Pierwsze Poznańskie Targi Książki zapowiedziane na początek marca!

22 lutego 2019


Czytelnicza publiczność z Wielkopolski doczekała się swoich targów książki. Pierwsza edycja imprezy odbędzie się w dniach od 1 do 3 marca w Poznaniu. W programie spotkania z pisarzami, wystawy i wykłady. Swoją ofertę zaprezentują też liczni wydawcy.

Międzynarodowe Targi Poznańskie mają już blisko 20-letnie doświadczenie w organizowaniu wydarzeń książkowych. Do tej pory mieszkańcy Wielkopolski mogli uczestniczyć w Targach Edukacyjnych, Targach Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Teraz postanowiono zmienić formułę. „Utrzymujemy dotychczasowe działania, popularyzując książkę wśród jej najmłodszych odbiorców, ale otwieramy nasze targi na możliwie najszersze grono czytelników, miłośników książki popularnej, ambitnej oraz naukowej i popularnonaukowej” ? zapowiadają organizatorzy. „Książka towarzyszy czytelnikom i jest przez nich pożądana na każdym etapie życia. Łączy pokolenia i przyciąga przedstawicieli różnych grup wiekowych. Dlatego postanowiliśmy zintegrować nasze targi i rozszerzyć ich formułę. Chcemy stworzyć targi książki, na których każdy znajdzie inspirującą lekturę. Chcemy by były one miejscem spotkań wszystkich miłośników dobrej literatury. Chcemy zachwycać książką małych i dużych odbiorców!”

Spotkania autorskie

Przebojem wśród targowych spotkań będzie prezentacja książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”, której autorem jest sir John Dermont Turning, członek powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park (siedziba zespołu brytyjskich kryptologów podczas II wojny światowej). Złamanie Enigmy jest ściśle związane z Poznaniem, w przyszłości ma być otwarte Centrum Szyfrów Enigmy, a przed głównym wejściem do poznańskiego Zamku stoi pomnik trzech polskich kryptologów, którzy przyczynili do rozpracowania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma ? Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, związanych z Uniwersytetem Poznańskim. Dermot Turing w swojej książce pisze przede wszystkim o ludziach, indywidualistach i ekscentrykach, o ich niezwykłych zmaganiach intelektualnych i odwadze, oraz o tym, w jaki sposób współpraca przy łamaniu szyfru zmieniała ich losy. Podkreśla w niej znaczenie działań wszystkich państw biorących udział w złamaniu szyfru słynnej Enigmy: Polski, Francji i Wielkiej Brytanii, nie zapomina także o osiągnięciach trzech polskich matematyków, którym jako pierwszym się to udało. Sir Dermot Turing spotka się z czytelnikami w piątek 1 marca o godz. 16:00 w Poznań Congress Center w sali D. Po spotkaniu wydawnictwo Rebis zaprasza na stoisko, gdzie autor będzie podpisywał swoją książkę.

Gościem Poznańskich Targów Książki będzie też Aleksander R. Michalak, autor wydanego w 2018 thrillera „Denar dla Szczurołapa”. Autor od kilkunastu lat zajmuje się badaniami nad historią i religią Bliskiego Wschodu ? przede wszystkim nad judaizmem i wczesnym chrześcijaństwem. Doktor Religii i Teologii Trinity College w Dublinie i doktor historii Uniwersytetu Gdańskiego. W prestiżowym wydawnictwie Mohr Siebeck opublikował książkę poświęconą koncepcji aniołów-wojowników. Publikował też artykuły z dziedziny demonologii i angelologii biblijnej. Jest wykładowcą religioznawstwa (m.in. przedmiotu religijna mapa świata) i pracownikiem działu dokumentacyjnego w jednym z pomorskich muzeów. Stypendysta University of Notre Dame, Eberhard Karls Universität Tübingen oraz Albright Institute of Archeological Research w Jerozolimie. Prowadził również kwerendy badawcze w londyńskich National Archives, w jerozolimskiej bibliotece dominikańskiej École biblique oraz USHMM w Waszyngtonie. Spotkanie z autorem zapowiedziano na niedzielę 3 marca, godz. 13:00, Salon Autorski, Pawilon 7 parter.

Wielką rzeszę miłośników ? i to z ze wszystkich pokoleń ? gromadzi zawsze w Poznaniu Bohdan Butenko, genialny ilustrator i autor wielu poczytnych książek. Jego rysunki i opracowania graficzne niezmiennie zachwycają czytelników wielu pokoleń i są niedoścignionym wzorcem edytorstwa. Stworzył całą plejadę legendarnych postaci wśród których byli: „Gapiszon”, „Kwapiszon”, „Gucio i Cezar”. Z sukcesem pracował również jako scenograf, grafik i redaktor artystyczny. Dziś, po ponad pół wieku działalności twórczej, spod jego ręki wychodzą nadal znakomite książki. Spotkanie będzie prowadzić Ewa Gruda, wieloletnia szefowa Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie, znawczyni i badaczka literatury dla dzieci, publicystka, autorka przygotowywanej właśnie książki o Bohdanie Butence (sala C, paw. 7, antresola, sobota 2 marca, godzina 14:00-15:30).

Wśród znakomitych gości pojawi się też Marcin Szczygielski. Pisarz znany z takich książek jak „Czarny Młyn”, „Czarownica piętro niżej”, „Tuczarnia motyli”, „Teatr Niewidzialnych Dzieci”, „Weronika i zombie” czy „Leo i czerwony automat”, jest jednym z najciekawszych polskich autorów piszących dla dorosłych, ale przede wszystkim młodych czytelników. Był wielokrotnie nagradzany, wyróżniany i nominowany w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej (Salon Autorski paw. 7, sobota 2 marca, godz. 12:00-13:30). Gościem targów będzie też Jakub Małecki, utalentowany pisarz młodego pokolenia, a także tłumacz literatury z języka angielskiego, autor dziewięciu powieści, wśród których znajdują się takie bestsellery jak „Ślady”, „Rdza”, czy bardzo dobrze przyjęty przez krytykę „Dygot”, nagrodzony nominacją do poznańskiej Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Jedno z opowiadań ? „Za godzinę powinna tu być” ? ze zbioru „Zaksięgowani” zostało nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009, podobnie jak powieść „Dżozef”. Autor jest również laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a za powieść „Ślady” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike 2017 (Salon Autorski, paw. 7, sobota 2 marca, godz. 13:30-15:00.).

Imprezę zaszczyci również swoją obecnością fotograf i reporter Filip Springer. Jego reporterski debiut „Miedzianka. Historia znikania” znalazł się w finale Literackiej Nagrody Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jest również autorem książek traktujących o problemach polskiej przestrzeni i architektury, m.in. „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „13 pięter” czy „Księga Zachwytów”. W 2018 roku ukazał się jego debiut prozatorski, książka „Zegarmistrz”. Spotkanie będzie prowadzić Kamil Bałuk ? socjolog, reporter, dziennikarz, wielokrotnie nagradzany za swoje dokonania dziennikarskie i reporterskie (Salon Autorski, paw. 7, piątek 1 marca, godz. 13:00-14:30.). Z kolei Wydawnictwo Poznańskie zaprasza na wydarzenie zatytułowane „Kierunek: Północ!”, podczas którego dr Przemysław Czarnecki będzie rozmawiać z Natalią Kołaczek, autorką książki „I cóż, że o Szwecji” oraz Maciejem Brenczem, autorem książki „Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc”. (Salon Autorski, paw. 7 , sobota 2 marca, godz. 15:00-16:00). Gościem następnego spotkania w tym samym miejscu będzie pisarz Grzegorz Kalinowski sobota 2 marca, godz. 16:00-17:00.

Ilona Wiśniewska zaprowadzi czytelników na północne krańce Europy, obszary mało znane i stosunkowo rzadko odwiedzane, ale jednak fascynujące i zasługujące na eksplorację oraz opisanie. Autorka z wykształcenia jest polonistką i fototechnikiem. Od 2010 roku mieszka w norweskiej Arktyce i tereny te poznała w stopniu dostępnym niewielu osobom. Wydała książki reporterskie: „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” (nominacja do nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i tytuł Kobiety Roku 2015), „Hen. Na północy Norwegii” (nagroda Traveler National Geographic w kategorii podróżnicza książka roku 2017) oraz „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”. Spotkanie będzie prowadzić dziennikarz i reporter Włodzimierz Nowak, wielokrotnie nagradzany autor m.in. książki „Obwód głowy”. (Salon Autorski, paw. 7, piątek 2 marca, godz. 10:30-12:00).

Premiera faksymile Manuskryptu Wojnicza

Po raz pierwszy w Polsce, na Poznańskich Targach Książki, fascynaci światowych zagadek będą mogli przyjrzeć się stronom nierozszyfrowanego manuskryptu, który od 1921 roku porusza wyobraźnię najtęższych mózgów akademickich na świecie. Dom Emisyjny Manuscriptum zaprasza na naukową prezentację jednego z najbardziej fascynujących, bo do dziś nierozszyfrowanych, średniowiecznych zabytków europejskiego piśmiennictwa ? Manuskryptu Wojnicza, skrywanego w zbiorach Beinecke ? Biblioteki Ksiąg Rzadkich. Prezentacja przy udziale ekspertów prof. Tomasza Jasińskiego (historyka), dr. Marka Grajka (kryptologa), dr. Rafała T.Prinke (wojniczologa) oraz powstającego Centrum Szyfrów w Poznaniu odbędzie się w piątek 1 marca o godzinie 11:30 w PCC (wejście B, sala D).

Wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne

Dla nauczycieli, bibliotekarzy, dziennikarzy i wszystkich miłośników książki przygotowano cykl wykładów prowadzonych przez cenionych specjalistów literatury dziecięcej. W tym roku wykład zatytułowany „Wiersze dla dzieci malowane słowem, obrazem i dźwiękiem” wygłosi Ewa Gruda, wieloletnia szefowej Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Celem wykładu jest zaprezentowanie osiągnięć współczesnej poezji kierowanej do młodych odbiorców oraz jej znaczenia w kształtowaniu dziecięcej wrażliwości i wyobraźni. Wykładowi będzie towarzyszył pokaz multimedialny, który pomoże zwrócić uwagę słuchaczy nie tylko na walory literackie i muzyczne wierszy dla dzieci, lecz także na oprawę plastyczną wielu tomików poetyckich, zwłaszcza wydanych w latach rozkwitu polskiej szkoły ilustracji (sala E, paw. 7 , piątek 1 marca, godz. 14:30-16:00.).

Podczas wykładu Magdaleny Sikorskiej „Anglojęzyczna literatura wizualna” przedstawiony zostanie autorski wybór książek z Wielkiej Brytanii, USA i Australii, które z różnych względów są ważne, inspirujące czy nowatorskie. Obok znanych w Polsce twórców, takich jak Shaun Tan czy Maurice Sendak, pojawią się nazwiska uznane w swoich krajach, które jednak w Polsce nadal czekają na odkrycie (Lauren Redniss, Ezra Jack Keats czy John Burningham). Wykład skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych literaturą i kulturą wizualną. Magdalena Sikorska jest doktorem literaturoznawstwa, od kilkunastu lat zawodowo i prywatnie fascynuje się literaturą wizualną, zarówno polską jak i zagraniczną.(sala D, paw. 7, sobota 2 marca, godz. 12:30-14:00.).

Pierwszego dnia Poznańskich Targów Książki ? w piątek 1 marca od godz. 12:00 rozpocznie się cykl spotkań specjalistycznych skierowany do wszystkich osób związanych z promocją książki i czytelnictwa. Na antresoli w paw. 7 w sali F w godz. 12:00-13:30 trwać będzie panel „Kanon literatury dziecięcej a edukacja kulturowa” zorganizowany przez Wydawnictwo Naukowe UAM i Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Poznaniu z udziałem dr hab. Elizy Pieciul-Karmińskiej (prof. UAM, Zakład Językoznawstwa Stosowanego UAM), dr hab. Beaty Sommerfeld (prof. UAM, Zakład Komparatystyki i Teorii Przekładu Literackiego UAM) oraz dr Anny Fimiak-Chwiłkowskiej (Zakład Komparatystyki i Teorii Przekładu Literackiego UAM).

Tradycyjnie na poznańskich targach Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, prezentuje problemy odnoszące się do prawa autorskiego. Jego tegoroczny wykład nosi tytuł „Klątwa za kradzież książki, czyli jak chronić twórczość i kulturę” (piątek 1 marca godz. 12:30-13:30 paw. 7 sala D). Niemal równolegle odbędą się warsztaty dla nauczycieli, wystawców i rodziców „Książki pachnące wrażeniami. Jak ożywiać teksty literackie w grupie dzieci przedszkolnych i szkolnych?”, prowadzone przez Małgorzatę Swędrowską (piątek 1 marca godz. 13:00-14:30 paw. 7, sala E).

Podczas kolejnego spotkania dr hab. Agnieszka Stępkowska (prof. US, Zakład Językoznawstwa, Uniwersytet Szczeciński) przedstawi wykład „Pary dwujęzyczne: Prywatna polityka językowa wobec dzieci” (piątek 1 marca godz. 13:30-14:30 paw. 7, sala F). Będzie też spotkanie z mec. Joanną Hetman-Krajewską z Kancelarii Prawniczej Patrimonium pt. „Wydawca a prawa autorskie: co zrobić żeby wilk był syty, a owca cała, czyli wydawca mógł korzystać z utworu, a prawa autora były należycie chronione” (piątek 1 marca godz. 13:30-15:30 paw. 7, sala B).

Wydawnictwo Dwie Siostry, które odnosi ogromne sukcesy międzynarodowe, zaprasza na spotkanie zatytułowane „Co knują wydawcy? O nowych książkach dziecięcych ? dla księgarzy i bibliotekarzy”. Będzie to prezentacja zapowiedzi książkowych współpracujących ze sobą małych wydawnictw: Babaryba, Dwie Siostry, Format, Literackie, Tako i Wolno (piątek 1 marca godz. 14:00-16:00 paw. 7, sala G). Serię piątkowych spotkań będzie kończyć prezentacja książki „Listy do Wandy” autorstwa Marzeny Woronow i Piotra Dobrołęckiego (Bellona) jako przykładu opowiedzenia ciekawej historii, poprzedzona omówieniem najważniejszych problemów rynku książki w Polsce (piątek 1 marca godz. 14:30-15:30 paw. 7, sala E). Sobotni program rozpocznie spotkanie „Czy literatura polska może wybić się na niepodległość?”, którego organizatorem jest Wydawnictwo JanKa (sobota 2 marca godz. 10:30-11:30 paw. 7, sala F).

Niemal równolegle odbędzie się panel dyskusyjny „Lektura, tylko która? To co zachwyca uczniów” czyli przegląd nowości wydanych w roku szkolnym 2018/19 z udziałem Małgorzaty Narożnej, Joanny Przygońskiej, Iwony Wierzby, Krystyny Adamczak i Małgorzaty Swędrowskiej. Będzie to próba określenia cech dobrej książki dla dzieci i młodzieży, która może nosić ważne miano lektury szkolnej, przyjrzenia się kierunkom, w których podążają książki współczesne, zestawione z lekturami czytanymi obecnie w szkole. Być może zostanie stworzony inspirujący materiał dla nauczycieli, wydawców i samych uczniów (sobota 2 marca godz. 11:00-12:30 paw. 7, sala D).

Sztuka ilustracji

Szczególne miejsce na Poznańskich Targach Książki zajmuje sztuka ilustracji, a program Poznańskich Targów Książki obejmuje szereg bardzo interesujących wystaw. W cyklu „Mistrzowie ilustracji” zostaną zaprezentowane prace Piotra Sochy (Pawilon 7), jednego z najlepszych współczesnych polskich ilustratorów, autora ilustracji i opracowań graficznych do kilkudziesięciu publikacji, wśród których znajdują się doceniane w całym świecie i uznawane za przykłady wzorowego opracowania ilustratorskiego książki „Pszczoły i Drzewa” (Wyd. Dwie Siostry). W cyklu pokazane zostaną nie tylko ilustracje tworzone dla najmłodszych odbiorców, ale także dla czytelników dorosłych. Piotr Socha ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w Pracowni Ilustracji Książkowej prof. Janusza Stannego, przedstawiciela Polskiej Szkoły Ilustracji, wychowawcy pokoleń znakomitych polskich grafików. Specjalizuje się w ilustracji prasowej, nawiązującej do największych osiągnięć amerykańskiej ilustracji publicystycznej. Współpracował jako ilustrator z redakcjami m.in. „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Polityki”, „Newsweeka” i „Przekroju”. Ma ogromne osiągnięcia w ilustracjach książkowych dla dzieci i dorosłych. Oprócz ilustracji zajmuje się projektowaniem książek, gier planszowych, audiobooków, logotypów. Wystawa składać się będzie z kilkudziesięciu plansz, na których wyeksponowane zostaną najlepsze ilustracje Piotra Sochy oraz gablot z grami planszowymi jego autorstwa. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z artystą.

Wystawa z cyklu „Salon Ilustratorów”, która znajduje się również w pawilonie 7, obejmuje prace kilkudziesięciu młodych twórców tuż po ilustratorskim debiucie lub tych, którzy zdobyli już pewne uznanie. Na terenie targów znajdą się również prace wyróżnione w ostatnich edycjach konkursów Nagroda Polskiej Sekcji IBBY 2018 i Nagroda Czeskiej Sekcji IBBY ? Zlata Stuha. Obie nagrody promują wartościowe książki dla dzieci, które nie tyko rozpalają fantazję młodego czytelnika, ale też przybliżają go do sztuki prawdziwej, wartościowej i wrażliwej.

Odbędzie się panel dyskusyjny „Książka Obrazowa ? skarb, czy problem?”. Książka obrazkowe od dawna budzą powszechny zachwyt i cieszą się uznaniem na całym świecie. Dla dzieci ich lektura jest często pierwszą formą kontaktu ze sztuką i literaturą, jednak coraz chętniej po tego typu publikacje sięgają dorośli, którzy delektują się ich wyrafinowaniem i doskonałą graficznie formą. W Polsce picture booki również święcą wielkie triumfy. Jednocześnie stawiają wielkie wyzwania twórcom, badaczom, wydawcom, księgarzom, bibliotekarzom i czytelnikom. O tych wyzwaniach porozmawiają uczestniczki dyskusji moderowanej przez dr Jarosława Borowca, wśród których będą: prof. Katarzyna Krzak-Weiss (UAM), dr Magdalena Sikorska (UKW w Bydgoszczy), Ewa Łukaszenko (Drukarnia Edica), Barbara Myszka (Biblioteka Raczyńskich) i Joanna Gaca-Wyczółkowska (Wydawnictwo Miejskie Posnania). Panel odbędzie się w sobotę 2 marca, w godz. 11:00-12:30 w sali C, paw. 7.

Wstęp na Poznańskie Targi Książki i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny! Szczegółowy program znajdziecie na stronie organizatora.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia