„Marzyciele” hasłem przewodnim 8. edycji spotkań literackich w Muzeum Emigracji w Gdyni

26 lutego 2024

Jak można powiązać wyobraźnię, migrację, a także zmiany społeczne oraz kulturowe? O tym będzie można się przekonać w dniach od 1 do 3 marca podczas 8. edycji spotkań literackich w Muzeum Emigracji w Gdyni. Hasło przewodnie wydarzenia to „Marzyciele”.

Pisarze i poeci zawitają do Gdyni, by porozmawiać z mieszkańcami i wspólnie poszukać odpowiedzi na ważne, choć niekiedy niepozorne pytania. A wszystko w ramach 8. spotkań literackich w Muzeum Emigracji. Tym razem dyskusja skupi się na marzeniach i marzycielach.

„Literatura bywa uważana za przestrzeń marzeń. To tutaj dzięki słowom materializują się obrazy, a za pomocą figur tekstu wydobywa się uświadomione i nieuświadomione pragnienia. Jej tkanką, budulcem, surowcem niejednokrotnie są sny. W książkach ożywa wyobrażenie, nierealne się uobecnia, realne zanika. Czasem po latach uświadamiamy sobie, że jakaś lektura wyprzedziła swój czas. Choć opowieści zawarte w książkach mają postać niematerialną, to już ich zdolności przemieszczania się – krążenia po teraźniejszości, wybiegania w przyszłość lub poszukiwania przeszłości – wydają się podobne nam, ludzkim migrantom” – tłumaczy Natalia Malek, kuratorka 8. edycji spotkań literackich.

Wydarzenie potrwa trzy dni. W tym czasie zaplanowano szereg spotkań i warsztatów, które odnoszą się na wiele sposób do hasła przewodniego, które brzmi „Marzyciele”. „Mam nadzieję, że podczas tych spotkań będzie okazja razem przedyskutować, co oznacza marzenie i kim są współcześni oraz historyczni, literaccy marzyciele i marzycielki” – dodaje Malek.

Spotkania rozpoczną się w piątek, 1 marca o godz. 17:00, od premiery 9. numeru „Polskiego Przeglądu Migracyjnego”. W wydarzeniu „Być gdzie indziej u siebie” wezmą udział: Małgorzata Piasecka – pedagog i socjolog, profesor Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, Aneta Prymaka-Oniszk – reporterka i pisarka oraz Anna Wieczorkiewicz – profesor zwyczajna w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wawrszawskiego. Dyskusję poprowadzi Marcin Sendecki – poeta i redaktor, autor kilkunastu książek i arkuszy poetyckich.

Tego samego dnia, ale o godz. 19:00 odbędzie się dyskusja „Myśl splatając z opowieścią… O pułapkach marzycielstwa”. Gościem dziennikarza, krytyka literackiego i publicysty Grzegorza Wysockiego będzie Marek Bieńczyk – eseista, prozaik i tłumacz.

W sobotę, 2 marca, przewidziano warsztaty czytelnicze oraz cztery spotkania literackie. Dokąd płynie parowiec „Ville de Montreau”? O godz. 11:00 wystartują warsztaty czytelnicze wokół powieści „Rzeczy” Georgesa Pereca. Poprowadzi je Marcin Sendecki. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Rezerwacji można dokonać na stronie www.bilety.polska1.pl.

O godz. 13:00 zaplanowano spotkanie wokół książek „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” Stasi Budzisz oraz „Podwilcze” Martyny Bundy. Rozmowę pt. „Kaszuby jako przestrzeń realna i przestrzeń wyimaginowana” poprowadzi Grzegorz Wysocki. Wezmą w niej udział autorki obydwu książek.

„Wymarzone, nawet małe M” – to tytuł wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 15:00. Będzie to spotkanie wokół książki „Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”. Z jej autorką – Agatą Szydłowską – porozmawia dziennikarka Aleksandra Boćkowska.

O godz. 17:00 odbędzie się spotkanie „Kiedy doganiają nas dawne marzenia” – wokół książki „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce”. Rozmowę z Magdą Szcześniak, autorką publikacji, poprowadzi archiwistka społeczna i pisarka – Marta Madejska.

„Dubaj v. zbiorkom. Dzisiejsi marzyciele i kultura popularna” – to spotkanie wokół książki „Mam tak samo jak ty”, które zaplanowano o godz. 19:00. Weźmie w nim udział Dorota Masłowska, a podyskutuje z nią Bogna Świątkowska – redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni” poświęconego polskiej kulturze współczesnej.

W niedzielę, 3 marca, odbędą się warsztaty ruchowe i czytelnicze oraz dwa spotkania literackie. Dzień rozpoczną warsztaty ruchowe „Czy marzy tylko umysł?”, które startują o godz. 11:00. Poprowadzi je tancerka, performerka, choreografka Katarzyna Pastuszak. Zaraz potem, o godz. 13:00, ruszą poetyckie warsztaty czytelnicze „Wyobraźnia, mięsożerny kwiat?”. Poprowadzi je poetka i kuratorka tegorocznej edycji spotkań literackich – Natalia Malek. Na obydwa wydarzenia obowiązują zapisy na stronie: www.bilety.polska1.pl.

Z kolei o godz. 15:00 zaplanowano spotkanie „Retro-marzenia. Poezja pawilonów i poezja schronów” – wokół książek „Wielki ping-pong” oraz „Trasy przelotów”. Będą w nim uczestniczyć poeta i programista Dominik Bielicki oraz poeta i bibliotekarz Michał Sobol. Rozmowę przeprowadzi Anna Marchewka – literaturoznawczyni i krytyczka literacka.

Cykl spotkań zakończy się o godz. 17:00 wydarzeniem pt. „Migracja, rezydencja, atrakcja. Jak wyjeżdżają i jak wracają współcześni pisarze?”. To dyskusja na temat książek „Człowiek na rondzie” oraz „Po domu”. Gośćmi Agnieszki Wolny-Hamkało będą pisarz i eseista Janusz Rudnicki oraz poeta i redaktor Dariusz Sośnicki.

Szczegółowe informacje na temat 8. edycji spotkań literackich można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Emigracji. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

[md]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia