Muzeum Emigracji w Gdyni rusza z cyklem „Literatura bez granic”

29 września 2015

literatura-bez-granic-pazdziernik
Z początkiem października Muzeum Emigracji rusza z cyklem „Literatura bez granic”. Przez całą jesień w Gdyni odbywać się będą spotkania z najciekawszymi polskimi autorkami i autorami mieszkającymi i tworzącymi poza granicami naszego kraju.

Czy emigracja zmienia język i perspektywę pisarza? Czy to ważne, gdzie stoi biurko, przy którym tworzy? „Literatura bez granic” to projekt poświęcony współczesnej polskiej literaturze powstałej poza krajem. W ramach tego cyklu odbędą się spotkania z pisarzami należącymi do najbardziej rozpoznawalnych autorów współczesnej polskiej prozy, których emigracyjna tożsamość rzadko jest jednak przedmiotem zainteresowania krytyków czy szerokiego grona czytelników.

W pierwszej kolejności w Gdyni pojawi się Manuela Gretkowska, autorka powieści tłumaczonych na kilkanaście języków. Podczas spotkania noszącego tytuł „Emigracja jako przygoda i ryzyko” Dagny Kurdwanowska zapyta pisarkę, czy emigracja była dla niej ucieczką od ustroju, czy także szansą rozwoju? Jak wpłynęła na jej twórczość? Czy emigracja była zagrożeniem dla jej stylu i sposobu wyrażania myśli? Jak silna jest potrzeba powrotu do kraju rodzinnego? Czy patrząc na Polskę z dystansu, widzi się więcej?

Spotkanie odbędzie się w sobotę 3 października o godz. 16:00 w Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1 w Gdyni.

literatura-bez-granic-gretkowska

Aby umożliwić rodzicom komfortowe wzięcie udziału w spotkaniu, równolegle będą odbywały się warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat, podczas których zwrócona zostanie uwaga na szeroko pojętą tematykę emigracyjną. Punktem wyjścia do każdych zajęć ma być książka dla dzieci, która porusza tematy omawiane w czasie spotkań literackich ? w sposób przystępny dla najmłodszych. Podczas zajęć wykorzystane zostaną różnorakie metody aktywizacyjne, takie jak: gry i zabawy interakcyjne ? wspierające rozwój dziecka na wszystkich jego poziomach, pozwalających na nieskrępowane, wyrażanie siebie i swoich uczuć oraz na swobodne wchodzenie w interakcje z innymi dziećmi, art-terapia ? kładąca nacisk na rozbudzanie w dzieciach wrażliwości artystycznej, rozwijanie zdolności manualnych oraz wspieranie i wzbogacanie wyobraźni dziecka oraz Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, stanowiąca system ćwiczeń i zabaw wywodzących się z naturalnych potrzeb dziecka.

W ramach cyklu w wybranych dzielnicowych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni odbędzie się wspólne czytanie wybranych fragmentów książek, których autorzy będą gośćmi spotkań w Muzeum Emigracji w Gdyni. Czytania będą miały miejsce na kilka dni przed każdym ze spotkań autorskich i będą stanowić zarówno formę popularyzacji twórczości danego pisarza, jak i formę lokalnej promocji spotkań w Muzeum Emigracji. 1 października w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej w Gdyni (Obłuże, ul. Boisko 6) aktor Jacek Panek przeczyta fragmenty prozy Manueli Gretkowskiej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00 i potrwa dwie godziny.

Manuela Gretkowska będzie pierwszą autorką, która pojawi się w Gdyni przy okazji cyklu „Literatura bez granic”. Oprócz niej z czytelnikami spotkają się: Grażyna Plebanek (7 listopada), Łukasz Orbitowski (28 listopada) i Wioletta Grzegorzewska (12 grudnia). Ponadto 20 listopada odbędzie się dyskusja z udziałem uznanych literaturoznawców ? Andrzeja Franaszka i Barbary Toruńczyk, podczas której prześledzone będą zmiany w statusie literatury emigracyjnej w XX i na początku XXI wieku.

Podczas projektu „Literatura bez granic” zarówno spotkania z pisarzami, jak i dyskusja będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością słuchową. Wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Wszystkie wydarzenia projektu są bezpłatne. Na zajęcia dla dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem warsztaty@muzeumemigracji.pl. Jeszce we wrześniu na stronie www.polska1.pl pojawi się informacja o sposobie rekrutacji na warsztaty kreatywnego pisania.

Cykl „Literatura bez granic” odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

fot. Anna Włoch

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia