Poezja wykraczająca poza słowo pisane na 21. edycji Portu Poetyckiego w Chorzowie

12 września 2023

Ponad 100 poetów i poetek z całego kraju na scenie, jedyne w regionie Targi Książki Poetyckiej, a do tego koncert post-pandemicznego „trip-hopu” i heavy folkowych brzmień, teksty Magika z Paktofoniki oraz poetyckie kolaże. To tylko niektóre z akcentów tegorocznego Portu Poetyckiego, który w sobotę 16 września odbędzie się w Chorzowie.

Port Poetycki to jedna z największych cyklicznych imprez literackich na Śląsku. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy organizowane jest w nowej formule, która pokazywać ma, że współczesna poezja daleko wykracza poza słowo pisane, obejmując także twórczość plastyczną oraz muzyczną, w tym hip-hop.

„Poezja przenika niemal do każdej dziedziny sztuki. Dziś to nie tylko słowo, to też muzyka, performance, a nawet, co zaskakujące, grafika komputerowa, która niesie słowa. To ekscytujące zjawisko, zmieniające polską literaturę, chcemy pokazać na Porcie Poetyckim. Z tego też powodu wśród gości nie zabraknie chociażby twórców obrazu czy muzyki. Szykuje się więc jedna z najbardziej różnorodnych odsłon imprezy, prawdziwy tygiel kulturalny” – zapowiada Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego.

Na scenach chorzowskiego Kompleksu „Sztygarka” będzie można posłuchać wierszy w wykonaniu ponad 100 autorów i autorek. Wydarzenie już o godz. 11:30 otworzy cykl spotkań z poetami oraz wydawcami. Czytać będą m.in. Karolina Kułakowska, Paweł Lekszycki i Lesława Nowara, czyli autorzy związani z Wydawnictwem Biblioteki Śląskiej.

Pojawi się też akcent hip-hopowy w postaci tekstów Piotra „Magika” Łuszcza. Utwory rapera zaprezentuje poeta Marcin Jurzysta, który dla Biura Literackiego przygotował niedawno książkę „Excalibur”, będącą pierwszym wyborem tekstów współzałożyciela kultowych formacji Paktofonika i Kaliber 44.

Ponadto Chorzów odwiedzą dwie warszawskie oficyny, które również przygotowały spotkania z autorami. Convivo reprezentować będą Ewa Frączek i Jarosław Dudycz, a Fundację Duży Format – Karina Caban i Jarosław Trześniewski-Kwiecień. Segment poświęcony wydawcom i poetom potrwa ponad 3 godziny. W tym samym czasie odbywać się też będą IV Targi Książki Poetyckiej, na których znajdziemy kilkaset pozycji książkowych wydawnictw z całego kraju, w tym m.in. Instytutu Mikołowskiego, oficyny papierwdole czy Domu Literatury w Łodzi. Jednocześnie zaplanowano otwarte warsztaty poetyckie z częstochowską poetką Katarzyną Zwolską-Płusą, która za książkę „Daję wam to w częściach” została w zeszłym roku nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Część główną imprezy zaplanowano na godz. 16:00. Otworzy ją czytanie wierszy Włodzimierza Szymczewskiego, zmarłego niedawno poety, który przez lata współtworzył Port Poetycki. Później na scenie będzie można posłuchać wierszy poetki i prozaiczki Joanny Oparek, autorki m.in. tomu „Małe powinności”. Będzie też okazja do tego, aby zobaczyć kilkanaście kolarzy Jacka Boczara, który wcześniej swoje prace prezentował m.in. w Niemczech, Japonii i na Węgrzech.

Z materiałem z płyty „Martwe”, który opisywany jest jako poetycki, postpandemiczny „trip-hop”, na portowej scenie wystąpi natomiast zespół Piksele w składzie Wojciech Brzoska, Arbuz Arbuziński i Marcin Markiewicz. Formacja łączy w sobie elektroniczne brzmienia, liryczną trąbkę i niepokojące wiersze. W dźwiękach i tekstach obiecują natomiast między innymi miejską podróż w „seledynowy jazz”.

Po gościach głównych w ramach „Magazynu Wierszy” swoje teksty przeczyta niemal 50 poetów, którzy w latach ubiegłych byli gośćmi głównymi na Porcie Poetyckim. Nie zabraknie także debiutantów. W segmencie „Hyde Park” będzie można usłyszeć wiersze ponad 40 autorów. Gościem muzycznym tegorocznej imprezy jest natomiast heavy folkowa formacja Cronica z Jaworzna, której styl można określić jako mieszankę europejskiej muzyki folkowej z ciężkimi gitarowymi brzmieniami.

Wstęp na Port Poetycki jest bezpłatny. Początek całej imprezy o godz. 11:15. Wszystkie wydarzenia związane z Portem organizowane są w Kompleksie „Sztygarka” w Chorzowie.

[am]
fot. mat. prasowe
źródło: Port Poetycki/Guarana PR

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia