Poczytaj mi Wrocław. Weekend pełen literackich wrażeń na zakończenie Światowej Stolicy Książki UNESCO (20-23 kwietnia)

5 kwietnia 2017


Europejska Noc Literatury na Nadodrzu z udziałem wielkich osobowości polskiej kultury, premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, literackie warsztaty dla dzieci, Bookowisko, spotkania autorskie, happeningi i kilkanaście innych wydarzeń literackich we Wrocławskim Domu Literatury, na Nadodrzu, w Arkadach Wrocławskich, nad brzegami Odry i w wielu innych miejscach Wrocławia zaplanowano na weekend od 20 do 23 kwietnia 2017 roku, który będzie zwieńczeniem kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

Rok temu Wrocław przejął ten prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon. Europejska Stolica Kultury zapowiedziała, że sprawując tytuł Światowej Stolicy Książki, zamieni się w Bibliopolis, Miasto-Bibliotekę, pełną literatury i działań skierowanych do wszystkich pokoleń czytelników. Udało się. „Za nami rok wypełniony tysiącami literackich wydarzeń, miejskimi akcjami i performansami poświęconym książkom, wielkimi festiwalami i projektami realizowanymi przez mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. 22 kwietnia 2017 Wrocław pożegna się z tytułem Światowej Stolicy Książki UNESCO, który przeobraził nasze miasto w wielką, kolorową i różnorodną bibliotekę” – podsumowują organizatorzy obchodów. 23 kwietnia Wrocław przekaże tytuł afrykańskiemu miastu Konakry ? stolicy Gwinei. Przy tej okazji, z inicjatywy prezydenta Rafała Dutkiewicza i UNESCO, narodził się pomysł podarowania 100 tysięcy elementarzy uczniom pierwszych klas gwinejskich szkół, z których skorzysta pół miliona dzieci w Konakry. Wielka akcja, w której każdy może wziąć udział, wciąż trwa.

Z okazji zakończenia kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO i Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, podczas specjalnego weekendu, w dniach od 20 do 23 kwietnia, kolejny raz we Wrocławiu dominować będzie literatura. Pod znanym już sprzed roku hasłem „Poczytaj mi Wrocław” kryje się mnóstwo wydarzeń, nie tylko literackich, w których będzie można uczestniczyć w wielu salach, klubach i plenerach Wrocławia.

Czubówna z Fedorowiczem poczytają na Nadodrzu

Na 22 kwietnia (od godz. 17:00 do 22:00) zaplanowano szóstą odsłonę Europejskiej Nocy Literatury, której tematem przewodnim będzie szeroko pojęta natura. Fragmenty premierowych powieści interpretować będzie dziesięcioro znakomitych aktorów i osobowości polskiej kultury: Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Magdalena Różczka, Anna Ilczuk, Iza Kuna, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek, Michał Nogaś, Wojciech Mecwaldowski oraz Jacek Fedorowicz. Tegoroczna edycja po raz drugi gościć będzie poza ścisłym centrum miasta, tym razem w dziesięciu lokalizacjach na wrocławskim Nadodrzu. Słuchacze, jak zwykle podczas Europejskiej Nocy Literatury, spotkają się z książkami w niebanalnych miejscach, m.in.: w Szkole Podstawowej nr 58 (ul. Składowa 2-4), Barze Mewa (ul. Drobnera 4), a także w podwórkach Nadodrzańskiego Centrum Wsparcia (ul. Rydygiera 43a), MiserArtu (ul. Cybulskiego 35a), czy też w auli Instytutu Fizyki Doświadczalnej (ul. Cybulskiego 36).

Światowy Hymn Książki

Wiersz „Włosek poety” Tadeusza Różewicza, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, dzięki Wrocławiowi stał się Światowym Hymnem Książki i w symboliczny sposób łączy wszystkich czytelników na świecie. W lipcu 2016 roku, podczas „próby generalnej” na wrocławskim Rynku, hymn odśpiewało ponad 1000 osób. W sobotę 22 kwietnia, w samo południe, zapraszamy wszystkich do Arkad Wrocławskich na wspólne, premierowe wykonanie hymnu, który będzie metaforycznym zwieńczeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.

Arkady będą żyły literaturą przez cały dzień. Od godz. 10:00 do 17:00 zaplanowano tam rozbudowany program czytań, zabaw oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Niech zaśpiewają tłumy!”.

Od Hrabala do śniadania

Wiele imprez towarzyszących zakończeniu kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO zorganizowano we Wrocławskim Domu Literatury i Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2). Od 20 do 23 kwietnia wrocławianie będą mogli uczestniczyć m.in. w spotkaniu z Janem Stachowskim, Aleksandrem Kaczorowskim i Irkiem Grinem poświęconym twórczości Bohumila Hrabala i wernisażu wystawy „Magiczny świat Bohumila Hrabala” autorstwa Ladislava Michálka (20 kwietnia, godz. 19:00). Nie zabraknie także specjalnych edycji wydarzeń, z których znany jest już Wrocławski Dom Literartury, czyli Śniadania literackiego (23 kwietnia, godz. 11:00) i Bookowiska – wiosennej odsłony kiermaszu domowej literatury.

Na chodnikach, przy Odrze i na Nadodrzu

Poza Europejską Nocą Literatury w Weekend Zamknięcia Światowej Stolicy Książki na Nadodrzu przygotowano jeszcze inne wydarzenia literackie. W Hart ? Hostel&Art (ul. Rydygiera 25a) zaplanowano otwarcie pokoju Magazynu Materiałów Literackich „Cegła” pod hasłem „You’ve promised me poems” (21 kwietnia, godz. 20:00). Otwarciu towarzyszyć będą dwie wystawy, pierwsza prezentująca 38 wydań Magazynu „Cegła” ukazującego się od 2001 roku i druga, zatytułowana „Urban Ikebana”, autorstwa Michaliny Kosteckiej. Na finał posłuchamy koncertu zespołu Chain Smokers z wrocławskimi poetami. Dzień później (22 kwietnia) dzieci i dorośli będą mogli uczestniczyć w warsztatach z Cegłami (m.in. składanie origami z haiku). Z kolei Drukarnia (siedziba Fundacji Klub Innowatora, ul. Otwarta 12) w sobotę zaprasza na Spotkanie z literaturą rumuńską, czyli wystawę dedykowaną poecie Nichicie Stănescu.

Także Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w ten weekend na wydarzenia literackie, wśród których nie zabraknie spotkań autorskich (m.in. z Agnieszką Wolny-Hamkało i Maciejem Robertem ? 21 kwietnia, godz. 17:00, Filia nr 29) i gry miejskiej „QltuRalnie” (22 kwietnia, 12:00, Mediateka).

Z kolei w Przejściu Garncarskim będzie można zrywać owoce z poezją z drzew i zabrać je do domu.

W niedzielę performance poetycki „Kochani ludożercy” zaprezentuje Teatr Ej Aj. Nie zabraknie działań literackich także nad brzegami Odry. Z okazji organizowanego przez Biuro Promocji Miasta i Turystyki Dnia Odry, w sobotę młodzi czytelnicy zamienią Bulwar Dunikowskiego w wielką antologię poezji. A o godz. 13:00, Michał Nogaś przeczyta najmłodszym fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.

Szczegółowy program weekendu znajduje się na stronie www.wroclaw2016.pl.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia