Książki Dana Browna najczęściej ofiarowywane na cele charytatywne dla Oxfam

2 lipca 2012


Czwarty rok z rzędu pisarz Dan Brown znalazł się na czele listy pisarzy, których książki są najczęściej ofiarowywane sklepom charytatywnym organizacji Oxfam.

Jedna z największych pozarządowych organizacji humanitarnych na świecie zorganizowała coroczny festiwal książki, gdzie ogłosiła listę nazwisk najchętniej ofiarowywanych na cele charytatywne pisarzy. Chociaż autor „Kodu Leonarda da Vinci” nie znajduje się już na szczytach bestsellerów (a może właśnie z tego powodu), jego książki są najczęściej przekazywane do sklepów Oxfam. Na drugim miejscu uplasował się szkocki twórca kryminałów, Ian Rankin. Kolejne pozycje zajęli odpowiednio: James Patterson, Alexander McCall Smith i John Grisham. Ten ostatni znalazł się w zestawieniu po raz pierwszy.

Jak podało Oxfam, w przeciwieństwie do listy najchętniej ofiarowywanych, lista najczęściej kupowanych pisarzy prezentuje się zupełnie inaczej. Pierwsze miejsce okupuje po raz drugi z rzędu nieżyjący Stieg Larsson, zaraz za nim znalazła się J. K. Rowling. Norweski autor Jo Nesbø, którego cykl powieści o detektywie Harrym Hole’u spotkał się z dobrym przyjęciem u krytyków, wspiął się na trzecią pozycję. Pierwszą piątkę zamykają Lee Child oraz Terry Pratchett.

Chociaż zestawienie zostało w całości oparte na autorach publikujących fikcję, najpopularniejszym gatunkiem okazała się literatura faktu.

Sklepy charytatywne to jedna z wielu metod, jakimi Oxfam pozyskuje pieniądze do walki z ubóstwem na całym świecie. Kupić w nich można zarówno przedmioty przekazywane przez dobroczyńców (najczęściej książki), jak i produkty sprawiedliwego handlu pochodzące z krajów rozwijających się w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Oxfam jest największym sprzedawcą używanych książek w Europie. Rocznie organizacja sprzedaje około dwunastu milionów egzemplarzy.

Na zdjęciu załączonym do newsa jedna z księgarni Oxfam w Maidstone (hrabstwo Kent, południowo-wschodnia Anglia).

Fot. księgarni: Bodoklecksel

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy