jadł sześć śniadań każdego ranka” – dodaje.

Haigh chciał, aby serial wyglądał jak najbardziej autentycznie, dlatego zamiast kręcić zdjęcia w studiu na gigantycznym zielonym ekranie, aktorzy i ekipa udali się na archipelag Svalbard, aby rejestrować sceny na lodach Arktyki. Uważa się, że nigdy wcześniej żaden serial nie był realizowany w tak daleko wysuniętym na północ rejonie.

Stephen Graham, Philip Hill-Pearson, Jack O’Connell i Stephen McMillan na planie miniserialu.

Co skłoniło filmowców do podjęcia tak trudnego wyzwania? „Kiedy po raz pierwszy przeczytałem książkę, zakochałem się w niej. Była tak brutalna i piękna. A środowisko, w którym umiejscowiona jest historia, na Oceanie Arktycznym, było w powieści tak dogłębnie ukazane, że chciałem spróbować to jakoś oddać” – wyjaśnia Andrew Haigh.

Oprócz Colina Farrella i Jacka O’Connella w miniserialu zobaczymy Stephena Grahama, Petera Mullana, Philipa Hilla-Pearsona, Toma Courtenaya, Påla Espena Kilstada i wielu innych aktorów. W Stanach Zjednoczonych 15 lipca rozpoczęto emisję ekranizacji na kanale AMC. BBC Two planuje pokazać go jesienią.

Poniżej prezentujemy zwiastun „Na wodach północy”:

Powieść Iana McGuire’a ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

[am]
fot. Nick Wall/BBC Studios/See-Saw Films

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film