Jutro Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

27 sierpnia 2013

Dzień Czytania Komiksów Publicznie 2013
Nie zdziwcie się, jeśli jutro na ulicy swojego miasta zauważycie nad wyraz liczną reprezentację osób pogrążonych w lekturze, gdyż 28 sierpnia miłośnicy opowieści obrazkowych na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów.

Idea obchodów Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów narodziła się w 2010 roku. Jego pomysłodawcami są amerykańscy dziennikarze i blogerzy Brian Heater i Sarah Morean, celem zaś uświadomienia postronnym, że komiks to pełnowartościowa książka, która jest doceniana przez krytyków literatury i sztuki. Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów świętowany jest 28 sierpnia, gdyż właśnie na ten dzień przypada rocznica urodzin amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby?ego (1917-1994), twórcy znanych na całym świeci postaci z uniwersum X-Men, Hulka czy Fantastycznej Czwórki.

W Polsce imprezy okolicznościowe związane z obchodami Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów zaplanowano w Łodzi i Warszawie.

Mieszkańcy Łodzi będą świętować w bezpośrednim sąsiedztwie Łódzkiego Centrum Komiksu przy ul. Piotrkowskiej 28. Na całodniowe obchody (10.00-20.30) złożą się: czytanie komiksów na żywo, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, rysowanie na żywo i spotkania z twórcami, a także koncert plenerowy, na którym nie zabraknie utworów poświęconych komiksowi. Obchody uświetni przedpremierowa prezentacja fragmentów sztuki „Koralina” będącej adaptacją komiksu Neila Gaimana i Dave?a McKeana. Punkty informujące o wydarzeniu znajdować się będą w Pasażu Schillera oraz w Off Piotrkowska. Więcej szczegółów na temat imprezy znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

W Warszawie wielbiciele komiksu spotkają się o 15:00 w barze Cudach na Kiju (Nowy Świat 6/12 w dawnym Domu Partii i GPW przy Rondzie de Gaulle?a), gdzie nie tylko będzie można poczytać, ale również spotkać z ulubionymi autorami. Od 17:30 zaplanowano spotkania z Piotrem Nowackim i Norbertem Rybarczykiem, Dennisem Wojdą, Michałem ?Śledziem? Śledzińskim i Przemysławem ?Trustem? Truścinskim. Komiksy wszystkich autorów, z którymi odbędą się spotkania można będzie zakupić na miejscu. Na zakończenie imprezy (po godzinie 20) odwiedzających czeka dodatkowa atrakcja ? Bitwa Komiksowa! Więcej szczegółów na temat imprezy znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Jeśli w twoim mieście nie zaplanowano okolicznościowych imprez związanych z obchodami Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu sięgnąć po komiks i rozsiąść się z nim wygodnie w miejscu publicznym. Niech postronni widzą i zazdroszczą lektury!

Światowy Dzień Czytania Komiksów

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia