banner ad

Orhan Pamuk przyjedzie do Polski

25 czerwca 2012


To będzie literackie wydarzenie roku. Noblista Orhan Pamuk spotka się z czytelnikami podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada w Krakowie, który odbędzie się w dniach 22 do 28 października.

„Zorganizujemy duże spotkanie autorskie z Orhanem Pamukiem. Chcemy, żeby to była dyskusja nie tylko o literaturze, ale i o problemach, z którymi boryka się współczesny świat, na przykład konflikcie między Wschodem a Zachodem” – powiedział w rozmowie z Michałem Nogasiem z radiowej Trójki prof. Michał Paweł Markowski, szef Festiwalu Conrada.

Urodzony w Stambule w 1952 roku Orhan Pamuk to obecnie jeden z najważniejszych pisarzy świata. Szwedzka Akademia uzasadniając w 2006 roku werdykt noblowski napisała: „Nagrodzono pisarza, który w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur”.

Pierwsza powieść Pamuka „Cevdet Bej i synowie” została opublikowana w 1982 roku. Kolejne wydawane w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ugruntowały jego pozycję. Dzisiaj, pisarz jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród literackich m.in. Prix du Meilleur Livre Étranger, Premio Grinzane Cavour oraz Międzynarodowego IMPAC Dublin Literary Award.

W Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazało się dziesięć książek Orhana Pamuka: „Śnieg”, „Nazywam się Czerwień”, „Nowe życie”, „Stambuł. Wspomnienia i miasto”, „Dom ciszy”, „Biały zamek”, „Muzeum niewinności”, „Cevdet Bej i synowie”, „Czarna księga” oraz „Inne kolory”.

Conrad Festival to zakrojony na szeroką skalę projekt Gminy Miejskiej Kraków, Fundacji „Tygodnika Powszechnego”, Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz szeregu instytucji i podmiotów wspierających. Od pierwszej edycji Festiwal łączy się z Targami Książki odbywającymi się w tym samym czasie w Krakowie.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia