Tegoroczny Big Book Festival z nową datą i zmienioną formułą. Wszystkie wydarzenia będzie można również oglądać w sieci

12 maja 2020


Ze względu na pandemię planowana na koniec czerwca ósma edycja Big Book Festival została przeniesiona na ostatni weekend wakacji. Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania w Warszawie w tym roku odbędzie się w dniach od 28 do 30 sierpnia 2020 roku. Będzie miał też nową formułę ? wszystkie wydarzenia transmitowane będą w internecie.

W wydarzeniach festiwalowych przewidziany jest udział publiczności, ale w jakim stopniu ? zależeć to będzie od obowiązujących w czasie trwania festiwalu przepisów sanitarnych. „Udział w spotkaniach na miejscu weźmie tyle osób, na ile pozwolą regulacje i poczucie bezpieczeństwa. Zadbamy o rejestrację i zdrowie gości” ? mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, współtwórczynie festiwalu.

Tegoroczny Big Book Festival jak zwykle potrwa trzy dni. Wszystkie wydarzenia będzie można oglądać na żywo na stronie www.bigbookfestival.pl ? transmisje odbędą się z trzech festiwalowych lokalizacji na warszawskim Starym Mokotowie: centrum edukacji literackiej Big Book Cafe przy Dąbrowskiego 81, Centrum Łowicka przy Łowickiej 21 oraz Domu i Muzeum Władysława Broniewskiego przy Dąbrowskiego 51.

W nowej formule Big Book Festival pozostanie festiwalem nowatorskim, dynamicznym i radosnym, z sekcją wydarzeń specjalnych, szczególnie cenionych przez publiczność. Odbędą się rozmowy, performatywne czytania i spektakle. Wśród gości festiwalu będą autorzy z Polski i świata. Pierwsze szczegóły programu zostaną ogłoszone w czerwcu.

Hasłem tegorocznej edycji jest „Czysta miłość # Pure love”. Big Book Festival celebruje książki jako wielką i łagodną siłę miłości. Literatura nie krzywdzi ? otwiera, łączy, zachwyca. Czytamy bez uprzedzeń i podziałów. Z zaangażowaniem, oddaniem i namiętnością.

„Mówi się, że prawdziwa miłość nie zna granic i pokona wszystko. Kochamy czytać, dlatego zorganizujemy tegoroczny Big Book Festival i damy możliwość uczestniczenia w wydarzeniach on-line także czytelnikom spoza Warszawy i Polski” ? mówią Król i Wilk. „Lubimy wyzwania, przygotujemy więc specjalne formuły wydarzeń dostosowane do wyjątkowych okoliczności. Ten trudny czas sprzyja literaturze, odsłania potrzebę spotkań, rozmowy, wspólnego przeżywania. Mamy pomysł, jak na nią odpowiedzieć” ? mówią organizatorki. I dodają: „Dla pisarza i czytelnika książka jest najważniejszym wyrazem miłości do innych, natury i siebie samego. Kiedy spotykamy się w opowieści, przekraczamy samotność. Odkrywamy, budujemy głębokie relacje ? z historią, bohaterami, całym światem. Żyć i nie czytać? Można, ale czy chcemy żyć bez miłości?”

Big Book Festival powstał w 2013 roku właśnie z miłości do czytania i jako pierwszy w historii Warszawy festiwal literatury. Jest jedynym w Polsce wydarzeniem literackim międzynarodowej rangi tworzonym samodzielnie przez niewielką organizację pozarządową.

[am]
fot. Fundacja „Kultura nie boli”

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia