Startuje cykl slamów poetyckich w Białymstoku

14 marca 2022

W czwartek 31 marca w kawiarni Białostockiego Teatru Lalek odbędzie się pierwszy z cyklu slamów poetyckich organizowanych przez Stowarzyszenie Szukamy Polski we współpracy z Książnicą Podlaską. Do końca roku planowane są jeszcze trzy tego typu wydarzenia.

Slam to sceniczna prezentacja własnej twórczości poetyckiej. Forma prezentacji wiersza może być dowolna, np. melorecytacja, improwizacja, deklamacja, śpiew bądź zaśpiew, rapowanie. Zabronione jest natomiast używanie rekwizytów i instrumentów, bo siłą slamu jest ludzki głos, gesty, mimika. Jest to rodzaj turnieju poetyckiego odbywającego się na żywo na oczach publiczności. W publicznej rywalizacji liczy się umiejętność przekazu, improwizacji, wyczucia. Sędziują natomiast nie krytycy, lecz publiczność. To właśnie pojedynek poetycki między Mickiewiczem a Słowackim, który datuje się dokładnie na 25 grudnia 1840 roku, można uznać za pierwszy w Polsce slam poetycki.

Cykl takich turniejów przygotowywany jest właśnie w BTL Lalki – kawiarni teatralnej w Białymstoku. Pierwsza odsłona już w ostatni dzień marca. Autorzy wierszy po zgłoszeniu się do organizatora wezmą udział w losowaniu pary. Poeci będę występować w parach i prezentować – w jak najbardziej widowiskowy sposób – po jednym swoim utworze. O tym, kto zwycięży, zdecyduje publiczność, która będzie głosować przy pomocy dwóch kart. Biała karta oznacza zwycięstwo, czarna przegraną. Jednak szansą dla przegranego autora wiersza może być przyznanie tzw. dzikiej kartki przez jury. Zwycięzcy i ewentualny posiadacz „dzikiej” karty losują dalej swoje pary i występują do momentu aż na scenie zostanie tylko finałowa dwójka. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 400 złotych.

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: szukamypolski@gmail.com lub godzinę przed slamem w BTL Lalki przy ul. Kalinowskiego 1 w Białymstoku. Początek turnieju w czwartek 31 marca o godz. 19:00. Slam poprowadzi białostocki poeta i performer Eligiusz Buczyński, uczestnik i zwycięzca slamów poetyckich w Polsce. Regulamin turnieju do ściągnięcia tutaj.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia