Czytelnicy ebooków niechętnie wypożyczają cyfrowe książki z biblioteki

26 czerwca 2012


Według najnowszych amerykańskich badań, czytelnicy ebooków nie śpieszą się do wypożyczania cyfrowych egzemplarzy książek z biblioteki, narzekają na ograniczony wybór tytułów oraz brak odpowiedniej informacji w swych lokalnych oddziałach.

Pew Research Center opublikowało wyniki badań, według których w ciągu ostatniego roku zaledwie 12 procent czytelników ebooków powyżej 16 roku życia wypożyczyło e-książkę z biblioteki.

Jednym z czynników mogących wpływać na ten stan rzeczy był fakt, że wiele wiodących amerykańskich wydawnictw (np. Simon & Schuster, the Hachette Book Group) ograniczyło swoją ofertę ebooków dla bibliotek, a nawet zupełnie odmówiło ich udostępnienia z obawy, że darmowe ściąganie zaszkodzi wynikom sprzedaży. 56 procent badanych przyznało, że próbowało wypożyczyć określoną e-książkę, ale dowiedzieli się, że biblioteka nie posiada danego tytułu na stanie.

Kolejnym istotnym czynnikiem może być brak świadomości czytelników. 62 procent badanych z grupy powyżej 16 roku życia nie było w stanie stwierdzić, czy ich biblioteka w ogóle wypożycza ebooki, pomimo tego, że ponad trzy czwarte publicznych bibliotek w Stanach oferuje taką usługę.

Prawie połowa (46 procent) tych, którzy nie wypożyczali do tej pory ebooków przyznała, że byłaby ?bardzo? albo ?w pewnym stopniu? zainteresowana wypożyczeniem czytnika z już wgraną książką. Warto odnotować, że usługą tą zainteresowani byli najczęściej Latynosi, Afro-Amerykanie oraz osoby z gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Pośród opublikowanych wyników jeden wydaje się najbardziej optymistyczny – ci, którzy wypożyczają ebooki z bibliotek zazwyczaj czytają więcej (29 książek rocznie) niż pozostali (23 książki).

Badania przeprowadzono na grupie 2986 respondentów.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy