banner ad

Spokanie z cyklu „Bagaże kultury” poświęcone Jerzemu Kosińskiemu

27 marca 2014

bagaze-kosinski
30 marca o godz. 14.00 w warszawskim Teatrze Żydowskim odbędzie się ósme spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”, tym razem poświęcone osobie Jerzego Kosińskiego.

Jerzy Kosiński to jeden z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich pisarzy. Ofiara zakładu, że ze szczytu można zepchnąć każdego. Autor „Malowanego ptaka”, którego autentyczność podważa się do dzisiaj. Dziecko Holocaustu, self-made man, gwiazda amerykańskiego establishmentu. Jego biografia nie przestaje fascynować. Coraz częściej występuje jako bohater powieści, ostatnio „Good night Dżerzi” Janusza Głowackiego i „Jerzy Kosiński” Jerome?a Charyna.

W niedzielnym spotkaniu wezmą udział m.in. Iza Kuna, legendarny spiker Ksawery Jasieński oraz Leopold Rene Nowak, przyjaciel pisarza od lat 50. To do niego Kosiński dzwonił na wieczór przed popełnieniem samobójstwa. Spotkanie zilustruje film BBC „Sex, kłamstwa i Jerzy Kosiński” w reżyserii Agnieszki Piotrowskiej.

Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela. Wstęp kosztuje 5 zł (konieczność rezerwacji miejsc).

„Bagaże kultury” to cykl spotkań poświęconych cenionym przedstawicielom współczesnej kultury i sztuki. To bagaże pełne wspomnień i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych, teatralnych fotosów, to bagaże emigrantów, wyrzuconych, podróżników, poszukiwaczy. Bagaże i tożsamość ich właścicieli – wielki temat XX i XXI wieku. Do tej pory spotkania poświęcone były m.in. Agnieszce Holland, Julianowi Tuwimowi i Józefowi Henowi.

fot. archiwum Leopolda Rene Nowaka

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia