banner ad

John Maxwell Coetzee w Poznaniu!

2 lipca 2012


Laureat Literackiej Nagrody Nobla, pisarz John Maxwell Coetzee, przyjedzie w tym tygodniu do Polski. Autor „Hańby” będzie gościem poznańskiego Festiwalu Malta. W trakcie wizyty odbierze również tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Coetzee będzie gościł w Poznaniu przez pięć dni. Na 5 lipca zaplanowano światową prapremierę opery „Powolny Człowiek”, do której autor napisał libretto na podstawie własnej książki o tym samym tytule. Przedstawienie wyreżyseruje Maja Kleczewska, jedna z najzdolniejszych i najciekawszych osobowości w polskim teatrze.

Wizyta pisarza będzie miała charakter zamknięty (Coetzee nie należy ponoć do osób lubiących rozgłos i tłumy), ale 6 lipca o godzinie 15.00 spotka się z czytelnikami jako bohater forum „Coetzee. Horyzonty”, które odbędzie się w Pasażu Kultury, czyli maltańskim klubie festiwalowym (Stary Rynek). Rozmowę z jego udziałem poprowadzi Paweł Goźliński, szef działu kultury „Gazety Wyborczej”.

W planach jest również inscenizacja „Hańby”, przygotowana przez znanego maltańskiej publiczności węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó, a wyprodukowana wraz z Wiener Festwochen i Festival d’Avignon.

Coetzee to porównywany z Josephem Conradem i Gabrielem Garcíą Márquezem pisarz południowoafrykański. Jest jedynym autorem, któremu dwa razy przyznano prestiżową Nagrodę Bookera (za „Życie i czasy Michaela K.” w 1983 roku i „Hańbę” w 1999 roku). W 2003 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu napisano, że przyznano mu ją za prozę cechującą się „analityczną błyskotliwością i wymownymi dialogami”. Za decyzją o przyjeździe pisarza do Polski mogą kryć się jego polskie korzenie (pradziadek autora pochodził ze wsi Czarnylas koło Odolanowa w Wielkopolsce).

Fot. pisarza: Bert Nienhaus/Random House

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia