Ogłoszono program 7. odsłony Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu

14 maja 2018


9 czerwca Przedmieście Oławskie we Wrocławiu wypełni się prozą najlepszych europejskich pisarek i pisarzy. Podczas 7. edycji Europejskiej Nocy Literatury usłyszymy – nierzadko przedpremierowo- -teksty 10 autorów, w 10 przedmiejskich lokalizacjach, czytane przez 10 znakomitych postaci polskiej kultury. Program wydarzenia skupiony będzie na różnych aspektach doświadczenia obcości.

Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach Europy projekt prezentujący szerokiej publiczności twórczość pisarzy z różnych krajów. We Wrocławiu wydarzenie zagościło po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016; dotychczas odbyło się sześć edycji projektu, a każda z nich przyciągnęła ponad 10 tysięcy widzów. Kolejna okazja do usłyszenia najlepszej europejskiej prozy w wykonaniu osobowości polskiej kultury już wkrótce – 7. edycja Europejskiej Nocy Literatury to 10 miejsc, 10 tekstów i 10 czytających. Wydarzenie odbędzie się 9 czerwca na Przedmieściu Oławskim. Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co 30 minut między 18:00 a 22:30, co umożliwi uczestnikom wysłuchanie wszystkich tekstów. Kuratorem nadchodzącej odsłony Europejskiej Nocy Literatury został dziennikarz kulturalny Michał Nogaś, a fragmenty prozy, które wybrał, splatają się tematycznie, co wyraża hasło tegorocznej edycji – „Obcy”.

Obcość na dziesięć głosów

„Jak rozumieć tytułową 'obcość’? To samotność wewnątrz ortodoksyjnej grupy, nieprzystawanie do konserwatywnych norm z racji pochodzenia lub orientacji seksualnej, bycie częścią grupy skazanej na zniknięcie” – wymienia Michał Nogaś, odnosząc się do tematów podnoszonych przez teksty, które trafiły do programu tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury. Znaczna część książek, których fragmenty czytane będą 9 czerwca we Wrocławiu, zabrzmi w języku polskim po raz pierwszy. Wrocławianie przedpremierowo będą mogli usłyszeć „Historię przemocy” Edouarda Louisa – opartą na faktach powieść młodego Francuza, stanowiącą współczesną homoerotyczną fantazję na temat obcego – czy „Eseje” Zadie Smith, zbiór tekstów publikowanych przez autorkę na łamach najważniejszych międzynarodowych czasopism. Kolejnymi przedpremierowymi tytułami podczas Nocy będą „Mazel Tov” Margot Vanderstraeten – opowieść o życiu w żydowskiej ortodoksyjnej społeczności we współczesnej Europie – oraz reportaż Marty Mazuś „Outsiderzy”. W programie pojawią się też fragmenty nowego zbioru opowiadań Katalończyka Jaume Cabrégo pt. „Podróż zimowa” oraz debiutu brytyjskiej dziennikarki i pisarki Reni EddoLodge„Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”.

Jak co roku, fragmenty premierowych wydawnictw interpretować będą znakomite postaci polskiej kultury. Podczas Europejskiej Nocy Literatury w roli czytających usłyszymy uznane aktorki i cenionych aktorów, którzy pojawiali się w najgłośniejszych polskich filmach ostatnich lat: Zofię Wichłacz (ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki”), Mateusza Kościukiewicza („Twarz” Małgorzaty Szumowskiej), Wiktora Zborowskiego („Pokot” Agnieszki Holland), Magdalenę Kumorek („Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego) czy Grażynę Wolszczak („Podatek od miłości” Bartłomieja Ignaciuka). W składzie czytających znajdzie się też jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich głosów – legendarny lektor filmowy i telewizyjny Tomasz Knapik. Pełny program literacki oraz wszyscy goście 7. edycji Europejskiej Nocy Literatury ogłoszone zostaną wkrótce.

Noc na Trójkącie

Tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Literatury jest kolejną, która gościć będzie poza ścisłym centrum miasta. Po zeszłorocznych spotkaniach na Nadodrzu, w tym roku publiczność odwiedzić będzie mogła 10 lokalizacji Przedmieścia Oławskiego. To jedna z tych dzielnic Wrocławia, w których wciąż unosi się duch przedwojennego Breslau. Układ ulic, ozdobne kamienice, ogromne podwórka, liczne szkoły – architektura Przedmieścia przetrwała wojnę w niemal nienaruszonym stanie. Dzisiaj to miejsce pełne kontrastów. Budynki od lat zaniedbane sąsiadują ze świeżo zrewitalizowanymi, a te – z nowoczesnymi. Przez niektórych wciąż nazywane „Trójkątem Bermudzkim”, Przedmieście Oławskie w ostatnich latach coraz bardziej inwestuje w rozwój kulturalny i społeczny, stając się jednym z najciekawszych punktów na mapie Wrocławia.

Słuchacze spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach, choćby w jednym z najstarszych wrocławskich gmachów edukacyjnych – Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sucharskiego (ul. Komuny Paryskiej 36-38), mieszczącym się w dawnym letnim pałacu biskupów wrocławskich Muzeum Etnograficznym (ul. Traugutta 111/113) czy niedostępnym na co dzień dla zwiedzających Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec (ul. Podwale 76). Europejska Noc Literatury odwiedzi też miejsca prowadzone przez trzy obecne na Przedmieściu wyznania chrześcijańskie: Kościół Chrześcijan Baptystów, II Zbór we Wrocławiu (ul. Łukasińskiego 20a), kaplicę Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP (ul. Worcella 28) oraz klasztor bonifratrów (ul. Traugutta 57/59). Czytania odbędą się też w: nowym centrum przedmiejskiej rewitalizacji, Przedpokoju H13 (ul. Hercena 13), Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych (ul. Worcella 3), dawnej wytwórni wódek Carla Schirdewana (ul. Traugutta 102b) i Nowej Papierni (ul. Kościuszki 142).

Wstęp do święta literatury

Rozgrzewką przed tegoroczną Europejską Nocą Literatury będą dwa wydarzenia literackie odbywające się jeszcze przed 9 czerwca. Już dziś zaplanowano prolog wydarzenia, który odbędzie się w ramach 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. O godzinie 20:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym, po filmie „Lubow – miłość po rosyjsku”, Halina Rasiakówna przeczyta na żywo fragmentu prozy autorstwa jego bohaterki – białoruskiej pisarki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Swietłany Aleksijewicz. Dzień przed Europejską Nocą Literatury, 8 czerwca, w nowym miejscu przy Podwórku Ruska 46 – Recepcji, odbędzie się spotkanie autorskie z Martą Mazuś wokół książek „Outsiderzy” i „Król kebabów i inne zderzenie polsko-obce”, które poprowadzi Wojciech Szot.

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury dostępne jest na stronie Stefy Kultury Wrocław.

fot. M. Jędrzejczak

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia