Powieść „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela w kwietniu na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

14 marca 2022

Reżyser Marcin Liber wspólnie z aktorami Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przygotowuje sceniczną adaptację powieści „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela. Premiera spektaklu zapowiedziana jest na 2 kwietnia.

„Ale z naszymi umarłymi” wykorzystuje elementy groteski i grozy, by opowiedzieć o naszych narodowych przywarach. 3 marca w Cikowicach pod Bochnią dochodzi do dewastacji cmentarza. Z trzech grobów znikają ciała. 4 marca w Internecie pojawia się nagranie, na którym widać bardzo dziwnie zachowującego się mężczyznę. Filmik wkrótce zyskuje duże zasięgi. 5 marca pojawiają się informacje o kolejnych zniszczonych grobach w całej Polsce. Władze stanowczo twierdzą, że nie mamy do czynienia z epidemią. A z całą pewnością nie jest to epidemia zombie. Jednak zarówno mężczyzna ze wspomnianego filmiku, jak i inni pacjenci przewożeni do Szpitala Specjalnego w Bochni od dawna nie żyją… Nadciąga pierwsza zombie apokalipsa w dziejach Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marcin Liber (@liber_w_pracy)

Spektakl powstaje na podstawie powieści autorstwa Jacka Dehnela, którą opublikowało Wydawnictwo Literackie. „Książkę pisałem jako metaforę zaraźliwego nacjonalizmu. Potem zupełnie nowy sens nadała wszystkiemu pandemia – powieściowa epidemia zombich wybucha zresztą niemal co do dnia jak pandemia w Polsce, w pierwszych dniach marca. W ostatnich dniach lutego wybuchła wojna i 'zombimi’ nazywa się teraz Rosjan oczadziałych nacjonalistyczną propagandą Putina. Nie wiem, jak inscenizacja to wszystko ugryzie, ale dowiem się w dniu premiery” – pisze autor powieści na swoich profilach w mediach społecznościowych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Marcin Liber (@liber_w_pracy)

Za adaptację powieści odpowiada Michał Kmiecik, na stanowisku reżysera zasiadł Marcin Liber. W obsadzie „Ale z naszymi umarłymi” znaleźli się: Anna Antoniewicz, Dagna Dywicka, Wiktoria Grabowska, Ewelina Gronowska, Joanna Kasperek, Beata Pszeniczna, Zuzanna Wierzbińska, Aneta Wirzinkiewicz, Beata Wojciechowska, Mateusz Bernacik, Bartłomiej Cabaj, Janusz Głogowski, Edward Janaszek, Jacek Mąka, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz i Dawid Źłobiński. Muzykę do spektaklu skomponował zespół Nagrobki. Nagrań nie można jeszcze posłuchać w sieci, ale Adam Witkowski – połowa duetu odpowiedzialnego za ścieżkę dźwiękową – zamieścił na swoim kanale na YouTube utwór, który jest odrzutem z sesji do „Ale z naszymi umarłymi”. Możecie go posłuchać poniżej.

Plakat autorstwa Macieja Salamona z Nagrobków promujący spektakl „Ale z naszymi umarłymi”:

[am]
fot. Nutaj/Wikimedia Commons


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: teatr