Festiwal Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach po raz trzeci. Ogłoszono program
W Kielcach po raz trzeci odbędzie się Festiwal Herlinga-Grudzińskiego „Pociąg do literatury”. Główne wydarzenia zorganizowano w dniach 1-3 września. Jakie atrakcje czekają na czytelników?
Podobnie jak w latach ubiegłych przygotowano imprezy dla wszystkich grup wiekowych. Zaplanowano spotkania, warsztaty, debatę, spektakl, wieczór z poezją, slam poetycki, śniadanie na trawie, spacery z przewodnikiem, konkursy literackie, spotkania edukacyjne i wystawy. Większość festiwalowych wydarzeń odbywać się będzie w centrum Kielc, na Placu Artystów, niektóre zorganizowane zostaną w siedzibach organizatorów. Znane wydawnictwa zaprezentują swoją ofertę przy ul. Sienkiewicza. Niedzielne śniadanie z kulturalną wkładką odbędzie się tradycyjnie w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica.
III edycja festiwalu rozpocznie się w piątek 1 września od upamiętnienia jego patronów, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Pilcha. Uroczysta inauguracja odbędzie się o godz. 17:30 w Poczytalni Na dVoRcu. Na dobry początek reporterki Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka z dystansem i humorem opowiedzą „Jak się starzeć bez godności”. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa na antresoli Dworca Autobusowego zatytułowana „Gustaw Herling-Grudziński – Trzy spotkania w Neapolu”.
Piątek to także pierwszy dzień warsztatów dla dzieci „Od tekstu do teatru” prowadzonych przez Agatę Sobotę, aktorkę Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, których podsumowaniem będzie niedzielny spektakl w wykonaniu uczestników. Wieczorem pierwszego dnia na Wzgórzu Zamkowym odbędzie się Salon Poetycki „Zapatrzeni w słowa” z udziałem regionalnych twórców.
W sobotę 2 września przedpołudnie rozpocznie się od targów książki przy ul. Sienkiewicza. Miłośnicy literatury do wieczora będą mogli wybierać interesujące pozycje z oferty polskich wydawnictw. Chętni wybiorą się na spacer „Śladami świętokrzyskich literatów”, a w Poczytalni Na dVoRcu Martyna Cichocińska i Piotr Durlik z Kieleckiej Ligi Komiksowej poprowadzą warsztaty „Polscy artyści w komiksie”. Muzeum Zabawek i Zabawy proponuje spotkanie ze strażnikiem bieszczadzkiej krainy Kazimierzem Nóżką, warsztaty fundacji WWF Polska oraz spotkanie z Wojciechem Mikołuszką, połączone z warsztatami „Wielkie eksperymenty dla małych ludzi”.
Kulturalny cykl wydarzeń na Scenie Głównej rozpocznie rozmowa z redaktorem Tygodnika „Polityka” Jerzym Baczyńskim, prowadzona przez dr. Bartłomieja Zapałę i Jakuba Lipca – Świętokrzyskiego Mistrza Mowy Polskiej. Zostanie także wręczona nagroda w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Felieton o „Brzytwę Pilcha”. Kolejne wydarzenia to „Portrety Kobiet” z udziałem pisarki Grażyny Plebanek i dziennikarki Ewy Ewart, a także spotkania z popularnymi autorami powieści kryminalnych, Markiem Krajewskim i Zygmuntem Miłoszewskim. Na zakończenie dnia zaplanowano spektakl „Historia pewnej znajomości”, poświęcony wybitnym poetom Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi, z udziałem znanych aktorów Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego.
W niedzielę 3 września główny deptak w Kielcach ponownie zatętni literackim życiem za sprawą wydawców z całej Polski, a w Parku Miejskim będzie można delektować się „Śniadaniem na trawie” w towarzystwie Jana Mencwela. Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty ekologiczne. Muzeum Zabawek i Zabawy, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oraz Inez Romaniec-Clark zapraszają na warsztaty „Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. Później „O owadach i pająkach” opowie Artur Sawicki. Spotkaniu z autorem będzie towarzyszyć wystawa edukacyjna wielkoformatowych ilustracji owadów. Do fascynującego świata pszczół zabierze uczestników Krzysztof Kieszkowki oraz Piotr Socha, ilustrator książek „Drzewa” i „Pszczoły”.
Niedzielne wydarzenia na Scenie Głównej rozpocznie spotkanie z Pawłem Sablikiem, dramaturgiem, reżyserem, performerem oraz młodymi dziennikarzami z Klubu Dziennikarskiego „Notabene”. Następnie „O Brulion Jerzego Jarniewicza” rywalizować będą młodzi poeci-performerzy. Ich występy ocenią Adam Ochwanowski i Jerzy Jarniewicz. Po zakończeniu poetyckich zmagań wysłuchamy debaty „Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach” z udziałem prof. Wacława Lewandowskiego, prof. Tomasza Polańskiego. Nastąpi także uroczyste wręczenie nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Ostatnie niedzielne wydarzenia to spotkanie z poetą Jerzym Jarniewiczem oraz z dziennikarzem i podróżnikiem Przemysławem Kossakowskim.
Dodatkowe spotkania edukacyjne dla uczniów kieleckich szkół, w tym szkół specjalnych oraz dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, odbywać się będą w dniach 7, 8 i 11 września. Zaplanowano „Lekcje z Herlinga” z prof. Tadeuszem Sucharskim, warsztaty „Polubić czytanie”, grę miejską „Na tropie literatów” oraz spacer z przewodnikiem „Śladami świętokrzyskich literatów”.
Więcej szczegółów znajdzie na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach.
[am]
fot. Festiwal Herlinga-Grudzińskiego/Facebook
Kategoria: wydarzenia