banner ad

Po raz 24. obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia 2019


We wtorek 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku święto to poświęcone jest nie tylko promocji literatury i czytelnictwa oraz problematyki związanej z ochroną praw autorskich, ale także podkreśla znaczenie i ochronę języków rdzennych.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany został w 1995 roku na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów ? 23 kwietnia ? związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Tego dnia w Hiszpanii, każdy kupujący książkę dostaje w prezencie różę.

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich gromadzą co roku miliony ludzi na całym świecie. Specjalne wydarzenia organizowane przez setki instytucji, szkół, bibliotek i wspierane także przez biznes odbywają się w ponad stu krajach.

„Książki są oknem na nasze wewnętrzne życie, a także bramą do wzajemnego szacunku i zrozumienia między ludźmi” ? pisze w okolicznościowym przesłaniu Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO. „W tych burzliwych czasach książki ucieleśniają różnorodność ludzkiej pomysłowości, nadając kształt bogactwu ludzkich doświadczeń, wyrażając poszukiwania sensu i ekspresji, które wszyscy dzielimy, a które napędzają każde społeczeństwo do przodu. Książki pomagają spleść ludzkość w jedną rodzinę, zawierają wspólną przeszłość, historię i dziedzictwo, by stworzyć wspólne przeznaczenie, w którym wszystkie głosy są słyszane w wielkim chórze ludzkich aspiracji. Książki są naszymi sojusznikami w rozpowszechnianiu edukacji, nauki, kultury i informacji na całym świecie”.

Każdego roku Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich staje się okazją do dyskusji na tematy związane nie tylko z wydawnictwami i prawami autorskimi, ale także z książką jako źródłem wartości i wiedzy, a także skarbnicą dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu. W tym roku UNESCO zwraca uwagę na znaczenie i ochronę języków rdzennych, wpisując się w ten sposób w obchody proklamowanego przez ONZ na 2019 Międzynarodowego Roku Języków Rdzennych.

„Książki są formą ekspresji kulturowej, która żyje poprzez i jako element wybranego języka. Każda publikacja jest tworzona w odrębnym języku i przeznaczona dla czytelników posługujących się danym językiem. Książka jest więc pisana, drukowana, wymieniana, używana i doceniana w danym środowisku językowym i kulturowym. W tym roku podkreślamy ten ważny wymiar, ponieważ rok 2019 został obwołany Międzynarodowym Rokiem Języków Rdzennych, aby potwierdzić zaangażowanie społeczności międzynarodowej we wspieranie rdzennej ludności w zachowaniu ich kultury, wiedzy i praw. Ten dzień stanowi okazję do wspólnej refleksji nad sposobami lepszego rozpowszechniania kultury słowa pisanego i umożliwienia dostępu do niego wszystkim osobom, mężczyznom, kobietom i dzieciom” ? dodała Audrey Azoulay.

[am]
fot. UNESCO

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia