Pierwszy wielowierszowy czytnik e-booków dla niewidomych trafi do sprzedaży już w tym roku

22 lutego 2019


Brytyjska firma Bristol Braille Technology od sześciu lat pracuje nad pierwszym na świecie wielowierszowym czytnikiem e-booków dla niewidomych, dzięki któremu czytanie ma być przystępne, praktyczne i przyjemne. Urządzenie ma trafić do masowej produkcji już w tym roku.

Do tej pory niewidomi mogli korzystać jedynie z książek papierowych zapisanych pismem wypukłym punktowym lub z audiobooków. Niestety rozwój i upowszechnienie technologii audio oraz syntezatorów mowy sprawił, że z biegiem lat spadł odsetek osób potrafiących korzystać z alfabetu Braille’a. W końcu skoro treść można poznać, słuchając głosu lektora, to po co uczyć się osobnego zapisu? Tym bardziej że książki dla niewidomych publikowane są w dużym i nieporęcznym formacie. Jak jednak twierdzą specjaliści, istnieje ważny powód, aby rozwijać umiejętność czytania pisma Braille’a.

„Dzięki samemu słuchaniu nie można wychwycić niuansów języka, takich jak pisownia czy gramatyka” ? mówi Claire Maxwell z Narodowego Instytutu Królewskiego Osób Niewidomych. Producenci wierzą, że nowe urządzenie odwróci trend spadkowy i zachęci niewidomych do nauki alfabetu. „Brajl w połączeniu z odpowiednim czytnikiem może rozwijać i poprawiać umiejętność czytania i pisania, co z kolei otwiera możliwości edukacji i zatrudnienia dla ludzi niewidomych i ze znacznym ubytkiem wzroku” ? dodaje Maxwell.

Pionierskie urządzenie nosi nazwę Canute 360 i jest cyfrowym czytnikiem pisma Braille’a, który sami producenci określają jako „Kindle dla niewidomych”. Waży 2,8 kilograma i ma podobną wielkość co tradycyjna klawiatura do komputera stacjonarnego. Pozwala wyświetlać jednocześnie dziewięć wersów tekstu (w każdej linii mieści się po 40 kodów, co daje łącznie 360 znaków). Urządzenie obsługuje wszystkie książki przetłumaczone na sześciopunktowe kody brajla (w tym nuty i języki obce). Po przeczytaniu danego wersu wystarczy wcisnąć przycisk z boku, a wyświetli się kolejna linia tekstu.

Firma Bristol Braille Technology zaprezentowała finalną wersję urządzenia w styczniu podczas Consumer Electronics Show w Las Vegas. Czytnik ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku i zgodnie z zapowiedziami będzie kosztował mniej więcej tyle, co wysokiej klasy laptop.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy