Spacer po Lublinie śladami poematu Józefa Czechowicza

24 lipca 2018


W czasie pierwszej lipcowej pełni księżyca ulice miasta przemierzał czechowiczowski Wędrowiec. W tym roku Lublinianie już po raz szesnasty pójdą jego śladami, kierując się słowami „Poematu o mieście Lublinie”. Uczestnicy jak co roku otrzymają okolicznościowe akcydensy, będą mieli okazję premierowo zobaczyć nowy, książkowy przewodnik trasą „Poematu”. Do tegorocznej akcji przyłączyła się też Rowerowa Masa Krytyczna.

Spacer odbył się po raz pierwszy w 2003 roku, w setną rocznicę urodzin Józefa Czechowicza. Od tego czasu wydarzenie zdążyło wrosnąć w krajobraz kulturalny miasta. Każdego roku uczestnicy wkraczają do miasta śladami wędrowca, od strony Górek Czechowskich. Następnie zdążają ku dawnemu przedmieściu Wieniawa, odwiedzają cmentarz przy ulicy Lipowej i Krakowskim Przedmieściem przechodzą na Stare Miasto. Tam, śladem nieistniejącej już ulicy Szerokiej, schodzą w miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się dzielnica żydowska. Opuszczają miasto przez Kalinowszczyznę i Czwartek.

Uczestnicy wydarzenia otrzymają pamiątkowy exlibris oraz przypinki, będą też mogli złożyć podpis w księdze pamiątkowej. Jak co roku, sympatycy najnowszych technologii będą mogli śledzić treść poematu na smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji Layar, wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.

Podczas spaceru zostanie premierowo zaprezentowany książkowy przewodnik trasą poematu autorstwa Tomasza Pietrasiewicza. W publikacji można znaleźć nie tylko sam „Poemat?”, ale też opowieści o historii miejsc odwiedzanych w czasie wędrówki, które są nierozerwalnie związane z życiem poety. Uzupełnieniem przewodnika jest bogaty materiał ikonograficzny: mapy dawne i współczesne, grafiki i dzieła malarskie, fotografie, z których wiele nie było dotychczas publikowanych. Książka będzie do kupienia od 30 lipca w Ośrodku „Brama Grodzka ? Teatr NN” i w Domu Słów w cenie 40 złotych.

„Najważniejszym poetyckim tekstem poświęconym Lublinowi jest niewątpliwie 'Poemat o mieście Lublinie’ Józefa Czechowicza, który potraktować można też jako rodzaj poetyckiego przewodnika po mieście. Akcja 'Poematu…’ dzieje się w lipcową noc przy pełni księżyca, kiedy do Lublina ? wynurzając się jak zjawa z otaczającej miasto mgły ? przybywa Wędrowiec ? bohater tego utworu” ? pisze we wstępie do książki Tomasz Pietrasiewicz.

Do wędrówki ulicami Lublina przyłączy się Rowerowa Masa Krytyczna, która z tej okazji stanie się Poetycką Masą Krytyczną. Jej uczestnicy wyruszą o godzinie 18:00 spod pomnika Józefa Czechowicza obok Placu Litewskiego i przejadą przez miejsca związane z twórcą. Po godzinie 19:00, w okolicach Alei Długosza, wraz ze spacerowiczami urządzą wspólny przystanek poetycki.

Spacer rozpocznie się 27 lipca o godz. 19:00 przy Wiadukcie Poniatowskiego (od strony Czechowa). Tekst „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza można przeczytać na stronie Ośrodka „Brama Grodzka ? Teatr NN”. Znajduje się tam również geneza utworu.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia