Kulminacja akcji „Wiersze w mieście” ? 25 kwietnia poezja zagości w Łazienkach Królewskich w Warszawie

20 kwietnia 2017


27 tysięcy wierszy pojawiło się 1 kwietnia w Warszawie. Stolica zakwitła poezją w przestrzeni miejskiej, kawiarniach, klubach i niezależnych księgarniach. Kulminacją akcji „Wiersze w mieście” będzie wieczór z poezją, który odbędzie się 25 kwietnia w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Utwory prezentowane w ramach projektu „Wiersze w mieście” są autorstwa siedemnastu europejskich poetek i poetów, a niektóre z nich zostały stworzone specjalnie na tę okazję. Motywem przewodnim akcji „Wiersze w mieście” jest Europa wraz z całym swoim bogactwem kulturowym, ale też współczesnymi problemami. Wiersze reprezentują różnorodność tradycji i poglądów, są także świadectwem zmian, jakie dzieją się na naszych oczach.

25 kwietnia o godz. 18:00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich odbędzie się wieczór z poezją, będący swoistym podsumowaniem akcji „Wiersze w mieście”. Spotkanie swoją obecnością uświetnią poetki: Katariina Vuorinen z Finlandii, Joanna Mueller z Polski oraz Aušra Kazili?nait? z Litwy. Podczas wieczoru będzie można wysłuchać wierszy w języku polskim, czytanych przez aktorów, Beatę Jewiarz i Adama Baumana, jak i w językach oryginalnych. Spotkanie poprowadzi poeta i dziennikarz, Dariusz Bugalski.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednakże ze względu na ograniczoną ilość miejsc należy się uprzednio zarejestrować na stronie: https://wierszewmiescie.evenea.pl/.

„Jacy jesteśmy dziś, my, Europejczycy? Dokąd dążymy? Czy i jak rozumiemy kulturową wspólnotę europejską? To pytania, które musimy sobie zadawać, jeśli chcemy sprostać wymaganiom czasu próby, w jaki wkroczyliśmy. Czy zadają je sobie, a jeśli tak, to jak na nie odpowiadają poeci? Oto, co przyświecało nam przy formułowaniu tematu projektu 'Wierszy w mieście'” ? mówi Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke?N?Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską. Projekt „Wiersze w mieście” współorganizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Lista poetów, których twórczość prezentowana jest w ramach akcji „Wiersze w mieście”:

Angelika Rainer, Austria
Anise Koltz, Luksemburg
Aušra Kazili?nait?, Litwa
Daniel Jonas, Portugalia
Daniela Seel, Niemcy
France Prešeren, Słowenia
Geert van Istendael, Flandria
Joanna Mueller, Polska
Katariina Vuorinen, Finlandia
Leelo Tungal, Estonia
Moniza Alvi, Wielka Brytania
Muharrem Dayanç, Turcja
Rita Chirian, Rumunia
Seamus Heaney, Irlandia
Thomas Boberg, Dania
Valerio Magrelli, Włochy

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia