We Francji pobito rekord. Zobaczcie nową największą planszę komiksową na świecie

14 maja 2018


W sobotę 12 maja podczas festiwalu komiksów Rayon Vert, zorganizowanego w miejscowościach Thionville i Volkrange we Francji, odsłonięto nową największą planszę komiksową na świecie. Najlepiej byłoby czytać i oglądać ją z lotu ptaka.

Plansza mierzy prawie 773 metry kwadratowe, to o 43 więcej niż poprzedni rekord ustanowiony w 2015 roku w Serbii. Do jej wykonania zużyto ponad 50 litrów atramentu. Na wydrukowanie planszy w mniejszych fragmentach poświęcono 40 godzin. Składanie części w całość i rozłożenie na terenie parku zajęło cały dzień.

Gigantyczna plansza pochodzi z komiksu „Sang du dragon” (z fr. „Krew smoka”), którego autorem jest Stéphane Créty. Jak powiedział sam autor, czytanie tak dużej planszy nie jest praktyczne, ale całe przedsięwzięcie bardzo go poruszyło.

Stworzenie rekordowo dużej planszy to pomysł Vincenta Zordana, którego firma Anthares współpracuje przy tworzeniu festiwalu. Koszt wykonania planszy zamknął się w kwocie 10 tysięcy euro i w dwóch trzecich pokryły go fundusze uzyskane od sponsorów. Podczas bicia rekordu obecny był sędzia, który dokonał pomiaru, ale z uwagi na koszty wynik nie został na razie zatwierdzony przez Guinnessa.

Po zakończeniu festiwalu fragmenty gigantycznej planszy były wręczane osobom, które zakupiły egzemplarze albumu komiksowego „Sang du dragon”.

Poniżej możecie zobaczyć planszę w pełnej okazałości:

[am]
źródło: France Bleu, Europe1

Tematy: , ,

Kategoria: newsy