banner ad

Gdynia w tym roku bez Pleneru Literackiego. Miasto tłumaczy się ograniczonymi możliwościami finansowymi

7 lipca 2023

Fundacja Historia i Kultura nie zorganizuje w tym roku Pleneru Literackiego w Gdyni. Miasto tłumaczy, że nie mogło dofinansować imprezy kwotą, jakiej oczekiwali organizatorzy, z powodu ograniczonych możliwości finansowych.

„Informujemy, że podjęliśmy trudną decyzję o nieorganizowaniu tegorocznego Pleneru Literackiego w Gdyni, zaplanowanego w dniach 21-23 lipca. Znaczący wzrost kosztów organizacyjnych w szczycie sezonu wakacyjnego w Gdyni, przy jednoczesnym braku wsparcia finansowego ze strony miasta w tym roku, sprawia, że mimo dużego zainteresowania ze strony wydawców i autorów oraz zaangażowania znaczących środków własnych przez naszą Fundację, nie wystarczy to na przygotowanie odpowiedniej oprawy programowej i promocyjnej. Dlatego uznaliśmy, że lepiej będzie to wydarzenie odwołać, niż realizować je z uszczuplonym budżetem” – przekazała Fundacja Historia i Kultura.

Gdyński magistrat informuje, że organizatorzy otrzymali ofertę dofinansowania imprezy, jednak zaproponowana suma nie spełniała ich oczekiwań. „Plener Literacki przez lata był dofinansowywany ze środków miasta. Tegoroczne możliwości finansowe nie pozwoliły na wsparcie wydarzenia na poziomie, który byłby satysfakcjonujący dla Fundacji Historia i Kultura” – powiedziała Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

Miasto tłumaczy, że trudna sytuacja finansowa samorządów, która ma być spowodowana zmniejszeniem wpływów z podatku PIT, inflacją, wojną w Ukrainie i pandemią, zmusza gminy do oszczędności. Przypomniano, że Plener Literacki to wydarzenie komercyjne, które od lat gościło w Gdyni, ale w obecnej sytuacji magistrat stawia na własne przedsięwzięcia kulturalne jak Nagroda Literacka Gdynia czy towarzyszący jej festiwal Miasto Słowa. „Żywimy głęboką nadzieję, że kiedy sytuacja finansowa samorządów w Polsce się poprawi, wydarzenie to powróci do naszego miasta” – dodaje Maja Wagner.

Tymczasem Fundacja Historia i Kultura zapowiada, że w związku z brakiem możliwości zorganizowania Pleneru Literackiego w Gdyni wszystkie siły przekierowuje na przygotowanie Jesiennych Targów Książki w Warszawie (8-10 września) oraz Targów Książki w Katowicach (3-5 listopada).

[am]
fot. UM Gdynia/YouTube

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia