Polska widziana z daleka – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim w Muzeum Emigracji w Gdyni
W sobotę 28 listopada w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, autorem m.in. powieści „Tracę ciepło” oraz „Inna dusza”, nominowanym do Nike i Paszportów Polityki. „Polska widziana z daleka” to kolejna odsłona projektu „Literatura bez granic” poświęconego współczesnej polskiej literaturze emigracyjnej.
Łukasz Orbitowski swoją pisarską drogę rozpoczął od literatury fantastycznej i horroru, powoli wkraczając do jej głównego nurtu. W swoje książki wplata bolesne tematy polskie, m.in. pytania o zasadność Powstania Warszawskiego. W swojej powieści „Widma” pisał o alternatywnej wersji historii ? w której Powstanie nie wybuchło.
Jak życie w Kopenhadze wpłynęło na jego sposób widzenia Polski? Jak ocenia z dystansu dzielące Polaków debaty i problemy? Czy emigracja daje artyście nową, szerszą perspektywę, stając się dla niego inspiracją? Czy współczesny artysta, wyjeżdżając z kraju, czuje się emigrantem? Czy jako emigrant jest skazany na to, aby pytać o Polskę? Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie starała się uzyskać od pisarza Dagny Kurdwanowska.
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy. Równolegle zostaną również zorganizowane warsztaty dla dzieci, tak aby rodzice mogli bez pośpiechu wziąć udział w dyskusji z pisarką (obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: warsztaty@muzeumemigracji.pl).
Spotkanie odbędzie się w sobotę 28 listopada o godzinie 16:00 w Muzeum Emigracji w Gdyni przy ul. Polskiej 1. Cykl „Literatura bez granic” organizowany jest pod patronatem Booklips.pl.
TweetKategoria: wydarzenia