Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2011

19 listopada 2011

Od wtorku Wrocław na pięć dni stanie się polską stolicą kryminału. Od 22 do 27 listopada trwać będzie Międzynarodowy Festiwal Kryminału, największa tego typu impreza w kraju.

Już pierwszy rzut oka na program pozwala stwierdzić, że ? podobnie jak w dobrym kryminale ? zapowiada się dużo akcji. Paweł Dunin-Wąsowicz zbada wątki kryminalne w polskim SF; Robert Makłowicz będzie wspominał o swoich ?kryminalnych podróżach? i gotowaniu; trójka słynnych Marcinów (Baran, Senedecki, Świetlicki) podzieli się własnymi refleksjami nad prozą Dashiela Hammeta, a syn Macieja Słomczyńskiego opowie o warsztacie pracy swojego ojca, znanego czytelnikom kryminałów pod pseudonimem Joe Alex.

Ale to tylko czubek góry lodowej, bo wykłady i dyskusje panelowe będą trwać od wtorku do soboty w godzinach popołudniowych. Wśród wykładowców, prowadzących i gości pojawi się m.in. Krzysztof Varga, Grzegorz Dyduch, Piotr Bratkowski, Tadeusz Cegielski, Rafał Chojnacki, Janina Paradowska, Marta Mizuro, Marcin Wroński, Andrzej Ziemiański. Niewątpliwą gwiazdą festiwalu będzie Maj Sjöwall, szwedzka pisarka i autorka (wraz z nieżyjącym już Perem Wahlöö) cyklu powieści o detektywie Martinie Becku.

Maj Sjöwall

Ciekawie zapowiadają się wydarzenia związane z zagadnieniami około-literackimi, jak chociażby ?Literaci kontra Zawodowcy? ? spotkanie z funkcjonariuszami z Wrocławskiej Komendy Policji, którzy skonfrontują polskie realia z rodzimymi serialami kryminalnymi.

Przez cały czas trwania festiwalu prowadzone będą warsztaty literackie. Odbędzie się również oficjalna premiera tomu „Zaułki zbrodni”, zawierającego najlepsze opowiadania z Kryminalnych Warsztatów Literackich w 2009 i 2010 roku.

Nie zabraknie interesujących imprez towarzyszących. W Mediatece zostanie zaprezentowana oglądać wystawę ?Literatura z dreszczykiem?, czyli książki i portrety szesnastu najlepszych i najbardziej oryginalnych współczesnych autorów powieści kryminalnych z Niemiec i Austrii. Na scenie kameralnej Impartu zobaczymy spektakl ?Niebezpieczna gra? w reżyserii Giovanny?ego Castellanosa Cabarique?a.

Punktem kulminacyjnym będzie sobotnia uroczysta gala, podczas której wręczona zostanie nagroda Wielkiego Kalibru za rok 2010.

Ostatni dzień festiwalu to uroczyste obchody 50. urodzin Marcina Świetlickiego, poety, a ostatnio także autora kryminałów.

Szczegółowy program imprezy: http://www.festiwal.portalkryminalny.pl/

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia